Recenze: Knihy pro dospělé

O milovníkovi knih Peteru Byerlym

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Začátkem května uvedlo nakladatelství Paseka na trh román Dobrodružství milovníka knih, který nese podtitul Román o posedlosti. Jeho autorem je Charlie Lovett, antikvář a sběratel vzácných knih, píšící beletrii a divadelní hry. Anotace nás láká na „úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách“. Naláká i vás?


knihaTři čtvrtě roku od smrti Amandy trvalo, než se Peter, antikvář, sběratel a milovník starých knih, opět ocitl v antikvariátu. Peter se nedokázal vyrovnat se smrtí největší lásky svého života, proto se všeho stranil. Nyní se konečně rozhodl, že se alespoň pokusí vrátit ke své druhé lásce, knihám. V antikvariátu, do kterého se rozhodl zajít, na něj čeká velké překvapení – v jedné ze starých knih o padělatelství nalezne nejméně sto let starý akvarel, na němž je zobrazena Amanda. Ale jak by to mohla být ona? To přece není možné, když akvarel je tak starý! A právě v momentě objevu starého portrétu se před námi začíná rozvíjet dobrodružství milovníka knih.

V celé knize sledujeme tři časové linie, tři příběhy. První nás přivádí k Peterovi Byerlymu v roce 1995 ve chvíli, kdy objeví portrét zesnulé manželky. Vydáváme se tedy spolu s ním po stopách původu akvarelu a během této výpravy se také setkáváme se zkoumáním pravosti Greenova Pandosta, na kterého Peter narazí, a s otázkou původnosti Shakespearových děl. Do druhého příběhu jsme uvedeni v roce 1983 a sledujeme v něm nejen Peterovu stále vzrůstající lásku ke knihám, ale hlavně vznik a vývoj vztahu Petera a Amandy, kterou potká v univerzitní knihovně. Do třetího příběhu vstupujeme v roce 1592 v Londýně, v době života Williama Shakespeara, a brzy pochopíme, že tento příběh se bude točit kolem Pandosta, hry, která měla být inspirací právě Shakespearovi.

Všechny tři příběhy střídající se po kapitolách jsou vždy uvedeny datem a místem, kde se odehrávají, takže neztrácíme orientaci v tom, co právě čteme. Střídání dějových linií má svou logiku – všechny tři spolu úzce souvisejí, takže když se v ději vyskytne nějaká situace, která by nám dávala prostor k fantazírování nebo která je potřeba pro lepší pochopení děje objasnit, setkáme se s tímto právě v navazující kapitole a jsme tedy neustále v obraze. Nabízí se však otázka, jestli je to vlastně dobře, či špatně.

Hlavní a také nejzajímavější postavou románu je bezpochyby Peter Byerly. Samotář, který se straní všeho a všech, protože se ve společnosti lidí cítí nesvůj. Je nesmělý, nerad porušuje pravidla a zažité zvyky. Je ale také velice chytrý, šikovný a pracovitý. Při studiu na univerzitě objeví své životní poslání – knihy. A díky knihám se také seznámí se svou životní láskou Amandou, v jejíž přítomnosti veškerá Peterova nervozita a rozpačitost mizí jako mávnutím kouzelného proutku. Amanda je mladá, krásná, inteligentní, svědomitá a také bohatá studentka, která Petera miluje takového, jaký je.

Celá kniha je psaná velmi čtivě a myslím, že si v ní to „své“ najde mnoho čtenářů. Nechybí zde milostná linka, která se proplétá celou knihou, objevujeme spoustu tajemství a otázek, jejichž postupné odhalování a zodpovídání dodává knize tempo, narazíme zde ale i na vraždu. Díky povolání autora také pronikáme do světa sběratelství a opravování knih, dozvídáme se i něco o jejich padělání. Rozhodně však Lovett nezabíhá do velkých detailů, což je z mého pohledu škoda, protože mohl lépe zúročit své zkušenosti a mohli jsme se o knihařské práci dozvědět ještě o něco více, chápu však, že uvádění větších detailů by také mohlo spoustu čtenářů odradit. Tento „úchvatný příběh o lásce a vzácných knihách“ je ve výsledku příjemným a oddychovým čtením, který si nalezne své místo v nejedné knihovničce.

LOVETT, Charlie. Dobrodružství milovníka knih. 1. vydání. Praha: Paseka, 2014, 352 s. ISBN 978-80-7432-432-1.

 

Aktuality

 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  
 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení