Recenze: Knihy pro dospělé

Záměna, která ničí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zarovka

Když se vám narodí dítě, celý svět se vám otočí o tři sta šedesát stupňů, ať se vám to líbí nebo nelíbí. Ale jak ten uzlíček roste, zjišťujete, že vaše představy byly docela jiné. Že prostě k němu necítíte to, co byste měla. Jste špatná matka, nebo se zvrtlo jiného?

 

knihaTyto otázky si v nové knize Tess Stimson Hra na lež pokládá i Harriet Lockwoodová, která není schopná najít si cestu ke své nejstarší dceři, Florence. Ne, že by ji nemilovala, ale nerozumí jí. Se syny má mnohem snazší, bližší vztah, proto ji tyto otázky skrytě mučí. Když ale zjistí, že celá léta vychovává cizí dítě, je jí náhle všechno zcela jasné. A chce zpět svoji ztracenou dceru. V tu chvíli netuší, jaký kolotoč svým rozhodnutím rozpoutá. Ohrozí tak všechno, co po patnáct let pracně budovala, včetně svého manželství. Její muž, Oliver, tuhle její, pro něj snad až zvrhlou, touhu nechápe, pro něj se nic nezměnilo. Florence je stále jeho holčičkou a nechce o ni přijít.

„Jsem Nellina matka!“ zvolala Harriet.
„Především jsi matka Florence.“
Prudké emoce je zbavily dechu, a tak na sebe jen zírali. Měl pocit, jako by se díval na úplně cizí ženu. Jeho manželka by něco takového nikdy neudělala. Jeho manželka by nikdy nepodnikala nic bez jeho vědomí, nelhala by mu do očí, neporušila by všechny pravidla, jež jsou základem jejich manželství. Tuhle ženu nezná. Tuhle ženu nechce znát. [1]

I pro druhou hlavní hrdinku, Zoey Sandsovou, je zpráva o záměně jejich dcer bleskem z čistého nebe a tou nejhorší zprávou, kterou kdy mohla slyšet. Nell, její středobod světa, je pro ni vším. Pevným bodem, když se všechno sype. A odmítá se jí jen tak lehce vzdát.

Hra na lež je románem, z nějž mrazí. Protože všichni víme, že výměna dětí je, bohužel, skutečnou záležitostí. Příběh vypráví o dvou rodinách, o jejich pocitech, o změně, již jim pravda přinesla. V průběhu čtení si nejednou řeknete, že milosrdná lež je někdy lepší. Jsou věci, které by člověk asi neměl vědět.

Díky různým pohledům, z nichž je příběh čtenáři předkládán a jež nám Stimson nabízí, se noříme nejen do duše matek, ale i otce i dítěte. Vlastně dospívajících dívek. V období, které je pro ně nejcitlivější, se jejich vesmír přestal točit. Jak se s tím vyrovnávají? A je vůbec možné, aby se s tím vyrovnaly? To vše se dozvíte, pokud si tuto výbornou knihu z produkce nakladatelství Domino přečtete. Můžu vám slíbit, že se u jejího čtení rozhodně nebudete nudit. Děj je vypravován chronologicky, každému je věnována jeho kapitola, kdy se navzájem doplňují zdánlivé mezery. Jazyk je přizpůsoben tomu, komu je ta část věnována. Jinak mluví Florence a Nell, jinak Oliver, Harriet a Zoey. Rozdíl je patrný nejen ve věku, nýbrž i v naturelu jednotlivých hrdinů.

Postavy ani děj nejsou ploché, naopak jsou výborně propracované, promyšlené a hluboce lidské. V knize jsou zachyceny jejich myšlenky, ale i rozdíl mezi tím, co si myslí a co skutečně pak nahlas říkají. Nejsou ani černé, ani bílé, ani hodné, ani zlé. Jsou zkrátka barevné jako život sám.

[1] STIMSON, Tess. Hra na lež. Vyd. 1. Ostrava: Domino, 2014, 290 s. ISBN 978-80-7303-980-6. Str. 133. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Nakladatelství Albatros slaví sedmdesátku

  Už 15. dubna oslaví nakladatelství Albatros 70 let od svého založení. Za sedm dekád své existence vydal Albatros téměř třináct tisíc publikací v celkovém nákladu 350 milionů kusů. Mnohé z nich dnes nesměřují jen na pulty českých nebo slovenských knihkupectví, ale také do více než 40 dalších zemí. U příležitosti svého jubilea vydává nejstarší dětské nakladatelství v Česku například retro kolekci Cesta časem s Albatrosem.

  Číst dál...  
 • V Ostravě to bylo fajne

  Ve dnech 1. až 3. března 2019 ožilo město Ostrava knižním festivalem, který se konal na výstavišti Černá louka. Akce tohoto druhu byla v daném regionu pořádána vůbec poprvé – dříve tu probíhaly jen menší knižní veletrhy bez doprovodného programu. Co vše na této knižní akci čekalo na návštěvníky? To se dozvíte v reportáži Marty Šimečkové:

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení