Recenze: Knihy pro dospělé

Rituály a děsivé tajemství

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
domek

Nakladatelství Domino je známé vynikajícími thrillery, které vydává. Knihou Obětina, jejíž autorkou je S.J. Bolton, přidalo do své řady další z příběhů, které děsí, uchvacují a rychle vtáhnou čtenáře do děje. Obětina je však mnohem víc než napínavý thriller. Je to především kniha, která vás baví a zároveň nutí přemýšlet nad životem. Nebo snad nad životem a smrtí?

 

knihaHlavní hrdinkou je Tora Hamiltonová. Mladá lékařka, jež se naplno věnuje svému zaměstnání – přivádí na svět děti, radí neplodným párům jak počít a ve volném čase jezdí na svých milovaných koních. Přestože Tora věnuje velkou péči svým pacientkám a denně se setkává s problematikou neplodnosti i mateřským štěstím, sama dítě stále nemá. Od svatby uplynulo již několik let, a i když jsou s manželem oba zdraví, vytoužené miminko nepřichází. Tora netuší, že za tím vězí trochu víc…

S hlavní hrdinkou se poprvé setkáváme ve chvíli, kdy jeden z jejích koní zemře a ona mu půjčeným bagrem hloubí hrob. Přestože je pohřbívání koní na vlastním pozemku trestné, Tora nemíní převézt svého miláčka do kafilerie. Pochmurný pohřeb však překazí nepříjemný nález – ženské tělo zabalené do tkaniny, které má vyrvané srdce a na kůži tři runové znaky. Tora volá policii a seznamuje se se svéráznou vyšetřovatelkou Danou, které zpočátku nemůže přijít na chuť. Postupně se zamotává do nebezpečného tajemství.

Několik prvních desítek stran mi nebylo jasné, proč autorka zahlcuje čtenáře tolika informacemi ze soukromého života Tory. Čekala jsem příběh, kde bude hlavním hrdinou detektiv, který bude pátrat po totožnosti mrtvoly a vrahovi, jenž ji má na svědomí. Brzy jsem však pochopila, že případ je zamotaný mnohem víc, než se zprvu zdálo. Najednou zde nebyl jeden podezřelý, ale téměř všichni, kteří se v příběhu vyskytují. Horší bylo, že mezi podezřelé se zařadili i Tořini kolegové z nemocnice, stejně jako její tchán a manžel. Mladá žena zjišťuje, že se dozvěděla víc, než je vhodné a kdosi usiluje o její život. Poté, co odhalí bolestné tajemství svého chotě, už nevěří ani jemu. Kdo jí pomůže? Na koho se může obrátit v tak svízelné situaci, když do podezření upadají i členové policie, kteří šikovně zametají důkazy pod koberec?

Obětina je jako lavina, která se tváří nejprve nenápadně a poté vás naplno zavalí. A vy se snažíte najít východ, nedokážete přestat a krok za krokem se dostáváte až na vzduch – na závěr knihy. Nejraději byste četli rychle, abyste už věděli, jak to dopadne - ale nemůžete. Přišli byste o všechno… O všechno napětí, dokonalé vyústění a šokující odhalení.

Knihu Obětina jsem přečetla jedním dechem a nedokázala se od ní odtrhnout. Skvěle popsané postavy a hloubka jejich psychologického profilu vytvořila vynikající základ, který byl orámovaný napínavou zápletkou. Nezbývá mi, než doporučit knihu každému, kdo se rád bojí a kdo si chce přečíst napínavý a zamotaný příběh. Tím, že kniha tématikou směřuje k ženám, těhotenství, porodům a malým dětem, řadí se spíše jako čtení vhodné pro čtenářky. Věřím však, že díky napětí a celkové zápletce osloví i mnohé muže.

BOLTON, Sharon J. Obětina. 1. vyd. Ostrava: Domino, 2014. ISBN 978-80-7498-036-7. 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení