Recenze: Knihy pro dospělé

Kdo je skutečnou obětí?

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Čtenáři českých detektivek mohli už minulý rok zaznamenat, že na literární scénu vstoupil nový výrazný autor píšící pod pseudonymem Martin Goffa. Jeho prvotina Muž s unavenýma očima (recenzi naleznete zde) upoutala především drsností a dobrou znalostí prostředí i policejních postupů. Nyní vyšla jeho druhá kniha Vánoční zpověď. Nejde o pokračování předchozí detektivky, i když i to je v plánu. Soukromého detektiva Mikuláše Syrového na chvíli opustil.


knihaHrdinou nové Goffovy knihy je bývalý voják Adam Hofmann. Už na začátku se s ním setkáváme ve vězení. Dobrovolně se přihlásil do programu, jehož součástí jsou konzultace s vězeňským psychologem Ctiradem Vlašanem. Před čtenářem se pomalu odkrývají podrobnosti dramatického případu, který Adama přivedl do vězeňské cely. Text má podobnou koncepci jako autorova předchozí kniha, paralelně se rozvíjejí tři časově nesynchronní dějové linky. Jedna, jak už bylo řečeno, se týká rozhovorů mezi vězněm a psychologem, druhá zachycuje příčinu Adamova pádu, třetí popisuje samotný zločin. Autor opět hraje otevřenou hru, tentokrát však je to jednodušší.

Hlavním tématem není vyšetřování zločinu, Vánoční zpověď není detektivka, ale spíše thriller. Od začátku je tedy jasné, co se bude dít, a vlastně i to, jak vše dopadne. Vydavatel děj shrnul v anotaci, se kterou lze sice souhlasit, ale nevystihuje podstatu knihy. Z anotace by bylo možno vyrozumět, že hlavním tématem knihy je násilí. Ano, s násilím se v textu setkáme, ale neslouží k ohromování čtenáře, ani jako marketingový tahák. To, o čem chtěl Martin Goffa psát, je závislost, pád na dno, zoufalství, pomsta, a především špinavé praktiky podvodných úvěrových společností.

Autor vytvořil hlavního hrdinu, s nímž nebudou všichni sympatizovat, ale jeho jednání snad pochopí. Vžil se pojem antihrdina, ten však není úplně přesný. Hlavní postava knihy je vždy hrdinou, i kdyby jeho skutky byly zbabělé a hanebné. Adamova závislost na sázkách ničí jeho i blízké okolí. Rozhovory s psychologem trochu pootevřou dveře do světa patologického hráče, nenajdeme v něm však nic, co by v dnešní době nebylo neznámé. Zajímavější jsou pocity člověka padajícího ke dnu. Na takové situaci je nejhorší, že netušíme, jestli jsme na dně, a optimistické řeči, že ode dna je možno se odrazit, jsou jen prázdné plky. Při pádu můžeme pod nohama pocítit mnohý falešný povrch, a pokud se pokusíme od něj odrazit, propadneme rázem ještě hlouběji. To se stane i Adamovi. Naletí na nabídku slibující okamžitě peníze.

V okamžiku, kdy začne autor popisovat jednání úvěrové společnosti, začne kniha být zajímavá. Problém zneužívání tísnivého postavení některých lidí je v současné době velmi aktuální a před Vánoci mají firmy zabývající se půjčkami pravé žně. Z dialogů mezi Adamem a operátory společnosti Fair Money čiší opravdová beznaděj, jsou zoufalé a hlavně autentické. Stejně pochopitelná i nepochopitelná je stálá naděje, která Adama drží při životě. S odstupem čtenáře - sedícího v teple v pohodlném křesle - se může zdát Adamova naděje absurdní, ale propracované postupy podvodníků dokážou svou oběť zmást a udržet ji ve sféře vlivu. Obětí ale není jen Adam. Jeho prostřednictvím se komplikuje život mnoha lidem, některým i fatálně.

Další avizovanou linkou je pomsta. Tato část překypuje emocemi, autor je hrne na čtenáře, ale zároveň text působí dojmem, že i Martin Goffa sám je emočně zainteresován. Posoudíme-li navíc i s autentickým vyzněním telefonních hovorů a dobrou znalost pozadí podvodů, je na místě domněnka, že má autor s problémem podvodných půjček zkušenost ze svého blízkého okolí.

Nejslabší částí jsou hovory s psychologem. Mají sice svou důležitou úlohu osvětlit rozpoložení hlavního hrdiny při pobytu ve vězení, ale zabíhají příliš hluboko do filozofických úvah. Trocha filozofie by sice neškodila, ale nevěrohodné je, že oba protagonisté mají zhruba stejné kulturní zázemí a téměř vždy vědí, o čem ten druhý mluví.

Vánoční zpověď je velmi kvalitní kniha i přes drobné výhrady, které k ní mám, a i přes svůj poněkud sentimentální název. Pro čtenáře pravděpodobně nebude jednoduché přijmout obrovskou tíhu, depresi a beznaděj. Autor učinil velmi riskantní krok, když preferoval pravdivý a syrový příběh před laciností a líbivostí. Je jisté, že díky tomu prodá o několik výtisků méně, ale doufám, že se najde hodně lidí, kteří to ocení.

Knihu Vánoční zpověď vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení