Recenze: Knihy pro dospělé

Příběhy pokračují

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
zena

Titul knihy Ženský lékař odhaluje: příběhy ze zákulisí ordinací a porodnic je, přiznejme si to, poněkud provokativní. Jeho význam můžeme chápat různými způsoby, ale pokud se čtenář již setkal se jménem jejího autora Jiřího Viewegha, lékaře gynekologa, pochopí jej pravděpodobně správně.

 

knihaPravidelný čtenář magazínu VašeLiteratura.cz si jistě vzpomíná na recenzi předchozí knihy doktora Viewegha Věnováno ženám, obsahující povídky inspirované jeho dlouhou praxí. Zkráceně řečeno, nová kniha Ženský lékař odhaluje je pokračováním zachovávajícím vše dobré, co píše v knize první. V žádném případě nejde o nějaký dodatek složený z textů, které by z první knihy byly vyřazeny, ale o plnohodnotné další povídky. Tím by mohla recenze skončit – konstatováním a odkazem na článek o titulu Věnováno ženám.

Sbírku otevírá povídka Absolventka kurzu. Vyznívá vtipně, čtenáře naladí na optimistickou vlnu a dodá mu chuti ponořit se do dalších příběhů. V lehkém tónu pokračuje doktor Viewegh i dále, chování hlavního hrdiny povídky Blesková diagnóza čtenáře pobaví, ale zároveň vyvolá trochu útrpné pousmání nad jeho naivní hloupostí. Na rozdíl od knih některých humoristů je příběh muže v čekárně gynekologické ordinace skutečný.

Krédem doktora Viewegha, které vyjadřují obě jeho knihy, je profesionální přístup. Ten však lze chápat dvojím způsobem, často si jej někteří lékaři vysvětlují jako blahosklonnou přezíravost a postoj poloboha pracujícího s objektem, na němž aplikují naučené postupy bez ohledu na to, že mají před sebou pacienta-člověka. Autor knihy se vymezuje nejen vůči takovému postoji k pacientům, ale i ke kolegům. Povídka Atestace připomíná, že nezáleží na tom, z jakého místa člověk pochází, ale co ve skutečnosti umí.

Další povídka – vlastně dvojpovídka – Včasné rozhodnutí už optimistická není. Připomíná, jak jsou proti některým zákeřným nemocem lékaři bezmocní a jak může náhoda v takových případech zachránit život. Autor znovu upozorňuje na to, že k životu patří i smrt.

Při své praxi gynekologa a porodníka se autor setkal i s těhotnými nezletilými dívkami, které se staly oběťmi zneužívání ze strany nejbližších příbuzných. Nejsou to příběhy končící smrtí a ani samy postižené si ve své nevědomosti často neuvědomují jejich tragický rozměr. Doktor Viewegh si ve svých povídkách nevzpomíná jen na případy ze své vlastní praxe. Lékařské tajemství vypráví jeden z jeho kolegů a připomíná, jak choulostivé je pro lékaře nemocí kožních a pohlavních ošetřovat přátele.

Stejně jako pro knihu Věnováno ženám, platí i pro tu současnou titulek, který jsem dal minulé recenzi – příběhy mohou mít dobrý i špatný konec. Jako v normálním životě. Povídka Černý-bílý však přidává ještě jednu variantu, konec podivný. Popisuje případ krajně nepravděpodobný, ale zřejmě se opravdu stal. Laik se diví, odborník žasne.

Jedním s velmi vážných a často diskutovaných témat i mimo lékařské prostředí je bezesporu umělé přerušení těhotenství. Zahrnuje rozměr zdravotní, psychický a také etický. Jako gynekolog se doktor Viewegh nemohl vyhnout občasnému řešení i takových problémů a musel volit z různých možností, z nichž žádná nebyla ideální. Povídka Návrat ze záhrobí popisuje nesmírně dramatický případ komplikace při operaci i následné zvláštní vzpomínky ženy, která prošla stavem klinické smrti. Osobní blízkost takového případu láká ke spekulacím o životě po smrti, autor tomu naštěstí odolal a omezil se pouze na vyprávění o tom, co opravdu zažil a slyšel.

Náročná povolání, plná zodpovědnosti a z ní vyplývajícího stresu, mohou vést k problémům s pitím. Nevyhýbá se ani lékařům a jeden z takových případů si autor připomíná povídkou Dr.Alkohol.

Zmínil jsem jen některé náměty, kterými se Jiří Viewegh nechal inspirovat. I když jsem nevyjmenoval všechny, čtenář si může udělat obrázek, jak velké množství lidských osudů projde lékařskou ordinací. Člověk vnímavý, jakým bezesporu doktor Viewegh je, se do nich dokáže vcítit. Pro lékaře je však důležité zůstat nad věcí do té míry, aby dokázal dobře dělat svou práci. Z povídek velmi dobře poznáme, jakými pravidly se autor při výkonu své profese řídil a jaké jsou jeho představy o vztahu lékař-pacient. Ten se samozřejmě netýká jen gynekologie a porodnictví, stejné vztahy vznikají ve všech jiných oborech, a tak i muži mohou porovnat názory doktora Viewegha s praxí, která občas nebývá ideální. Povídky z knihy Ženský lékař odhaluje čerpají svou sílu z reality, která je často tak překvapivá, že nepotřebuje umělé dochucovadlo fabulace. Osudy skutečných lidí čtenáře přitahují silněji než životy vymyšlených hrdinů.

VIEWEGH, Jiří. Ženský lékař odhaluje: příběhy ze zákulisí ordinací a porodnic. 1. vyd. Jindřichův Hradec: Epika, 2015, 126 s. ISBN 978-80-87435-96-0.

 

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení