Recenze: Knihy pro dospělé

Slasti a strasti mladého lůzra

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Markus Zusak se nejen v Česku proslavil románem Zlodějka knih a filmová verze tohoto bestselleru zaujala i nečtenáře. Zlodějka knih ale není Zusakovou prvotinou, tou je trilogie o bratrech Wolfových, jejíž první díl s názvem Roky pod psa je už k dostání i u nás.


knihaBratři Wolfovi jsou tři, nejstarší Steve, skvělý hráč fotbalu, Ruben, řečený Rubík, a Cameron, vypravěč novely. Trojici bratrů doplňuje sestra, která si - stejně jako Steve - o mladších bratrech myslí, že jsou to lůzři. Ostatně o Rubíkovi a Cameronovi si to myslí většina lidí. Slovo „lůzr“ je v textu skloňováno velmi často. Rubenových praštěných nápadů se obvykle účastní i Cameron, protože jsou přece bratři. Cameron i Ruben ale mají dobré srdce, a tak z jejich klukovin nikdy není žádný větší malér.
 
Zusakovy postavy jsou opravdoví lidé, se všemi lidskými neřestmi i klady. Stejně tak dokáže být Cameron lůzr i věrný kamarád. Duši patnáctiletých vystihl dost přesně – už ne dítě, ještě ne dospělý. Cameron je samotář, hraje trochu bizarní hry s Rubíkem, pracuje s otcem, aby měl nějaké peníze, a pak pozná JI. Krásnou a chytrou dívku. Láska dělá s Cameronem divy, prostě takové normální dospívání.

To, co činí tuto knihu výjimečnou, je právě ta normalita a pocit, že přesně takhle se příběh mohl někde odehrát. Cameronovy myšlenky jsou uvěřitelné, v jeho snech se dá vysledovat, s čím se jeho podvědomí snaží vyrovnat, a střídání štěstí a proher je také známé snad každému, nejen patnáctiletému, člověku.

Jazyk této útlé knížky odpovídá jeho vypravěči, věty jsou osekané od zbytečností i slohových kudrlinek a v jejich strohosti vynikne myšlenka, kterou by čtenář od mladého pobudy nečekal. Cameron se snaží být lepší člověk, nejen kvůli dívce, ale protože nějak tuší, že na to má. Tato dobrota ukrytá pod různými siláckými vrstvami je pro Zusakovy hrdiny typická. Cameron se v mnohém podobá Edu Kennedymu ze Zusakova románu Posel. Oba jsou z chudé rodiny, oba si nejsou jisti, co se svým životem, ale mají v sobě něco dobrého, umí pomoci lidem drobným gestem nebo vyjádřením podpory.

Střídání dne a noci je v knize jasně ohraničeno kapitolami. Cameron vypráví, co se mu přes den dělo a následující kapitola popisuje některý z jeho snů. Snové části jsou vytištěny kurzívou. Někdy jde o podrobný popis snu, jindy je kapitola dlouhá pouhou jednu stranu. Ve snech se dá vysledovat, že má Cameron špatné svědomí, nebo naopak ze snu nelze vyčíst vůbec nic. Zkrátka sny jsou v knize popsány velmi přesvědčivě, vždyť kdo z nás sní v uzavřených smysluplných příbězích, které reflektují jeho život?

Cameron se v mnohém chová jako typický puberťák, pokud něco takového vůbec existuje. Nesnáší svoje vlasy, v přítomnosti hezké dívky plácá nesmysly, nebo mu to tak aspoň připadá. Cítí se méněcenný a zároveň výjimečný, nedoceněný a neschopný. Na druhou stranu tyto typické vlastnosti doplňuje citlivostí a sebereflexí, vnímavě si všímá okolních lidí a snaží se neubližovat lidem, které má rád. Cameron je literární postava, kterou si čtenář oblíbí a bude jí držet palce, snad jeho roky pod psa vystřídají roky štěstí a úspěchu.

První díl trilogie je krátkým seznámením s Cameronem Wolfem a jeho rodinou a blízkými. Markus Zusak už v této své prvotině dokázal, že je skvělý vypravěč, příběh, přestože nemá napínavý děj, se čte lehce, občas je vtipný, občas dojemný, ale vždy čtivý. Je proto trochu s podivem, že trvalo sedm let, než se Zusakovi podařilo najít nakladatelství, které by trilogii vydalo.

ZUSAK, Markus. Roky pod psa. Překlad Viola Somogyi. Praha: Argo, 2014, 148 s. ISBN 978-800-257-1188-0.

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení