Recenze: Knihy pro dospělé

Apokalypsa přijde za čtyři dny

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
abstrakce

Na území Mongolska se zřítil satelit americké organizace pro výzkum obranných projektů DARPA. Před dopadem odeslal do centrály snímek zachycující zničené východní pobřeží Spojených států pocházející z nedaleké budoucnosti. Souběžně s tím se dostává do rukou vatikánskému historikovi podivná relikvie, která říká, že v těchto dnech nastane konec světa. V Macau pátrají agenti bezpečnostní organizace Sigma se svou externí spolupracovnicí po její matce. Tři odlišné příběhy zdánlivě nesourodých skupin, které se prolnou, aby mohl být zachráněn svět. Jak to všechno souvisí se smrtí hunského vládce Attily? A jak to souvisí s Čingischánem? To vše se dozvíte v Rollinsově knize Boží oko.

 

knihaDalší thriller ze série Sigma Force, autorův jedenáctý v sérii, vás tentokrát zavede do oblasti Mongolska, kdysi mocné středověké říše, kde hlavní hrdinové pátrají po kříži svatého Tomáše, relikvii, která má pomoci odvrátit hrozbu z kosmu. Prožijete čtyři dny plné napětí, honiček, kvantové fyziky a historie. Autor mistrně využívá mezer v dosavadním historickém bádání a vybírá si lákavé hypotézy, které bravurně propojuje s jednou z nejnovějších fyzikálních teorií. A aby toho nebylo málo, na čas se ocitnete v ne zrovna příjemném prostředí Severní Koreje.

V jednotlivých liniích se setkáváme s těmito postavami: po satelitu pátrá doktorka Jada Shawová, teprve třiadvacetiletá geniální astrofyzička specializující se na kvantovou teorii a temnou energii vesmíru, zkušený Monk Kokkalis a mladý Duncan Wren, dva agenti Sigmy. Duncan má slabost pro biohacking, nechal si voperovat do konečků prstů magnety, díky nimž je schopen si „osahat“ elektromagnetická pole.

Tajemná relikvie se dostává do rukou Vigora Verony, postaršího vatikánského historika, který se důvěrně zná s ředitelem DARPA a díky tomu se zapojí do akce. Spolu s ním cestuje jeho neteř Rachel, policistka, kterou po nehodě jejích rodičů vychovával jako vlastní dceru.

Třetí skupinu tvoří agenti působící momentálně v Macau, konkrétně velitel Gray Pierce, silák Kowalski a Seichan, mladá žena čínského původu, neoficiální spolupracovnice Sigmy a bývalá nájemná vražedkyně.

Dle autorova zvyku román začíná úvodem z historie, kdy se dozvíme, co se vlastně stalo s Attilou. Další kapitola nás už zavádí do současnosti. Postupně se rozvíjejí jednotlivé linie příběhu, které se zhruba v polovině knihy sjednotí, přibývá prolité krve a napětí graduje. Závěr je strhující, zafungoval zde však ukázkový princip deus ex machina, který dle mého názoru ukazuje na autorovu jistou bezradnost s tím, jak dostat hrdiny z prekérní situace, a spíše než úlevu přinese čtenáři údiv, kde se tam ten anděl strážný (a v jaké podobě) vyskytl. Možná, že byl záměr čtenáře překvapit, narušuje to však plynulost děje, kdy místo očekávané úlevy či naopak smíření se situací postav přichází vyrušení v této podobě. Konec ale není čistým happy endem, což autora šlechtí.

Příznivcům napětí a akce mohu román s klidným svědomím doporučit.

ROLLINS, James. Boží oko. Přeložil Zdík Dušek. 1. vyd. Praha: BB/art s.r.o., 2014, 342 s. ISBN 978-80-7461-471-2. 

 

Soutěže

Aktuality

 • Nakladatelství Albatros slaví sedmdesátku

  Už 15. dubna oslaví nakladatelství Albatros 70 let od svého založení. Za sedm dekád své existence vydal Albatros téměř třináct tisíc publikací v celkovém nákladu 350 milionů kusů. Mnohé z nich dnes nesměřují jen na pulty českých nebo slovenských knihkupectví, ale také do více než 40 dalších zemí. U příležitosti svého jubilea vydává nejstarší dětské nakladatelství v Česku například retro kolekci Cesta časem s Albatrosem.

  Číst dál...  
 • V Ostravě to bylo fajne

  Ve dnech 1. až 3. března 2019 ožilo město Ostrava knižním festivalem, který se konal na výstavišti Černá louka. Akce tohoto druhu byla v daném regionu pořádána vůbec poprvé – dříve tu probíhaly jen menší knižní veletrhy bez doprovodného programu. Co vše na této knižní akci čekalo na návštěvníky? To se dozvíte v reportáži Marty Šimečkové:

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení