Recenze: Knihy pro dospělé

Kdo chce zabít modelku?

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Clara Sánchezová je jednou z nejznámějších španělských autorů. Ve více než deseti knihách, které vydala, představila už svým čtenářům spoustu poutavých příběhů a zajímavých postav. Nedávno vyšla její nejnovější kniha - Nebe je zpět. V ní se setkáváme s mladou modelkou Patricií, která se vrací letadlem domů z přehlídky. Seznámí se tam s tajemnou Vivianou, která jí prozradí, že někdo v jejím okolí jí chce ublížit. Co byste v takové chvíli udělali vy?


knihaPatricia se rozhodne varování ignorovat. Když se jí ale začnou dít zdánlivě náhodné nehody, napadne ji, že na tom možná něco je. Vypraví se za Vivianou a odhodlá se ponořit do záhady svého života – zjišťuje, že ve věcech, na které se dívala povrchně, je mnohem víc, než se zdá. Celý svůj šťastný život brala za samozřejmost, a až když se jí začal kousek po kousku rozpadat, objevila pravou hodnotu toho, co má. Musela přijít na to, co je pro ni opravdu důležité, za co je třeba bojovat a s čím se raději rozloučit.

Proč by měl být život těžký, aby byl lepší? Krátký, těžký a bez odpovědí.[1]

Kdo by jí ale chtěl ublížit? Její nadřízení? Kolegyně? Služka? Nebo třeba sestra, která na ni možná malinko žárlí? Některý z mužů, které odmítla? A jakou roli hraje její manžel? Jaký je její přístup k nim? A jak se oni dívají na ni?

Člověk nemusí udělat pro lásku všechno, je třeba se trochu šetřit. [2]

Na hlavní hrdinku celé knihy je Patricia velmi povrchní. Je krásná a milá a to jí stačí, aby mohla žít šťastně a v pohodlí. S lidmi kolem sebe má na první pohled dobré vztahy. Proč by také ne? Je upřímná, nemá totiž co skrývat, a ani u ostatních nehledá nic hlubšího, než co sami ukazují. Její život se zdá být naprosto jednoduchý a přehledný – jako takový malý úhledný balíček. Dokud nepotká Vivianu, dokud se nezačne trochu víc zajímat o to, co se kolem ní děje, dokud se v jejím životě neobjeví lidé, kteří jí otevřou oči…

Co na ni čeká v budoucnosti? Ráda věřím, že začne hledat v lidech něco víc, nebo že se snad dokonce změní svůj pohled na svět. Opravdu moc ráda. A i kdyby ne, už takhle měla větší štěstí než spousta ostatních – dostala šanci začít znovu, s čistým štítem. Zjistila, na které lidi se může spolehnout, a s jejich podporou teď může žít život, jaký si bude přát. Budu jí držet palce.

„Možná jsi dřív bývala šťastnější, ale teď jsi lepší.“ [3]

Přestože jsem k ní nijak moc nepřilnula a v mnoha situacích bych možná udělala pravý opak, dokázala jsem se do Patricie svým způsobem vžít. Bylo to díky stylu autorky, kterým popisovala její myšlenky tak, aby se v nich snad každý čtenář více či méně viděl. Možná tím si kniha získala svůj úspěchu tolika čtenářů, zároveň mi ale možná právě proto nedokázala přirůst k srdci – chyběla jí dávka originality a osobitosti, něco, co by se mě hluboko uvnitř opravdu dotklo.

Přiznávám – po předchozích zkušenostech s Clarou Sánchezovou jsem od její nové knihy čekala víc, myšlenky, nad kterými bych se mohla zamyslet, a napětí, jak to všechno skončí… Nebyla jsem úplně nadšená. Nemůžu jí ale upřít, že mě dokázala vtáhnout natolik, že jsem se odpoutala od četných každodenních starostí a s radostí se každý večer ponořila do čtení. A to už stačí k tomu, abych vám ji doporučila.

[1] SÁNCHEZOVÁ, Clara. Nebe je zpět. Vyd. 1. Překlad Alžběta Schreiberová. Praha: Albatros Media a.s., 2015, 318 s. ISBN 978-80-259-0372-8. Str. 107.
[2] Tamtéž, s. 272.
[3] Tamtéž, s. 291.

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení