Recenze: Knihy pro dospělé

Příběhy pokračují

1 1 1 1 1 (5 hlasů)
zena

Titul knihy Ženský lékař odhaluje: příběhy ze zákulisí ordinací a porodnic je, přiznejme si to, poněkud provokativní. Jeho význam můžeme chápat různými způsoby, ale pokud se čtenář již setkal se jménem jejího autora Jiřího Viewegha, lékaře gynekologa, pochopí jej pravděpodobně správně.

 

knihaPravidelný čtenář magazínu VašeLiteratura.cz si jistě vzpomíná na recenzi předchozí knihy doktora Viewegha Věnováno ženám, obsahující povídky inspirované jeho dlouhou praxí. Zkráceně řečeno, nová kniha Ženský lékař odhaluje je pokračováním zachovávajícím vše dobré, co píše v knize první. V žádném případě nejde o nějaký dodatek složený z textů, které by z první knihy byly vyřazeny, ale o plnohodnotné další povídky. Tím by mohla recenze skončit – konstatováním a odkazem na článek o titulu Věnováno ženám.

Sbírku otevírá povídka Absolventka kurzu. Vyznívá vtipně, čtenáře naladí na optimistickou vlnu a dodá mu chuti ponořit se do dalších příběhů. V lehkém tónu pokračuje doktor Viewegh i dále, chování hlavního hrdiny povídky Blesková diagnóza čtenáře pobaví, ale zároveň vyvolá trochu útrpné pousmání nad jeho naivní hloupostí. Na rozdíl od knih některých humoristů je příběh muže v čekárně gynekologické ordinace skutečný.

Krédem doktora Viewegha, které vyjadřují obě jeho knihy, je profesionální přístup. Ten však lze chápat dvojím způsobem, často si jej někteří lékaři vysvětlují jako blahosklonnou přezíravost a postoj poloboha pracujícího s objektem, na němž aplikují naučené postupy bez ohledu na to, že mají před sebou pacienta-člověka. Autor knihy se vymezuje nejen vůči takovému postoji k pacientům, ale i ke kolegům. Povídka Atestace připomíná, že nezáleží na tom, z jakého místa člověk pochází, ale co ve skutečnosti umí.

Další povídka – vlastně dvojpovídka – Včasné rozhodnutí už optimistická není. Připomíná, jak jsou proti některým zákeřným nemocem lékaři bezmocní a jak může náhoda v takových případech zachránit život. Autor znovu upozorňuje na to, že k životu patří i smrt.

Při své praxi gynekologa a porodníka se autor setkal i s těhotnými nezletilými dívkami, které se staly oběťmi zneužívání ze strany nejbližších příbuzných. Nejsou to příběhy končící smrtí a ani samy postižené si ve své nevědomosti často neuvědomují jejich tragický rozměr. Doktor Viewegh si ve svých povídkách nevzpomíná jen na případy ze své vlastní praxe. Lékařské tajemství vypráví jeden z jeho kolegů a připomíná, jak choulostivé je pro lékaře nemocí kožních a pohlavních ošetřovat přátele.

Stejně jako pro knihu Věnováno ženám, platí i pro tu současnou titulek, který jsem dal minulé recenzi – příběhy mohou mít dobrý i špatný konec. Jako v normálním životě. Povídka Černý-bílý však přidává ještě jednu variantu, konec podivný. Popisuje případ krajně nepravděpodobný, ale zřejmě se opravdu stal. Laik se diví, odborník žasne.

Jedním s velmi vážných a často diskutovaných témat i mimo lékařské prostředí je bezesporu umělé přerušení těhotenství. Zahrnuje rozměr zdravotní, psychický a také etický. Jako gynekolog se doktor Viewegh nemohl vyhnout občasnému řešení i takových problémů a musel volit z různých možností, z nichž žádná nebyla ideální. Povídka Návrat ze záhrobí popisuje nesmírně dramatický případ komplikace při operaci i následné zvláštní vzpomínky ženy, která prošla stavem klinické smrti. Osobní blízkost takového případu láká ke spekulacím o životě po smrti, autor tomu naštěstí odolal a omezil se pouze na vyprávění o tom, co opravdu zažil a slyšel.

Náročná povolání, plná zodpovědnosti a z ní vyplývajícího stresu, mohou vést k problémům s pitím. Nevyhýbá se ani lékařům a jeden z takových případů si autor připomíná povídkou Dr.Alkohol.

Zmínil jsem jen některé náměty, kterými se Jiří Viewegh nechal inspirovat. I když jsem nevyjmenoval všechny, čtenář si může udělat obrázek, jak velké množství lidských osudů projde lékařskou ordinací. Člověk vnímavý, jakým bezesporu doktor Viewegh je, se do nich dokáže vcítit. Pro lékaře je však důležité zůstat nad věcí do té míry, aby dokázal dobře dělat svou práci. Z povídek velmi dobře poznáme, jakými pravidly se autor při výkonu své profese řídil a jaké jsou jeho představy o vztahu lékař-pacient. Ten se samozřejmě netýká jen gynekologie a porodnictví, stejné vztahy vznikají ve všech jiných oborech, a tak i muži mohou porovnat názory doktora Viewegha s praxí, která občas nebývá ideální. Povídky z knihy Ženský lékař odhaluje čerpají svou sílu z reality, která je často tak překvapivá, že nepotřebuje umělé dochucovadlo fabulace. Osudy skutečných lidí čtenáře přitahují silněji než životy vymyšlených hrdinů.

VIEWEGH, Jiří. Ženský lékař odhaluje: příběhy ze zákulisí ordinací a porodnic. 1. vyd. Jindřichův Hradec: Epika, 2015, 126 s. ISBN 978-80-87435-96-0.

 

 

Komentáře   

 
Hana Trnková
+4 Lidské a pozitivní vyprávění!Hana Trnková 2015-04-17 17:00
Po přečtení první knihy jsem se těšila i na druhé vydání a nebyla jsem zklamaná. Profesionální a lidské vyprávění otvírá pozornému čtenáři nejenom řešení lékařských a mezilidských situací, ale také rozdíl mezi medicinou současnosti a druhé poloviny minulého století. Neboli DOKTORSKÉ VYPRÁVĚJ, srovnám-li knížku se známým TV seriálem z doby nedávno minulé....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Tomáš Mika
+4 Příjemné a moudré čteníTomáš Mika 2015-05-03 08:49
S velkou netrpělivostí jsem čekal na druhou knihu pana doktora Viewegha a po jejím přečtení mne naplňuje pocit uspokojení. V příbězích je silný náboj moudrosti. Povídky se velmi dobře čtou a krom nesporného talentu bilancujícího autora, nelze opomenout i obohacující prvek odbornostní /o některých jevech v gynekologii jsem neměl ani tušení/. Přitom odborná terminologie je čtenáři předkládána tak, aby ji pochopil i lajk. Na knize je příjemné, že se k ní mohu kdykoliv vrátit. Nejde o akční strhující čtení, nýbrž o výpovědi nadaného pozorovatele, o příběhy, kde se střídají úsměvné okamžiky s tragickými autobiografický mi momenty, jimž čelí autor morálně lidským přístupem. Jednoznačně doporučuji.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Lena Procházková
+4 Stejně napínavé...Lena Procházková 2015-06-07 16:15
...čtení jako již dříve "Věnováno ženám". Nikdy jsem nečetla něco poutavějšího o ženách a jejich lékařích.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marcela Pražská
+3 Tvá knížka obsahuje magnetMarcela Pražská 2015-06-14 16:42
Jinak přece není možné, abych ji stále opakovaně a s napětím četla!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Naďa Klímová
+3 K takovému...Naďa Klímová 2015-06-23 09:52
...doktorovi, jakého jsem Vás ve Vašich obou knížkách poznala, bych k Vám jako pacientka velmi ráda chodila!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Karola
+3 Doporučuji...Karola 2015-07-15 10:54
...všem ženám. Nebudete zklamány. Titul knihy je naprosto přiléhavý!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Soňa
+3 Doporučuji všem ženámSoňa 2015-07-18 17:58
Knížku jsem "zhltla" jedním dechem! Být porodníkem je určitě úžasné a jsem velmi ráda, že jste se s námi o své zážitky z porodnice rozdělil. Přeji pevné zdraví, mnoho ispirace a zasílám srdečný dík.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Vlasta
+3 Po přečtení Vaší knížkyVlasta 2015-08-02 20:56
jsem se stala Vaší fanynkou, obzvlášť taky proto, že jsem porodní asistentkou. Jak ráda bych s Vámi spolupracovala! !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marieta Skordová
+3 U Tvých příběhů se nenudím,Marieta Skordová 2015-08-28 06:37
mají děj, jsou ze života a ne vymyšlené.Proto si je tak ráda a opakovaně čtu. Děkuji!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Věra Dvořáková
+5 I tuto 2.knihuVěra Dvořáková 2015-08-30 20:16
pana doktora a taktéž pana spisovatele jsem přečetla jedním dechem. Příběhy žen z prostředí mně známého - pracovala jsem na gynekologii i porodnici - berou za srdce. Je to tím, že je psal člověk citlivý, moudrý, nadto velký odborník, který ve své profesi určitě viděl své životní poslání. Díky za takové lékaře !! P.S. Prosím o další příběhy !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří C.
+6 Zrození nového života...Jiří C. 2015-09-05 17:44
Provázeno radostí, obavami, nadějemi. Ale vlastní okamžik zrození má také své před a po. Často zajímavě komplikované, dramatické, provázené nejistotou. A kdo zná lépe příběhy těch tisíců nově narozených životů, než ten, kdo je při jejich cestě na svět provázel. Jiří V. lékař gynekolog, porodník a především znamenitý psycholog duše ženy. A není divu, že mnoho z příběhů jeho téměř nedohlédnutelné délky praxe zanechalo trvalé vzpomínky.Často to byl boj s časem i boj s předsudky, mnohdy náročné a dlouhodobé kroky příprav, aby vůbec nový život mohl být počat.

Příběhy, které se čtou se zatajeným dechem v očekávání snad dobrého konce. Většinou si čtenář nakonec oddychne, ale jsou i případy, kdy se šťastného konce nedočká. Takový je život. Takové jsou i tyto příběhy, které odhalují nejen tajemství ordinace ale i tajemství duše citlivého lékaře, vynikajícího gynekologa a literáta
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
František J.
+5 Odp.: Příběhy pokračujíFrantišek J. 2015-09-06 21:20
Před pár měsíci vyšla další z knih o práci gynekologa a porodníka, opět samozřejmě z pera Jiřího Viewegha. Ženský lékař odhaluje - tak se knížka jmenuje. Zkušený lékař Viewegh tady opravdu odhaluje příběhy, které jen zřídka mohl prožít někdo nikoliv "z branže", a možná ani současní jeho mladí kolegové. Zdaleka ne všechny končí dobře a zdaleka ne všechny špatně. Jejich autentičnost mnohdy až zamrazí, ale jak jinak pochopit, co lékař prožívá nad pacientkou či novorozencem, kterým právě běží o život? Jiří Viewegh však nepopisuje zákroky a vůbec osudy lidí pouze odborně, ale v každé větě, v každém odstavci či povídce je cítit hluboké lidství člověka, který si plně uvědomuje odpovědnost za cizí život, aniž se však nechá "rozhodit" komplikovaným vývojem té které události. Proto také při čtení se stáváte jakoby součástí příběhu - lékařem nebo pacientem. A vstupujete do míst, která laikům zůstávají zpravidla zapovězena. Přečtěte si uvedenou knížku a budete se k ní znovu vracet!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Naďa Baliharová
+4 Začetla jsem seNaďa Baliharová 2015-09-08 21:02
tak, že zmizel čas a knížku jsem musela přečíst rovnou celou a stačilo jen pár hodin. Zajímal mě každý příběh, jak bude dál probíhat, jak skončí. Tato knížka je ještě lepší, než byla ta předešlá, až také velmi čtivá (Věnováno ženám). Z obou knih vyzařuje lidský přístup, životní moudrost a je znát, že autor velmi rozumí hloubce života s jeho různými zákoutími...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Milada J.
+3 StrhujícíMilada J. 2015-09-23 06:09
příběhy, napsané citlivou rukou porodníka, mě nutí k tomu, abych je četla znovu a znovu. Ráda tomu podléhám...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dagmar Konečná
+2 NesmírněDagmar Konečná 2015-10-29 06:39
citlivě, neobyčejně taktně a napínavě napsané nevšední příhody gynekologa a jeho pacientek od počátků jeho odborného vývoje. Vřele doporučuji!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Irena Horká
+2 Žasnu,Irena Horká 2015-11-01 07:11
co všechno se může nám ženám a těm, kteří se o nás starají, přihodit. Být gynekologem a porodníkem jistě není jednoduché, ale i velmi zodpovědné a náročné jak psychicky tak i fysicky. Škoda, že těch povídek není víc. Čtou se tak nějak, jako bych u nich byla nejen přítomná, ale i spoluaktivní s autorem!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení