Recenze: Knihy pro dospělé

O penězích a společenském postavení s F. S. Fitzgeraldem

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vino

V případě knihy Čtyři rány pěstí nejde o žádné autorovo dosud nevydané dílo, jak by se mohlo možná na první pohled zdát. Jde o bilingvní výběr tří povídek nakladatelství Argo, které je již dříve vydalo v rámci souborů Žabci a filozofové a Povídky jazzového věku. Texty v českém vydání vychází již podruhé, protože v roce 2011 šlo o premiéru těchto Fitzgeraldových prvotin. 

 

knihaTrojice příběhů v anglicko-české verzi je pojmenována podle třetího textu. Povídky líčí osudové setkání tří mužů s jedněmi z největších hybatelů lidských životů – touhou po penězích, láskou a násilím. 

První povídka s názvem Dalyrimple na scestí líčí příběh mladého válečného veterána, který z výsluní zájmu o hrdinu sklouzne do každodenního balastu. Zjistí, že klesnout se dá velmi rychle a že krátkodobá sláva mu nepřinesla ani vytoužené peníze, úspěch, práci ani dívku. Smysl života se mu vytrácí a on se v zoufalství rozhodne uchýlit se k rychlému výdělku, čili loupežím. Poté, co se několikrát odhodlá okrást kolemjdoucí, se mu naskytne nenadálá nabídka spojená se vstupem do politiky a zapojení se do veřejného života. Dalyrimple přijímá. 

Ach, rusovlasá kouzelnice je název druhé povídky, která líčí milostné poblouznění knihkupeckého prodavače Merlina. Jak to tak bývá, nezamiloval se platonicky do obyčejné dívky odvedle. Tento ryze fantaskní příběh totiž líčí lásku, touhu a výhradní cit k nádherné éterické bytosti jménem Karolína. Když člověk čte popis jejího bezstarostného života plného večírků, mužů, zájmu lidí a šperků, rázem se ocitne v onom známém Fitzgeraldově jazzovém věku. Podle této povídky by šel na místě natočit hollywoodský film, stejně jako podle povídky Podivuhodný příběh Benjamina Buttona. Při scéně v knihkupectví, kdy se zčistajasna Karolína objeví a začne s Merlinem vyhazovat knihy do vzduchu, si čtenář nemůže být jist, zda nejde o snovou či fantazijní sekvenci. 

Třetí povídka Čtyři rány pěstí líčí osud Samuela Mereditha, pasivního, netečného a málo vznětlivého člověka. I přes to si v životě prošel tvrdými, ale zároveň užitečnými zkušenostmi v podobě čtyř pěsťových ran. Ač ne vždy zasloužené rány zajímavě určovaly jeho další kroky. Vždy byl natolik duchapřítomný, že bití neoplácel a za tato znamení byl rád.   

Fitzgerald opět čtenáře nezklame. Navíc díky připojeným anglickým textům mu můžete být ještě blíž. Atmosféra, která z povídek dýchá vás snadno strhne. Muži budou Merlinovi závidět jeho cit k tajemné a dobrodružné Karolíně, ženy budou zvědavé na její krásu a bohatství. 

Ach, rusovlasá kouzelnice
Potom se to stalo, či spíše to začalo. Karolína zvedla svazek básní, který ležel volně na hromadě, roztržitě jej prolistovala štíhlou bílou rukou a náhle jej, docela samozřejmě, vyhodila nahoru ke stropu, kde zmizel v karmínové lampě a usídlil se tam, takže za osvětleným hedvábím vypadal jen jako tmavý vypoulený hranol. To ji potěšilo. Dala se do mladistvého, nakažlivého smíchu a Merlin se k ní náhle přidal.
(Fitzgerald, F. S. Čtyři rány pěstí. Argo, 2013, str. 71)

Knihu Čtyři rány pěstí vydalo nakladatelství Argo

Komentáře   

 
Lenka Dostálová
0 O životě F. S. FitzgeraldaLenka Dostálová 2013-09-30 08:43
Jen bych doplnila výnikající knihu o divokém životě tohoto spisovatele - napsal ji francouzský spisovatel Gilles Leroy a jmenuje se Alabama song. Kniha je o to zajímavější, že je napsána z pohledu Fitzgeraldovi manželky Zeldy. Kouzlo románu Alabama song spočívá hlavně v jazykovém ztvárnění. Z románu se dočteme jak divoké soužití bylo těchto dvou osobností tzv. "ztracené generace" věku jazzu, alkoholu, sexu a drog.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení