Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Tomáš Šebek – Mise Afghánistán

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Kniha Mise Afghánistán s podtitulem Český chirurg v zemi lovců draků od doktora Tomáše Šebka je dílo, které vás seznámí s organizací Lékaři bez hranic a zavede do jedné z jejich nemocnic, konkrétně ve městě Kundúz v Afghánistánu. Realisticky a bez servítek popisuje brutální následky války, ale i problémy vznikající nedostatkem hygieny a lékařské péče v zemi, o které si většina lidí myslí, že ví všechno a přitom neví téměř nic.


knihaŠebkovy vzpomínky na jeho misi čtenáři primárně nabízejí možnost zamyslet se nad tím, jak se v naší zemi máme dobře, jak jsou na tom lidé jinde a že všechno není tak špatné, jak se zdá. Afghánská kultura a prostředí jsou naprosto odlišné od toho, co známe ze svého bezprostředního okolí. A i když si každodenně stěžujeme, jak se máme špatně, ani zdaleka si neumíme představit, jak se asi cítí lidé, kteří se stále potýkají s všudypřítomnou válkou, smrtí a zraněními.

Z knihy se také dozvídáme mnoho věcí o kultuře, kterou v mnoha případech jako Evropané nechápeme, neznáme anebo ji předčasně odsuzujeme bez toho, aniž bychom se její problematice věnovali nějak blíž nebo se o ni vůbec začali víc zajímat. Dáváme na názor elitářské menšiny, který zaznívá z médií, a náš vlastní raději rychle změníme, abychom nevybočovali z davu.

Šebek každý den pracuje na maximum a nad rámec svých povinností. Je odhodlán pracovat, i když je úplně vyčerpaný, protože ví, že životy místních lidí závisí mnohdy jen na něm, a proto se jim snaží pomoct, jak nejvíc to jde. A samozřejmostí je u něj také to, že se bezpodmínečně řídí Hippokratovou přísahou a při ošetření zraněného neřeší takové maličkosti, jako je pacientova náboženská orientace nebo příslušnost k určitému etniku.

Děti do války nepatří je fráze, která v knize zazní několikrát. Autor (a určitě nejen on) těžko snáší pohled na děti, které za nic nemohou a jsou trestány válkou. Bohužel je jich spousta a budou chvíle, kdy slabší povahy knihu zavřou, jelikož válka je brutální a Šebek ji popisuje tou nejrealističtější formou. A to i v případě, že se musí postarat právě o své dětské pacienty.  A protože je vyprávění doprovázeno také reálnými fotkami, jsou hrůzy afghánské války pro čtenáře ještě daleko méně pochopitelné a hrůzu nahánějící.

Autor používá krátké, stručné a mnohdy jednoslovné věty, a tím zvyšuje dynamiku vyprávění. Není to ovšem zamýšlené, jelikož stručné věty odráží osobnost vypravěče, chirurga, který se musí rychle rozhodovat a ještě rychleji konat. Šebek popisuje každý den strávený v Afghánistánu tak dynamicky a intenzivně, že ihned po tom, co se začteme, se s autorem ponoříme do místa dění a probere nás až konec kapitoly. Jednotlivé situace jsou popisovány tak realisticky, že si je jako čtenáři okamžitě dokážeme představit.

Jazyk používaný v knize je prakticky stejný jako běžná mluva, a tak je nejlépe vystižena reálnost situace. Šebek také velice často používá odborné výrazy z lékařského prostředí, které pro lidi nepohybující se v oblasti medicíny mohou být občas problém. Výrazy jsou sice časté, ale většina je napsaná tak, že se dají z kontextu bez problémů pochopit.

S organizací Lékaři bez hranic cestuje mnoho lékařů z různých koutů světa, kteří chtějí pomáhat tam, kde jsou nejvíce potřeba, i když za to často platí ohrožením vlastní bezpečnosti nebo dokonce i vlastní smrtí. Celá organizace není jen o doktorech, musíme také vzpomenout všechny lidi okolo, různé úředníky, logisty, manažery a další pracovníky, kteří věnují mnoho svého času tomu, aby organizace fungovala a mohla efektivně pomáhat tam, kde je to potřeba. I proto je veliká škoda, že se jí nejen v literatuře nevěnuje větší prostor, mnoho lidí o Lékařích bez hranic neví skoro nic. I proto je tato kniha na českém trhu tak výjimečná a stojí za to jí věnovat pozornost.

Co si po přečtení této knihy odnesete? Setkáte se s lékařskou péčí, o jaké se vám v naší zemi ani nezdá. Průstřel břicha znamená, že vám ho otevřou, vyčistí, zašijí a za dva týdny jdete domů. V našich podmínkách nemyslitelné. Co myslíte, zvládli byste takové psychické a fyzické vypětí, s jakým se setkává Tomáš Šebek?

ŠEBEK, Tomáš. Mise Afghánistán. Český chirurg v zemi lovců draků. Vyd. 1. Praha: Paseka, 2015, 312 s. ISBN 978-80-7432-656-1.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení