Recenze: Knihy pro dospělé

Proroctví: andělé a démoni existují

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Jamie McGuire je známá především díky své tvorbě pro mladé dospělé. Její série Beautiful sklidila mezi čtenáři velký úspěch. Ovšem v postapokalyptické knize Červený vrch se autorka zaměřila více na dospělé čtenáře a napsala knihu v žánru fantasy, i toto spojení slavilo úspěch. Ale jak je na tom série Prozřetelnost, jež je primárně určena mladým čtenářům a je psána v žánru fantasy? Nakladatelství Yoli přichází již s druhým dílem této andělské série, který nese název Proroctví.


knihaNina Greyová má za sebou náročný rok. Nečekaně jí zemřel otec, musí se vzpamatovat a dál pokračovat ve studiu na Brownově univerzitě, navíc se dozvěděla, že andělé opravdu existují. A kde je nebe, tam samozřejmě nesmí chybět ani peklo.Navíc se se svým ochráncem Jaredem zasnoubila a ten se nemůže dočkat dne, kdy Nina konečně určí datum svatby. Jen kdyby Ninu pořád netrápily noční můry a ona se mohla pořádně vyspat. Ani ji nenapadne, že by mohly mít větší význam, myslí si, že jsou důsledkem stresových situací, jež v poslední době prožila. Ale co když její sny opravdu něco znamenají?

Čas se zastavil. Už několikrát jsem se pokusila vstoupit do děje, nikdy se mi to ovšem nepodařilo. Jack, Gabe i ta kniha byli vždycky velmi skuteční, ale když jsem chtěla zasáhnout, byli nehmotní jako hologramy. Tentokrát jsem však knihu svírala v rukou.[1]

Paranormální romance Prozřetelnost byla zajímavá svým originálním námětem. Sice bytost, v níž se snoubí část lidská a andělská, to není nic nového pod sluncem, ani anděl strážný nás nepřekvapí. Ale když si představíme tohoto míšence s vojenským výcvikem a samopalem v ruce, to už jednomu strach nahnat dokáže. Bohužel v prvním díle série ne každému sedla hlavní hrdinka. Byla slabá, mnohdy jednala impulzivně a bez rozmyslu a někomu mohla přijít i jako ufňukaná barbína. Ovšem v Proroctví je tomu konec. Nina se vzpamatovala, a i když k ní jistě bude mít řada čtenářů nějaké výtky, už jim nepoleze na nervy tolik.

I další postavy se vyvíjejí různými směry. Největší oblibu si u většiny nejspíš získá opět Claire, která je vtipná, ale i přesto velmi rázná. Jared už tentokrát není za stalkera, který neustále Ninu pronásleduje, ale pro změnu si jeho přítomnosti budete užívat v příběhu méně. Naštěstí ho v jeho nepřítomnosti nahradí nejmladší ze sourozenců Bex, jehož si také jistě všichni rychle oblíbíte. Kdo nahradí Ninu jako největšího outsidera, je Ryan. Má několik chvilek, v nichž se neukáže zrovna jako hrdina. Naštěstí se brzy vzpamatuje a svou reputaci napraví. Kdo je ovšem největším překvapením a zdrojem hned několika zvratů, je jedna z Nininých kamarádek. Ale která to je, na to už si musíte přijít sami.

Proroctví je nejen důstojným pokračováním předchozího dílu, ale v mnoha směrech ho i předčí. Nejde jen o hlavní hrdiny, ale i o příběh jako takový, který je propracovanější, čtenáři již netápou mezi novými bytostmi a děj je více akční a podán opět velmi čtivou formou. Konec je celkem předvídatelný, ale stejně vás šokuje, i když si říkáte, že jste to čekali. Teď už jen můžete doufat, že další díl vyjde v nakladatelství Yoli co nejdříve, ale vypadá to tak, že letos to již nebude.

[1]MCGUIRE, Jamie. Proroctví. Vyd. 1. Praha: Yoli, 2015, 296 s. ISBN: 978-80-87543-37-5. Str. 57.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení