Recenze: Knihy pro dospělé

Útěk před nebezpečným éterem finišuje

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Na poslední díl završující sci-fi trilogii autorky Veronici Rossi čekali čeští čtenáři více než rok. Nese název Do Poklidné modři, a zda to čekání stálo za to, se dozvíte mezi následujícími řádky. Předem ovšem upozorňuji, že je nezbytností znát předcházející dva díly, neboť trojka začíná tam, kde skončila druhá část. Pro připomenutí druhý díl nese název Cesta věčnou nocí a první Pod nekonečnou oblohou.


knihaU druhého dílu proběhla mezi čtenáři nespokojenost ohledně jeho rozsahu. Česká verze totiž byla zkrácena. Nejednalo se ovšem o chybu vydavatelství. To jen pracovalo s verzí, kterou obdrželo ze zahraničí. Nemusíte se však obávat, že by toto zkrácení zmizelo nadobro. Do Poklidné modři začíná částí nazvanou Cesta věčnou nocí pokračuje a jak je patrné z názvu, jedná se přesně o onen chybějící kus dvojky. No a poté už je čtenář vtažen do víru událostí závěrečné knihy…

Život na Zemi je stále nebezpečnější. Éter vytváří nové a nové trychtýře, které při bouřích dopadají na půdu s ničivou silou. V troskách se ocitají nejen dříve bezpečná obydlí Osadníků, ale také venkovní domy Outsiderů, lidé umírají. Jedinou naději je najít cestu do Poklidné modři. Do místa, které se zdá být pouze fámou, než aby šlo o pravdu. Nebo skutečně existuje prostranství éterem nedotčeným, kde je obloha čistě modrá, moře klidné a příroda nespálená? Zdá se, že ano, ale souřadnice znají jen vyvolení, kterým je představitel Osadníků Hess a Sobol, nelítostný velitel národa nazývaného Rohové. Árie s nimi uzavře dohodu, která pochopitelně vezme za své. Začíná tak boj o bezpečnou cestu zahrnující dostačující dopravní prostředek, piloty, zásoby…

Nic není jednoduché a v sázce je nejen život Áriin a Peregrinův, ale i jejich vzájemná láska, ostatní přátelství. A když navíc Perry přivede mezi svůj lid početnou skupinu Osadníků, aby jim umožnil přežít, zdá se, že nic nemůže vyjít. K tomu všemu byla při záchranné akci Árie zraněna, Osadníci se venkovního světa bojí a odmítají být začleněni mezi Divochy, ačkoliv si to sami zvolili. Myslíte, že problémů je až až? Pak vězte, že dojde k únosu Uhlíka, klíčového chlapce k dostání se do Poklidné modři, a který svým způsobem ovládá Éter. Zároveň je přítelem Perryho a nezbývá než zorganizovat záchrannou akci, de facto sebevražednou misi. Na druhou stranu, pokud zvládne s vybranou skupinkou tento cíl, ostatní třeba nakonec vyjde…

Od začátku autorka zvolila rozdělení příběhu do kapitol označených jmény hlavních hrdinů, tedy „Árie“ a „Peregrin“, což je jednoznačné plus, protože víte, co se kolem obou dvou děje, ať jsou již spolu, či se jejich cesty rozejdou. Úroveň příběhu si drží laťku stejně vysoko, nic z toho se nedá tvrdit vzhledem ke korektuře. Množství překlepů a chybně sestavených vět se snad ještě oproti prvnímu a druhému dílu o něco navýšilo, nemluvě o tom, že občas nebyla některá jména přeložena. Celá série je tím tak navždy poznamenaná a pro mě osobně je těžko pochopitelné, jak toto mohlo nakladatelství pustit na pulty knihkupců. Při čtení proto přimhuřte oči a příběh tím neodsuzujte. I přes tyto chyby jej doporučuji, obzvláště mladistvým se bude líbit, pro dospělé se jedná o příjemnou oddechovku.

Ukázka z knihy:

Hess se na Perryho chladně zahleděl: „Pokud mí muži uslyší sebemenší náznak boje, přijdou dovnitř a zastřelí tě.“
Posadil se na lůžko. „Mohl bych tě zabít potichu, kdybych chtěl.“ Jeho tělu se nezamlouvala námaha, kterou vynaložil před chvílí. Svaly ho bolely a tepalo mu v nich, hlava se mu točila a cítil nevolnost.
„Takový násilník,“ prohodil Hess a potřásl hlavou.
„Nemysli si, že jsem zapomněl, že ses vloupal do mého Lusku a zlomil mému synovi čelist.“
„Napadl Árii. Máte štěstí, že jsem mu neublížil víc.“
Hess zvedl bradu, vzdorný jako Soren, ale jeho nálada se třpytila modře. Hess se Perryho bál. Perry byl zbitý, neozbrojený, bosý, ale Hess měl přesto strach. [1]

[1] ROSSI, Veronica. Do Poklidné modři: Nebe 3. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, k.s. – Knižní klub, 2014, 416 s. ISBN 978-80-242-4556-0. str. 256.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení