Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Laurell K. Hamilton – Dotek bouře

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kniha

Poté, co byla Meredith skoro zabita přímo v sídle královny Vzduchu a Temnoty, ví, že musí otěhotnět co nejdříve, aby mohla nastoupit na trůn. Pokud se tak nestane, zemře a vlády nad královstvím se ujme její bratranec Cel. Který ze strážců jí nakonec dá potomka? A bude ona opravdu královnou?


knihaPátý díl série o Merry Gentryové se jmenuje Dotek bouře. V České republice vyšel v edici Fantastická epocha – nakladatelství Epocha v roce 2015. Celkem je naplánováno devět dílů. 

Merry se v tuto chvíli vzpamatovává ze zrady na královském dvoře. Ne, že by od malička nebyla zvyklá na předhazování, že je napůl člověk. Ale čekala, že když je v království na přání samotné královny, bude alespoň trochu v bezpečí. Bohužel tomu tak není a ona musí se svými strážci bojovat o holý život místo toho, aby se snažila počít. Kromě bojů ale má čas i ulehat na lože s dalšími zajímavými muži. V tuto chvíli je asi nejdůležitější Mistrál vládce bouří. Jejich pohlavní styk zapříčiní znovu oživení dávno mrtvých zahrad, které v prastarých dobách přinášely zemi magii a sílu jejím obyvatelům. Královna tedy musí uznat, že její neteř začíná být velmi nebezpečným soupeřem, a že její syn, je ve velkém nebezpečí. 

Merry díky své moci oživuje dávno zapomenuté legendy a obnovuje božské vlastnosti svých strážců. Mistrál znovu umí ovládat bouře, Sholto získává své pekelné psy. Kdy ale dostane Merry to, po čem touží? A co když si bude muset nakonec vzít někoho, koho nemiluje tak, jak by si přála? Ona už totiž pomalu začíná cítit, že i když má své strážce ráda všechny, některé má ráda víc a další dokonce miluje tak, že by za ně položila život. Jak ale nezranit ty ostatní? A jak zařídit, aby otěhotněla zrovna s ním? 

Všechny tyto myšlenky může čtenář pozorovat během vyprávění o bojích a sexuálních praktikách princezny. Merry totiž přemýšlí neustále a současná situace jí dělá vrásky na čele. 

Pátý díl mi zatím připadal z celé série nejslabší, i když na události nebyla nouze. Znovu rozkvetlé prastaré zahrady, oživlé legendy z dávných časů i pikantní sexuální scény. Vše mělo svůj účel a své místo. Ale i přesto mi vše přišlo stejné, opakující se. Již popáté čtenář čte o pokusech princezny otěhotnět, o její rostoucí síle, o nebezpečí, které ji a její strážce provází na každém kroku. Nevím, co přinesou další čtyři díly, ale já osobně se již v půlce začínám nudit. Autorka měla své vyprávění zhutnit, vynechat některé popisy sexuálních scén či bojů. Nechat trochu víc prostoru čtenářům a jejich fantazii. Děj by se nemusel odehrávat během pár dní, ale mohl by obsáhnout větší časový úsek. 

Myslím, že i přesto si čtenáři pátý díl přečtou. Jelikož na sebe jednotlivé knihy navazují, chyběla by jim provázanost v ději. A já doufám, že četbu šestého dílu si užiji mnohem víc. 

Ukázka 
„Mistrále,“ oslovila jsem ho, ale on už se přibližoval k mému tělu. Vítr se vrátil, slabý, pátrající vítr, který se dotýkal mého těla jako neviditelné prsty. Mrtvé listí zašustilo a réva si v narůstajícím větru povzdychla. Nazdvihla jsem se natolik, abych mohla pohledem sklouznout k Mistrálovu tělu. Znovu jsem ho oslovila. 

HAMILTONOVÁ, Laurell K. Dotek bouře. Praha: Epocha, 2015. ISBN 978-80-7425-246-4.

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení