Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jakub Mařík – Drsné sny

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Sepsání šestého dílu série Kladivo na čaroděje se ujal Jakub Mařík, pro kterého je samostatná kniha v této urban fantasy sérii premiérou na poli delších literárních útvarů. Mařík zatím publikoval pouze povídky, Drsné sny jsou jeho první novelou a hned velmi vydařenou. V ostré konkurenci ostatních kolegů spolutvůrců Kladiva na čaroděje obstál s noblesou. Maříkova pozice byla zkomplikována i tím, že předchozí díl napsal sám tvůrce série Jiří Pavlovský. O to větší je Maříkův úspěch.


knihaDrsné sny mixují urban fantasy, která je výchozím žánrem této série, s hororovou detektivkou s prvky military. Ani v této části nechybí humor a vtipné hláškování. Originálně a humorně je pojato nakupování v supermarketu a následný úprk před důchodci. To, z čeho si dělá legraci většina národa mladší pětašedesáti let, se v této knize zhmotní opravdu vtipným a strašidelným způsobem.

Tentokrát se Felixův tým na řešení případu podílí společně. Zadavatelem je nastrčená figurka a stopy vedou až k samotnému šéfovi démonů Rashilovi. Vyšetřování zavede partu paranormálních detektivů do Prokopského údolí, kde se skrývá vojenská základna. Příběh ubíhá rychlým tempem, jak už jsme u Felixových dobrodružství zvyklí, vtip a lehkost čtení pocitově děj ještě urychluje.
 
A co se tedy v té Praze děje tentokrát? Lidé sní. Ale nejsou to sny v peřinách o jednorožcích, ale v bdělém stavu a hlavní hrdinou snů je podivný chlápek v safari klobouku. A jako bonus na vás vyskočí všichni lidé, kterým jste v minulosti ublížili, a to vše ve vás vyvolá opravdu velký vztek. Zkrátka nic pro slabé povahy. Stačí, když vám někdo sní svačinu, pod vlivem „snů“ je to zločin hodný trestu smrti.

V tomto díle dostane Klaudie prostor projevit své zvláštní nadání a představí se nám (i zbytku týmu) v novém světle. A že to bude stát za to. Klaudie s uslzenýma očima a batikovanou sukní je pryč a místo ní se objevuje Klaudie, se kterou si není radno zahrávat. Dojem udělá i na Vincence, a to, jak znalci této série potvrdí, je opravdu velké uznání. Naopak Walter se projeví jako vždy, tedy zbaběle, třeba nás jeho comingout teprve čeká.

Mařík zachovává charaktery hlavních hrdinů a ten Klaudiin chytře a zábavně rozvíjí. Není to drastické a výborně tato malá metamorfóza zapadá do schopnosti Klaudiina vciťování. Vincenc tu má honičku v autě, Walter bojácnou scénku a Felix je stále vtipný sympaťák. Tento díl se zkrátka povedl a nezbývá než držet palce, aby tak dopadl i díl sedmý s názvem Síť přízraků od Ondřeje S. Nečase, který už v sérii zabodoval dílem Kruté stroje.

Ukázka z knihy:

„Vy asi nevíte, kdo jsem, že ne?“
„Samozřejmě, že vím, pane Jonáši.“ Zvláštní, jak snadno změnou tónu posunula druhého pana na opačný konec úctyhodnosti. „Vím, kdo jste, co jste zač a že vás v brzké době čeká radostná událost.“ Recepční se Felixovi podívala na břicho. „Už začal kopat?“
Kdybych ji zastřelil a zkusil to hodit na VVK, prošlo by mi to?
„A vzkaz byste mu vyřídila?“ zeptal se.
„Možná,“ řekla recepční a její úsměv vzbuzoval asi tolik důvěry jako bulharský skořápkář. [1]

[1] MAŘÍK, Jakub. Drsné sny. Praha: Epocha, 2014, 160 s. ISBN 978-80-7425-197-9. Str. 71.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení