Recenze: Knihy pro dospělé

Několik příběhů ze života

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
dum

Pokud náhodou v knihkupectví narazíte na titul Maturitní srazy radši ne! a nejste zrovna znalcem literatury o životech českých umělců či divákem současných televizních seriálů, asi vám jméno autorky mnoho neřekne. Ale Miroslava Besserová má už za sebou úctyhodnou řádku knih, které se většinou točí právě okolo herců a herectví. Tentokrát se však titul nezabývá cizími životy, autorka svérázným způsobem psala sama o sobě.

 

knihaMiroslava Besserová prožila mezi herci a v prostředí divadla a televize mnoho let. Nejen jako manželka známého herce, ale hlavně díky své profesi a své vlastní práci. Možná právě blízkost mediálně zajímavých osobností inspirovala autorku k napsání životopisů Rudolfa Hrušínského, Borise Rösnera, Miroslava Moravce a jiných. Také další knihy, které pod jménem Miroslava Besserová najdeme, mají k filmu a televizi blízko. Jde o beletrizované scénáře seriálu Cesty domů nebo snímku Snowboarďáci. Vraťme se ale rychle zpět k životopisům.

Ve dvaceti pěti povídkách seznamuje autorka čtenáře s příběhy žen, jež mají už kus života za sebou. Texty jsou spojeny myšlenkou, že všechny hlavní postavy jsou spolužačkami dívčího gymnázia a autorka se nimi po letech setkává. Nedochází k tomu na třídním srazu, ale v jiných souvislostech. Jak Miroslava Besserová správně podotýká, atmosféra takových setkání je velmi zvláštní a kdo se jich občas účastní, musí jí dát zapravdu. Lidé se postupně odcizují, to se týká i nejlepších přátel, vzdalují se, žijí svými vlastními životy a často se snaží před svými bývalými spolužáky své osudy přikrášlit, hrát si na úspěšnější, než ve skutečnosti jsou. Někteří tak činí vědomě, jiní čistě instinktivně. Setkání mezi čtyřma očima probíhá jinak, obvykle se odhalují zákoutí, která se veřejně neprezentují. Stává se to náhodou, v průběhu hovoru například prosákne nechtěná informace.

Autorka představuje své spolužačky právě prostřednictvím takových osobních setkání. Nelze poznat, čí příběh si do knihy vypůjčila, jak hodně se opírá o skutečnost a co je v něm dofabulováno. O to však ani nejde, Miroslava Besserová si nevyřizuje účty s konkrétními lidmi, i když je velmi pravděpodobné, že se některé bývalé spolužačky a známé v textech opravdu poznají. V jednotlivých příbězích najdeme společné znaky i přes různé zápletky. Hrdinky bývají obvykle velmi movité, někdy svým přičiněním, jindy zásluhou svých manželů. Většinou ale k penězům a vlivu přišly nezaslouženě a nepřineslo jim to štěstí ani spokojenost. Autorka je prezentuje převážně jako protivná individua, jejichž morální kredit je více než pochybný.

Najdeme i výjimky, spočítáme je na prstech jedné ruky, tyto povídky vyprávějí o obětavých, hodných a optimistických lidech. Je jich však stejně málo jako v normálním životě. Mezi ostatními se skvějí jako zelené oázy v nekonečném moři písku.

V úvodu jsem se zmínil, že autorka napsala tentokrát o sobě. Z obsahu ani z anotace nic takového nevyplývá, vždyť hlavními hrdinkami jsou její spolužačky! Ano, s tím lze souhlasit. Avšak v každém příběhu se autorka se svými hrdinkami konfrontuje. V podstatě ve většině případů prezentuje své názory jako protiklad názorů žen ve svém okolí. Anotace, úvod i sám titul knihy sugeruje čtenáři, že spojovacím prvkem je odpor k maturitním srazům, zdůvodněný špatnými zkušenostmi se svými bývalými spolužačkami, podle mého názoru jde však o moment spíše umělý. Sjednocujícím prvkem povídek je sama autorka, která v pozadí vypráví o svém vlastním životě. Kniha Maturitní srazy radši ne! má biografický charakter a příběhy v ní obsažené mají svůj reálný základ, proto jsou srozumitelné a čtivé.

BESSEROVÁ, Miroslava. Maturitní srazy radši ne! Vyd. 1. Praha: Ikar, 2014, 190 s. ISBN 978-80-249-2519-6. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení