Recenze: Knihy pro dospělé

Zimní evangelium je pohled do zraněné duše šestnáctiletého chlapce

1 1 1 1 1 (8 hlasů)
il

Sonda do života obyčejného – neobyčejného chlapce Aidana. Je to jen rozmazlený bohatý synáček, který se za nezájem rodičů mstí pitím alkoholu, polykáním sedativ a kouřením? Není za tím přece jenom něco víc?


knihaAidan prožívá klasické problémy náctiletých. Snaží se zařadit mezi své vrstevníky, začíná se zajímat o dívky a řeší nezájem ze strany rodičů. Netouží po budování slibné kariéry, nechce mít vliv na světové dění, což je velké přání jeho otce. Jediné, co chce, je pozornost, které se mu nedostává. V té chvíli pozná otce Grega, který je velmi oblíbený v místní křesťanské komunitě. Kněz se začne Aidanovi věnovat. Vždy má na něj čas, nesnaží se ho jenom poučovat.  Mluví s ním o pravé lásce, o životě a snaží se vyslechnout všechny jeho problémy. Tráví spolu hodně času, povídají si, smějí se, mají společný cíl. Pro Aidana je velmi těžké rozpoznat temnou stránku otce Grega, zmítá se mezi potřebou pozornosti a hrůzou z doteků. Jak se má vyrovnat s tím, co se stalo? Má to skrývat před světem, nebo se má svěřit?

A já věřil. Věřil jsem mu. Dál jsem mu věřil. Byl jediný, kdo mi v září poslal přání k narozeninám, věřil jsem mu, když mi dal vytištěnou fotografii svatého Aidana pocházející z vitrážového okna v Anglii, a když roztrhnul čistý kapesník, abychom mohli mít každý jednu polovinu, když jsme měli oba rýmu, a když jsem se smál, protože mě rozesmál, a když mi řekl, že se takhle nebudu cítit napořád. Taky když jsem plakal a on mě držel, ale neříkal ,,neplač“ nebo ,,musíš na sebe dávat pozor“. Věřil jsem mu, když říkal ,,já se o tebe postarám“ a že je v pořádku, když pláču, protože tak bude mít možnost se o mě starat ještě víc. Zdálo se, jakoby neexistovalo nic jiného než ta zvláštní, bolestná přitažlivost, již mi mohl poskytnout. [1]

Postava Aidana je velmi uvěřitelná. Lidé si o něm myslí, že je to rozmazlený chlapec, který se snaží zaujmout pozornost tím, že dělá problémy. Přitom je jen citově vyprahlý. Dokáže se upnout na kohokoli, kdo mu projeví i jen minimální náklonnost. Je chytrý a má velkou představivost. O všem, co se děje, velmi přemýšlí a každý svůj čin pečlivě analyzuje. Vším, co dělá, se snaží splynout s okolím. Být jedním z davu, nevyčnívat. Bojí se jakékoli pozornosti, která by mohla odhalit jeho tajemství.

Brendan Kiely umí slova poskládat do krásné mozaiky, která dokonale vystihne vnitřní boj mladého člověka, který si neví rady sám se sebou ani se svým životem. Dokáže zachytit myšlenkové pochody chlapce, který se zmítá mezi láskou a nenávistí. Provádí nás jednotlivými fázemi, kterými Aidan prochází. Popření, uvědomění si skutečnosti a rozhodnutí. Píše jazykem teenagera, tím se čtenář dokáže lépe vcítit do pocitu středoškoláka, který očividně nedokáže zapadnout. Odlišuje se svým vnímáním světa. Snaží se své pocity skrývat, ale ty vždy prosáknou na povrch.

Přestože jde o autorův debut, je mistrně zpracován. Nejde o prvoplánové odsouzení, kdy vše je jasné a zřejmé. Vina není předem daná, naopak ji postupně odhalujeme v textu. Čtenář si vytváří svůj vlastní názor na míru zavinění, protože viníkem není jen jeden člověk. Vina je na celé společnosti. Nepustil se do senzacechtivého popisu sexuálních scén, zaměřil se na průřez pocitů a vnitřního boje.

V textu mi chybělo víc charakteristiky otce Grega.  Moc se o něm nedozvíme. Jaký to vlastně byl člověk, co si myslel? Aidanův otec je v textu jen temný stín v pozadí, kterého poznáme vlastně jen pomocí pouček, které dával svému synovi. Možná to byl záměr, autor chce, aby čtenář vše sledoval očima chlapce.

Pokud se chcete nejen pobavit, ale i zamyslet, rozhodně se začtěte do Zimního evangelia. Je to velmi silný příběh.

[1] KIELY, Brendan. Zimní evangelium. Praha: Argo, 2015. ISBN 978-80-257-1505-5. Str. 69.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení