Recenze: Knihy pro dospělé

Království za syna!

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Jméno Hilary Mantelové je mezi čtenáři dobře známé. Nutno podotknout, že autorka si to plným právem zaslouží, protože v literárním světě se pohybuje od roku 1974 a za svá zatím poslední díla o Thomasu Cromwellovi získala Man Booker Prize a cenu Costa Book Award. V současné době před nás předstoupila s pokračováním jeho osudů v knize Předveďte mrtvé, jež volně navazuje na neméně úspěšný Wolf Hall.


knihaTentokrát nás přenesla do bouřlivých let neméně bouřlivého manželství Anny Boleynové a Jindřicha VIII. Tudora. Hned v prvních řádcích pochopíme, že nebe není bez mráčku. Jindřicha jeho žena začíná unavovat svou výbušnou povahou a svými neuměřenými požadavky. A co víc – stále jej nedokázala obdařit synem, což panovník nekvituje s nadšením. Situace se nezmění ani po smrti Kateřiny Aragonské, přestože v té době Anna otěhotní, ale stejně jako její předchůdkyně o dítě přijde. K tomu navíc ji většina křesťanského světa i nadále nazývá královou konkubínou, což velmi těžko nese. Strádá a je čím dál popudlivější. Když se král stále častěji začne uchylovat do společnosti tiché a poddajné Jany Seymourové, je její osud zpečetěn.

Jak ale sama Mantelová říká, kniha není příběhem Jindřicha, ale Thomase. Pan sekretář řídí celou zemi, ale sám je vázán a oddán králi. Jindřichova vděčnost však není nekonečná, a proto velmi rychle pochopí, že sloužit mu je úkol takřka nadlidský. Zatímco král doutná a hartusí, on musí zůstat v klidu a vymyslet způsob, jak splnit jeho přání. Protože dobře ví, že pokud to nedokáže, čeká jej osud kardinála Wolseyeho  a Thomase Morea.

„Nechal jsem si udělat nějaké nákresy, odborné nákresy, nechal jsem si poradit, jak by se dal náš arzenál vylepšit, ale musím říci, že vy byste z toho asi byl moudřejší.“
Víc pokory, pomyslí si on. Ještě trošku víc pokory.
„Vzpomínám si, jak jste mi jednou říkal,“ pokračuje Jindřich, „že jste se v lesích setkal s uhlíři, s těmi největšími chuďasy.“
Čeká.

Nechá krále klopotně pokračovat.
„A… zkrátka. Tedy. Má pravá ruka jste vy, pane.“
Přikývne. Pane. Dojemné. [1]

Stejně jako její předchozí dílo, je i toto výtečně napsáno. Mantelová zná reálie doby a pohybuje se v nich jako ryba ve vodě. Postavy, s nimiž jsme se setkali v první části, postupně dospívají a my můžeme sledovat, jak se z mladíků stávají otcové rodin a jak jejich oddanost Cromwellovi roste každým okamžikem, kdy pronikají do jeho mysli a uvědomují si jeho výjimečnost. Jejich skutky nežene touha potěšit krále, ale snaha uspokojit Cromwella, který je hybnou silou dění.

Thomas Cromwell je rozporuplná osobnost. Má-li sestavit obvinění proti Anně Boleynové, ani nemrkne okem a pošle ji katovi, ale potká-li na ulici chudáka, zaměstná jej, aby nemusel živořit. Celou knihou se pak prolínají vzpomínky na mrtvé: ženu, dcery, kardinála. U tak silného muže by se dalo očekávat, že minulost hodí za hlavu, ale to jej ani nenapadne. Například stále schovává modlitební knížku své ženy a křídla z pavích per zhotovená pro jeho dcerku. Právě tyto okamžiky jej polidšťují a dělají z něj mnohovrstevnou osobnost, kterou není snadné uchopit. A poznáte-li jej takto, je těžké jej nenávidět.

Předveďte mrtvé je úžasný knižní počin, který se z minulosti pokouší vykutat na světlo osobnost, která utvářela dějiny, a přitom nebyla panovníkem. A těším se, až jej Hilary Mantelová opět vytáhne na denní světlo v posledním díle, který má nést název The Mirror and the Lamp.

[1] MANTELOVÁ, Hilary. Předveďte mrtvé. Vyd. 1. Praha: Argo, 2013. ISBN 978-80-257-0850-7. Str. 209-210.

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení