Recenze: Knihy pro dospělé

Pohádka pro dospělé o tom, že peníze nezmůžou všechno

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Silná žena, která se dokáže dostat z každého problému? Taková se zdá být Mildred Pierceová, hrdinka stejnojmenného románu Jamese M. Caina. Nejedná se o knižní novinku. Poprvé byl román vydán v New Yorku v roce 1989. V nedávné době televize HBO natočila pětidílný seriál s Kate Winslet v hlavní roli. V současné době běží seriál i u nás – každý čtvrtek večer na ČT2. Nakladatelství Motto využilo náhlý zájem o tento literární počin a vydalo knihu v češtině. Na titulní straně láká právě představitelka hlavní role a anotace slibuje skvělou zábavu.


knihaJames M. Cain je označován za představitele tzv. americké drsné školy a románu noir. Zmiňuji to hned v úvodu proto, aby čtenář nečekal romantický příběh plný šťastných okamžiků. Mildred Pierceová je román plný zvratů, silných citových pout, neopětované mateřské lásky, ale i lhostejnosti a nezájmu. Příběh začíná v okamžiku, kdy již Mildred nehodlá dále snášet nevěry svého manžela a ukončí jejich vztah tím, že ho vykáže z domu. Bert odejde ke své milence, stále se však stýká se svými dvěma dcerami Ray a Vedou. Občasné chvilky jsou plné štěstí, nedokážou však změnit děj událostí k lepšímu. Mildred se musí postavit na vlastní nohy a začít pracovat. Brzy má zjistit, že sehnat práci bez praxe a správné kvalifikace není jen tak. Začne proto pracovat jako servírka v uniformě, což se snaží utajit před svou dcerou Vedou, která si chce udržet nálepku dítěte z lepší rodiny. Kdyby zjistila, že její matka se živí jako servírka, nikdy by jí to neodpustila.

V této fázi knihy si říkáte: Je tohle normální? Má právo jedenáctileté dítě vyčítat matce její zaměstnání, když se snaží, aby je uživila a měli se dobře? Mně to sice normální nepřišlo, ale Midred se snažila svou dceru od pravdy uchránit co nejdéle. V době, kdy se tato skutečnost provalila, už měla v hlavě velkolepý plán – otevřít si vlastní restauraci a péct k tomu své pověstné koláče.

Z děje už nechci více prozrazovat, musím se však zmínit o neuvěřitelné houževnatosti a píli hlavní hrdinky, která nepodlehla počátečním neúspěchům a dokázala se vypracovat na velice úspěšnou podnikatelku a své dceři Vedě zajistila to nejlepší vzdělání. Byla přesvědčena, že právě ona má výjimečný talent a jednou bude slavná klavíristka. Mildred se trochu spletla v odhadu, ale to není úplně podstatné. Důležité je, že její vztah s Vedou se prolíná celým dějem a určuje směr jejích rozhodnutí.

Přestože se v jejím životě objevovali muži, autor nikdy nepopisuje tyto vztahy jako romantické či láskyplné. Je jasně znát, že láska ženy a muže není v tomto románu na prvním místě. Autor – muž, je cítit v každé větě. To, co by žena vykreslila jako romantickou schůzku, z toho Cain udělá zcela reálné setkání, kde je na prvním místě sex a vypočítavost.

Mildred není žádná naivní dívka, ale silná žena, která se postupně učí manipulovat s lidmi kolem sebe a hodně jí k tomu pomáhají vlastnoručně vydřené peníze.

Pro lásku ke své dceři Vedě obětuje prakticky všechno, co má – čest, čisté svědomí, veškeré peníze i celou firmu, kterou vlastními silami vybudovala. Bude to však stačit, aby se chladná a sebestředná Veda vrátila ke své matce?

V první chvíli jsem skutečně čekala romantický příběh, plný láskyplného cukrování, schůzek, květin či dárků. Po prvních přečtených stranách jsem však pochopila, že tohle bude tvrdý příběh, který se přibližuje realitě. Autor popisuje vztahy, které se mohou docela dobře stát i nám. A vztah milující matky a despotické dcery? Když se rozhlédnu kolem, mám pocit, že dnešní děti manipulují svými rodiči více, než tomu bylo kdysi. I tím mi byl román velmi blízký a řekla bych, že velmi aktuální.

Ráda bych na závěr doporučila tuto knihu každému, kdo si chce přečíst realistickou životní fresku z doby před druhou světovou válkou. A pokud budete chtít porovnat románovou předlohu s jeho seriálovou podobou, budu ráda za jakékoli komentáře a připomínky.

Knihu Mildred Pierceová vydalo nakladatelství Motto

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení