Recenze: Knihy pro dospělé

Pohřeb nanečisto

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
muz

Arto Paasilinna patří mezi autory, kteří nemají zapotřebí kompenzovat si psaním vlastní problémy tím, že by je přenášeli na čtenáře, ani nechtějí léčit všechny neduhy tohoto světa. Z jeho knih je cítit, že mu literární tvorba prostě dělá radost. Jeho nejnovější román přeložený do českého jazyka to jenom potvrzuje. Prozrazuje to i jeho název Živý na vlastním pohřbu, v němž kombinuje pochmurnost tématu posledního rozloučení s optimistickým protikladem.

 

knihaJak uvádí anotace, má nový Paasilinnův román velmi výrazné autobiografické prvky. Malý Artti je sice zpočátku postavou pouze vedlejší, ale přesto si ho můžeme představit jako autora osobně, vzpomínajícího na své dětství a na svého otce. Zřejmě z důvodu důraznějšího vystižení otcova charakteru posunul autor poněkud datum narození svého hrdiny tak, že se přímo nekryje s jeho. Je samozřejmé, že vzpomínky jsou pouhou inspirací, mísí se s mnoha dalšími skutečnými postavami i s představami o typickém Finovi a jeho životních hodnotách.

Pro nás, kteří jsme byli stiženi dějepisem popisujícím druhou světovou válku hodně jednostranně, bude vztah Finů k ruským osvoboditelským vojskům trochu nezvyklý, i když nechci říct, že překvapivý. Tolik historie falšována nebyla, jen se některé detaily tolik nezdůrazňovaly.

Pauli Tukkijänkä, učitel v Salle, se v roce 1940 prozíravě rozhodl odvézt svou rodinu z městečka, potenciálně ohroženého boji mezi Německem a Sovětským Svazem. Od tohoto bodu začínají drobná dobrodružství celé rodiny, ale hlavně otce Pauliho a jeho oblíbeného syna Arttiho, kterého všude bere s sebou. V určitém bodě se hlavní hrdina změní, Artti se osamostatní a vyprávění už je jen o něm.

Kniha nemá žádný konkrétní příběh, působí spíše jako sbírka drobných příhod či vzpomínek. Z toho hlediska je název knihy poněkud problematický. Na konci sice na tuto příhodu narazíme, ale v podstatě k ní nic zásadního nevede. Arto Paasilinna se ani v tomto případě nedokáže dívat na problémy jinak, než s laskavým nadhledem. Knize tak sice chybí dramatický spád a napínavá zápletka, ale mezi romány, v nichž hlavní hrdina neustále čelí nepřízni osudu i své nahlodané psychice, působí Paasilinnovy knihy jako příjemné nekonfliktní čtení. Podobně jako v předchozích knihách, řeší hrdinové, ať už je to otec Pauli nebo jeho syn Artti, problémy rozšafně, s klidem a s určitou dávkou štěstí. Přes veškerou lehkost, kterou bychom mohli přičítat nicotným překážkám, jaké před své postavy autor staví, při pečlivějším čtení a zamyšlení zjistíme, že je to spíše lehkost autorova vyprávění. Můžeme je charakterizovat jako nevážné povídání o vážných věcech.

Za příklad může posloužit Pauliho donkichotské střílení na ruské vojáky na půdě rodné vesnice. Paasilinnově líčení se můžeme zasmát, zejména absurditě, se kterou Pauli čelí mnohonásobné přesile, z jiného úhlu pohledu by mohla být dramatická, dokonce i drastická. Jemný humor zabraňuje sklouzávání do sentimentu.

Útlá kniha Živý na vlastním pohřbu je spíše oddychové čtení, nezabere mnoho času, není potřeba se nad ní zamýšlet. Pokud v ní budeme hledat nějaké poučení, pak si asi odneseme něco ve smyslu, že k životu je potřeba přistupovat s optimismem, ale je nutné se postarat sám o sebe a nečekat, že to udělá někdo jiný. Domnívám se však, že Arto Paasilinna není člověk, který by jiným vnucoval svá moudra.

PAASILINNA, Arto. Živý na vlastním pohřbu. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Hejkal, 2014, 131 s. ISBN 978-80-86026-93-0. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení