Recenze: Knihy pro dospělé

Ocelové Srdce: Honba za pomstou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Brandon Sanderson je znám převážně ve světě fantasy, v němž se proslavil svou románovou prvotinou Elentris a nezapomenutelnou sérií Mistborn. Prostředí, v němž se jeho příběhy odehrávají, je vždycky jedinečné a postavy jsou rozmanité. Nyní se ale vrhl na zcela novou sérii Zúčtovatelé, která se odehrává v postapokalyptickém světě. První díl této série vyšel pod názvem Ocelové Srdce.


knihaNikdo neví, co přesně se ten den stalo a jestli neštěstí vzniklo vinou vládních pokusů, anebo byla katastrofa způsobena přírodním činitelem. Ale stalo se to a lidstvo již nikdy nebylo stejné jako dřív. Ze spousty lidí se stali Výjimeční. Mají různé nadpřirozené schopnosti, které se liší člověk od člověka. Někdo je nesmrtelný, jiný je iluzionista, někdo má zase super rychlost a někdo má i více schopností najednou. Ale co je nejhorší, je vážně těžké je zabít, a to je problém, protože oni rozhodně nejsou hodní ani milí, ale naopak lidi považují za červy, kteří jim musí sloužit. Naštěstí jsou tu ještě revolucionáři, Zúčtovatelé, a ti jsou ochotni riskovat své životy proto, aby Výjimečným co nejvíce uškodili.

Vláda nakonec označila lidi jako Ocelové Srdce za přírodní síly, něco na způsob hurikánů či zemětřesení. Jakýkoliv pokus přesvědčit Ocelové Srdce, že si nemůže vzít, co chce, by byl asi stejně zbytečný, jako kdybyste chtěli prosadit zákon, který by zakazoval větru foukat.[1]

Brandon Sanderson je americký autor fantasy příběhů, který vystudoval tvůrčí psaní na BrighamYoung University (2005). Dvakrát byl nominován na Cenu Johna W. Campbella. Věnuje se tvorbě převážně epické fantasy, ale tentokrát se od tohoto žánru odklonil a zaměřil se více na sci-fi, jež je primárně určeno mladším čtenářům. Ovšem i přesto dokázal vymyslet velmi zajímavý svět, který svým čtenářům přiroste k srdci, i když není až tak dokonale propracovaný, jak jste od tohoto autora zvyklí.

Ocelové Srdce je příběh odehrávající se v postapokalyptickém světě, kde si nikdo nemůže být jistý svým životem. Výjimeční jsou krutí a zlí a lidstvo chápou jen jako obtížný hmyz, kterého se nemohou zbavit, jelikož by neměli komu vládnout. Ovšem svou zlost si na něm vybít mohou. Brandon Sanderson příběh napsal opět velmi čtivou formou. Děj je plný akce a napětí a vy nenaleznete ani jednu kapitolu, která by byla slabší nebo méně čtivá.

V knize vás čekají i taková témata, jako co je ještě v mezích lidskosti a kam až člověk může zajít pro „vyšší dobro“. Je špatné, že zemře stovka vojáků, pokud se díky tomu podaří svrhnout vládu tyrana? A je nutné sesadit tyrana, když jeho vláda je sice krutá a bezohledná, ale ti, co by mohli přijít po něm, mohou být ještě mnohem horší? Lidé jsou houževnatí, rychle si zvykají na nepohodlí a brzy zapomínají na to, že tento stav není normální a že to takhle není správně. Pak je těžké v nich zažehnoutvzpurného ducha, protože se bojí a jsou se svým osudem smířeni.

Když Velká proměna způsobila, že se ze značné části Starého města stala ocel, postihlo to stejně tak hlínu a ocel, desítky - a možná i stovky - metrů pod zem. V průběhu raných let své vlády předstíral Ocelové Srdce, že je shovívavý – i když bezohledný – diktátor. Jeho Raziči vytvořili několik úrovní podzemních ulic, včetně budov, a do Newcaga začali přicházet lidé za prací. [2]

Postavy jsou dobře propracované. Hlavní hrdina žije deset let jen pro pomstu, Ocelové Srdce mu zabil otce před očima a David mu to nikdy nezapomene. Je velmi chytrý a tvrdě si jde za svým cílem, jen jeho metafory nestojí za nic, ovšem aspoň jsou vtipné. Profesor je tajemný, jeho minulost je neznámá a on je velmi náladový a rozhodně něco skrývá. Megan je ještě náladovější než profesor. Ale je chytrá a velmi jí záleží na týmu. I další postavy jsou velmi různorodé a vedou dialogy jak vtipné, tak vážné i filozofické.

Skvěle střílí a ještě nosí pod tílkem granáty, napadlo mě někde v hlubinách mé zmatené mysli. Asi jsem se zamiloval. [3]

Ocelové Srdce je velmi slibným prvním dílem začínající série, která toho do budoucna slibuje mnoho, a já už se moc těším na to, jak bude pokračovat. I když je kniha více méně zakončena dobře, i přesto ještě pár otázek zůstalo nezodpovězených a ty budou skvělým námětem na pokračování. A i když je Ocelové Srdce primárně určeno spíše mladším čtenářům, věřím, že příběh se bude líbit i těm starším, protože obsahuje taková témata, nad nimiž se zamyslí každý, bez ohledu na své stáří.

[1] SANDERSON, Brandon. Ocelové Srdce. Vyd.1. Praha: Talpress, 2015, 384 s. ISBN 978-80-7197-547-2. Str. 14
[2] Tamtéž str. [24]
[3] Tamtéž str. [48]

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení