Recenze: Knihy pro dospělé

Jaký vlastně byl

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Jak sám autor nové knihy z nakladatelství Ikar, Friedrich Weissensteiner, přiznává, knih o Františku Josefovi I. byla napsána celá řada. Proč se tedy stále vydávají? Odpověď je nasnadě – protože zkrátka ještě nebylo řečeno vše. Toto téma totiž není ani zdaleka vyčerpané. V současnosti tedy přišel s novinkou pojednávající o nejdůležitějších osobách v životě velkého monarchy: o ženách.


knihaŽeny v životě císaře Františka Josefa hrály nezastupitelnou roli, jak se sami ještě přesvědčíme. Počáteční kapitoly jsou zvoleny logicky – první ženou v životě mladého Františka byla jeho matka, arcivévodkyně Žofie, následovaná manželkou Alžbětou Bavorskou, dcerami Giselou a Marií Valerií či nejoblíbenější vnučkou Alžbětou, dcerou tragicky zesnulého korunního prince Rudolfa. Trošku chaoticky jsou až nakonec zařazeny jeho dvě největší metresy: Anna Nahovská a Kateřina Schrattová. Přesto jejich začlenění bylo zvoleno správně, oba vztahy měl souběžně s manželstvím s císařovnou Alžbětou, tudíž by linka jejího příběhu byla narušena.
 
V momentě, kdy otevíráme knihu, bychom si měli uvědomit jednu věc – jedná se o publikaci populárně naučnou, proto bychom neměli být přehnaně kritičtí k jejímu obsahu a provedení z hlediska historikova řemesla. A to i přesto, že autor historii vystudoval. Patrná je především jeho druhá profese, které se po léta věnoval, a tou je pedagogická činnost, což se na stránkách knihy jednoznačně zrcadlí. Je psána čtivě, bez zbytečných odboček. Primární řazení je také logické, směřujeme od začátku do konce, přestože nalezneme drobné časoprostorové vsuvky. Obrazový doprovod je vždy vhodně zasazen do správné části. Co mi trošičku vadí, je vyprávění v přítomném čase. Celá kniha je vystavěna jako příběh, proto si myslím, že vhodnější by byl čas minulý. A to i s ohledem na skutečnost, že autor rád dodává do textu části, které mají knihu dnešnímu čtenáři přiblížit.

Nesmírně nabitý studijní program má i zdravotní důsledky… O svých patnáctých narozeninách si však zapíše větu, která by dnes žádného pubertálního teenagera nenapadla: „Je mi patnáct, to znamená, že na vzdělání už nezbývá moc času. Musím se tedy hodně snažit, abych se zlepšil.“ [1]

Z citované ukázky vyplývá ještě jedna drobnost, která mi v knize chybí – poznámkový aparát. Možná se vám zdá, že odporuji sama sobě, neboť jsem upozorňovala na fakt, že se jedná o populárně naučnou knihu, leč i v tomto případě si myslím, že by nezaškodilo, kdybychom si mohli zjistit, co nám autor cituje. Vezmeme-li v potaz fakt, že v knize nechybí soubor pramenů, použité literatury či jmenný rejstřík, citace, třeba na konci knihy, by ji rozhodně nezatížily, a to ani pro laickou veřejnost.

Pokud se týče celkového vyznění knihy, domnívám se, že kladné ohodnocení si rozhodně zaslouží, a to i přes uvedené drobné výtky. Je velmi čtivá, příjemně doprovází text dobovými prameny i fotodokumentací. Svižným tempem vás seznámí se životem Františka Josefa a s rolí žen v císařově životě, čímž vám jej ukáže nejen jako monarchu a politika, nýbrž i jako člověka. Jeho lidství čiší z každé stránky.

[1]WEISSENSTEINER, Friedrich. Ženy v životě císaře Františka Josefa. Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014, 198 s. ISBN 978-80-249-2467-0. Str. 30.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení