Recenze: Knihy pro dospělé

Závěr dračí trilogie

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
drak

Pramen moci. Tak se jmenuje závěrečný díl trilogie Dračí oči, kterou napsala česká spisovatelka Kristina Hlaváčková. I v tomto díle nebude nouze o zábavu, ironické poznámky hlavních postav a o boje rozhodující o osudu Eleny i jejích blízkých.

 

knihaPoté, co Elena zničila Baštu a skončila v jejích plamenech, začala celá země opravovat vše, co bylo během války zničeno. Všichni bez ohledu na rasu se snaží přiložit nějakým způsobem ruku k dílu. I když je Bašta v troskách, neustále v ní dřímá magická síla. To ale oslavující národy nechtějí slyšet, věří tomu, že proroctví se naplnilo, a že už v jejich zemích bude klid. Opak je ale bohužel pravdou. Tím, že Elena narušila systém magických pramenů, narušila i rovnováhu mezi nimi, sama tu ale v tuto chvíli není, aby tyto škody napravila.

Lidé se pomalu začínají vracet ke svým životům, ale blízcí Eleny, jako Michael, její drak Charlik či Damian, jenž jí byl nejenom odmalička vychovatelem, ale i strážcem, nesou svou ztrátu těžce a nevědí, jak bude jejich svět bez bláznivé a svéhlavé princezny vypadat.

V Kefetu se začínají dít zlé věci. Vědomí města i jeho mužské obyvatele si podmanila mocná čarodějka, která přežila pád Bašty, snažící se nejenom přežít, ale zvrátit osud ve svůj prospěch. Kefetské ženy si ale nechtějí nechat vzít ani město, a už rozhodně ne své muže, a tak začnou spřádat plán, jak svůj majetek dostat zpět. Povede se jim nakonec zvítězit? A jak překonají hlavní hrdinové svůj žal? To se dozvíte po přečtení posledního dílu velice napínavé série.

Série Dračí oči je určená mladistvým, myslím si ale, že potěší každého fanouška fantasy knih. Je velice dobře napsaná, je čtivá a autorka dokáže svého čtenáře. Čtenář zajisté ocení i zápletku posledního dílu, kterou jsem já osobně nečekala. Autorka si první polovinu knihy zahrává se čtenářovou důvěrou, nechává ho tápat a v neočekávané chvíli ho překvapí a udeří na jeho představivost.

Co se týče dračího fantasy, je tato oblast mezi čtenáři stále velice populární. O to se zajisté zasloužil Christopher Paolini se svými Dračími jezdci. A česká série se rozhodně nemá za co stydět.

Za zmínku stojí rozhodně i styl psaní Kristiny Hlaváčkové. Popisné části střídají ty dialogové, jež částečně probíhají pouze na mentální úrovni postav. Části popisující okolí, oblečení či povahy postav jsou vždy podrobné a čtenáři nedělá problém si kteroukoliv z těchto věcí představit. Dialogy jsou pak vtipné, často ironické a hlavně plné emocí. Každé použité slovo má své místo a dohromady tvoří věty, které se čtou skoro samy. Postavy tak ožívají a stávají se čtenářovými nejbližšími přáteli. Člověk s nimi spí, přemýšlí, prožívá smutek i radost. A především jim přeje, aby zdárně dosáhly svého toužebného cíle.

Knihu doporučuji všem, kteří četli předešlé dva díly. Třetí díl rozhodně stojí za to a svým závěrem možná mnohé překvapí, ale všechny zajisté potěší.

Ukázka z knihy:
Sorontur bylo krásné. A kouzelné. Blízkost tak velké koncentrace magické síly ji znervózňovala. Nebyla to její síla. Nepokoušela se ji zkoumat, aby na sebe neupozornila, ale bylo těžké nevnímat ten konstantní podprahový bzukot, který jako by se skrýval hluboko za hukotem vodopádu. To ovšem nic nezměnilo na tom, že měla pocit, jako by Sorontur bylo… nedalo se to říct jinak než rozpustilé, a ano, tulivé. Sorontur si chtělo hrát. Sorontur si broukalo. Bylo to takové spokojené pobrukování. [1]

Pramen moci, stejně jako předešlé dva díly série, vydalo nakladatelství Fragment.

[1] HLAVÁČKOVÁ, Kristina. Dračí oči: Pramen moci. Praha: Fragment, 2015. ISBN 978-80-253-2430-1, s. 133.

Komentáře   

 
Karolína
0 otázkaKarolína 2020-05-14 10:30
musím se zeptat je Elena živá nebo ne protože jestli není tak nevím jestli to budu chtít číst.Takže otázka zní je živá?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tereza
0 Co myslíte?!Tereza 2020-05-19 21:05
Nevím, jestli mohu až takto prozradit...ale pokud jste četla předchozí dva díly, ten třetí za to opravdu stojí!!!! ;-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení