Recenze: Knihy pro dospělé

Když se dokonalý svět řítí k zemi

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

A je to tady. Po čekání, které se pro čtenáře knih autorky Ally Condie rovnalo nekonečnu, vyšel i u nás závěrečný díl beletristické trilogie o dokonalém světě. Aniž bych si toto přirovnání uvědomila, titul se jmenuje úplně stejně, tedy Dokonalý svět.


knihaVždy je poměrně těžké začít s recenzí na knihu, která je pokračováním (nebo v tomto případě zakončením) několikadílné série. Přichází strach z opakování stejných slov a názorů. Ale koneckonců každá upoutávka je de facto samostatný celek a snad mi odpustíte zachování stejné posloupnosti způsobu představení.

V prvé řadě nesmím opomenout druhý díl (pro připomenutí jednička nese název Dokonalý pár a dvojka Dokonalý sen), ve kterém jsme s hlavními postavami Cassiou Reysovou a Kyem Markhamen našli Vzpouru, k níž se oba připojili. Stejně jako u pilotního svazku, i zde se v závěru dvojice dočkala odloučení. Každý byl odbojem proti Společnosti zařazen na jinou pozici, kde bude využit jeho potenciál na sto procent. Zatímco je tedy Cassia poslána do hlavního města Centrálu, Ky se stane členem letky.

Autorka příběh uchopila z mého hlediska opět velice dobře, nabízí znovu trošku jiný koncept. Nejen že se kniha tentokrát dělí do pěti kapitol, ale do popředí se dostává třetí vypravěč v podobě Xandera. Ten byl v prvním díle vybrán Společností za Cassiina životního partnera a je rovněž přívržencem Vzpoury. Cassia, Ky a Xander – tito tři podávají svědectví o probíhajícím svržení Společnosti přesně tak, jak jej cítí a čeho jsou svědky. Když se ozve Kapitán, představený vzbouřenců, vypuká v dokonalém světě neznalém vážnějších nemocí Mor. Lidí upoutaných na lůžko přibývá a Společnost ztrácí pevnou půdu pod nohama. A Kapitán má lék. Lék a vakcínu pro všechny. No, kdo by Vzpouru nemiloval?

Perfektní plán na převzetí moci se ale hroutí v momentě, kdy nemoc zmutuje a stane se reálnou hrozbou, objevují se první oběti. Občané, kteří ještě nepodlehli, se bouří a Vzpoura náhle nemá jistotu výhry. Zprvu spásný medikament je k ničemu. Jenže kde vzít co nejrychleji nový se stoprocentní účinností? Začíná boj s časem a ani jeden z hlavních hrdinů si nemůže říci, že zrovna jeho mutace neohrozí.

Možná se vám zdá zápletka příliš jednoduchá, ale nenechte se mýlit. Příběh má spoustu dějových nitek, které se táhnou již od prvního dílu a stávají se poměrně silnými. Dokonalý svět má rozhodně co nabídnout. Neobjevila jsem jedinou nudnou pasáž, proplula jsem svazkem ani nevím jak a najednou byl konec. Ovšem pozor, nejedná se o epický závěr, to určitě ne. Zkrátka příjemné čtení, které není extra strhující, ale přesto vám spát nedá.

Ráda bych byla pouze pozitivní, žel není mi tak souzeno. Jak jsem otáčela stránku za stránkou, objevovala se spousta překlepů, více než u „páru“ či „snu“.

Co mě také potěšilo, je fakt, že jsem vám mohla postupně představit všechny tři díly trilogie. Ne každý autor se může těšit z celosvětového úspěchu u své první knihsérie. Ally Condie se to povedlo a já doufám, že přijde s dalším nápadem, který nadchne nejednoho čtenáře. Teď ale neváhejte a zamiřte mezi regály do knihkupectví. Čeká na vás Dokonalý pár, Dokonalý sen a v neposlední řadě Dokonalý svět. Poznáte, že není nic krásného na tom v něm pobývat a že pokud vám někdo přesně předurčí veškeré životní kroky, přijde doba, kdy budete chtít o sobě rozhodovat jen sami.

Knihu Dokonalý svět vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení