Recenze: Knihy pro dospělé

Rodičovská láska silnější než spravedlnost

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Knížka s podmanivě tyrkysovým obalem, na němž se vyjímá růžový motýl v uzavřené sklenici, své potenciální čtenářky navnadila dávno před tím, než vůbec vyšla. Obálka určitě také hrála svou roli, neboť je opravdu krásně provedená a zkrátka – lahodí oku. Podstatná však byla anotace a především poutavý název – Manželovo tajemství. Pochází z pera australské autorky Liane Moriarty, s jejíž tvorbou se tak čeští čtenáři mohou seznámit poprvé.


knihaMoriarty popisuje životní příběh tří žen. Cecilie je postavou, kterou můžeme nepřímo označit za hlavní. Od ní a od její rodiny se odvíjí události, které se pak prolínají se životy těch ostatních – Tess a Rachel. Cecilie je tak trochu supermatka, která dokonale zvládá domácnost, péči o tři dcery a manžela, který je jako vystřižený z ženského časopisu. K tomu je vynikající obchodnicí s nádobím Tupperware, což ji úspěšně živí. Její život se obrátí naruby ve chvíli, kdy na půdě najde dopis od manžela, který smí otevřít pouze v případě jeho smrti. I když je John – Paul plný života, Cecilii nepřestává vrtat hlavou jeho obsah dopisu.

S Tess se seznamujeme ve chvíli, kdy jí manžel oznámí, že se zamiloval do její sestřenice a nejlepší kamarádky Felicity. Tess se spolu se svým synem stěhuje narychlo k matce, aby se se vším vyrovnala a začala nový život. Je zvyklá žít v uzavřené společnosti a má problém se seznamováním. O rychlou adaptaci v novém prostředí se postará právě Cecilie, ale také Tessiin bývalý přítel, který žije stále sám a čeká „na tu pravou“. Rachel pracuje ve škole a celý život se snaží vyrovnat se ztrátou své dcery, která byla v sedmnácti letech zavražděna. Rachel nepřestává pátrat po jejím vrahovi, i když policie již léta ponechává případ otevřený. Stejně jako Tess se straní společenského života. Dokud není pozvána na Ceciliin předváděcí večer s nádobím.

Jelikož bylo hodně náročné představit zamotané životy všech tří žen, trvalo téměř třetinu knihy, než jsem se do děje opravdu začetla. Autorka psala od samého začátku lehce, svižně a poutavě. Přesto chyběla jakási jiskra, která by mě nutila knihu neodložit a číst dál. Neměla jsem zkrátka pocit, že ji chci číst dál. Situace se změnila ve chvíli, kdy Tess nabrala nový dech a začala „znovu žít“. Napomohlo tomu také Ceciliino rozhodnutí otevřít dopis. Bohužel ještě než ho otevřela, tušila jsem, co se v něm dočte, takže se nekonalo žádné velké překvapení. Od této chvíle jsem však chtěla vědět, jak to celé může dopadnout a tak už jsem knihu opravdu neodložila.

Autorka bravurně prolíná vyprávění a niterné prožitky hrdinů. Běžný dialog se mísí s myšlenkami těch, kteří hovoří, a tak v knize jakoby existovaly dva světy – ten reálný, který se zdá schovaný za snůškou lží, a ten myšlenkový, který je však velmi tvrdý a nemilosrdný. Psychologie jednotlivých postav se rozvíjí pomalu, nakonec je však dosaženo správného efektu a čtenář zjišťuje, že drží v ruce skvělý společenský román, který odhaluje tajemství, co se mohou týkat každého z nás.

I když jsem se nejprve nemohla do románu začíst, výsledný dojem byl báječný. U knihy jsem se skvěle bavila, smutnila a také se bála. Nebála jsem se však vrahů a zločinců, což jsem původně podle názvu očekávala, nýbrž o životy hrdinů a jejich sny, lásky a děti. A to je podle mě důkaz toho, že kniha dokáže chytit za srdce a oslovit své čtenáře.

MORIARTY, Liane. Manželovo tajemství. Vyd. 1. Překlad Šárka Kadlecová. Praha: Ikar, 2014, 389 s. Limitovaná sběratelská edice, 39/100. ISBN 978-802-4925-899.

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení