Recenze: Knihy pro dospělé

V londýnských parcích řádí přízrak

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Žádná žena si nemůže být v Londýně po setmění jistá, řádí tady přízrak, který své oběti brutálně zbije a poté spálí na popel. Jane Caseyová ani tentokrát nezklamala!!!

Ani zdaleka nebudu přehánět, když budu tvrdit, že se svým počinem Oheň Jane Caseyová zařadila mezi ty detektivní autory, kterých si vážím nejvíce. Tento názor sdílím s Daily Telegraph i Irish Times, tudíž nemůže být zase až tolik subjektivní, jak se na první pohled může jevit.

knihaCaseyová také tentokrát předkládá psychologickou dechberoucí zápletku, kdy si čtenář nemůže být ničím jist. Kniha je opět dynamická, srozumitelná, napínavá a strhující. Atraktivnosti ji dodávají různé pohledy hlavních aktérů příběhů, kteří se postupně střídají v roli vypravěčů.

Hlavní hrdinka příběhu, Meave Kerriganová, pracuje na kriminálním oddělení, je součástí proslulé „mordparty“, skupiny schopných a ostřílených policistů, přesto je však svými kolegy často podceňována a jsou jí svěřovány druhořadé práce. Mladá kriminalistka však touží dokázat, že je v ní víc, než si kolegové myslí a je odhodlána se prosadit v převážně mužském světě oddělení vražd. Ujímá se zprvu nezajímavého případu, který zdánlivě nesouvisí se sérií brutálních londýnských vražd, a rozplétá klubko pochyb a osudů lidí, kteří byli rodinou, přáteli, kolegy i soky zavražděné.

Co Caseyová rozhodně umí, to je udržet čtenáře napjatého. Pokud tedy před sebou máte těžký týden a chcete pouze knihu takříkajíc „na usnutí“, nezačínejte s Ohněm, doslova vás totiž pohltí a nenechá zamhouřit oči. Caseyová umně vykresluje charaktery postav, takže jak Maeve, tak Louisa, nejlepší přítelkyně zavražděné, jsou vám brzy natolik blízké, že jim svým způsobem jako čtenář rozumíte, snažíte se pochopit jejich jednání a přemýšlet společně s nimi nad tím, kdo mohl zavraždit mladou, krásnou a úspěšnou Rebecu.


Ukázka z knihy:

Nemohla bych přísahat, že Judd našemu týmu schválně vybral zrovna to nejdepresivnější, nejhnusnější a nejopuštěnější místo na mapě, ale kdyby chtě najít to nejhorší místo na světě, kde by se dala strávit noc, nemohl si přát nic lepšího než to, kde jsme právě byli. Sam zaparkoval v postranní ulici, odkud byl výhled na hřiště, které jsem znala z fotek těla Alice Fallonové. Bylo to přesně devět týdnů, co bylo její tělo objeveno u zdi na opačné straně parku, než jsme teď seděli, a jak jsem celou scénu zkoumala svým diskrétním infračerveným dalekohledem, na tvárnicích byly ještě slabě vidět ožehnuté stopy. Na dětském hřišti neužitečně visela houpačka, jednu stranu utrženou od řetězu, a plastová klouzačka byla dole rozbitá, chyběl na ní polokruhový kus plastu a zbyl po něm tak ostrý okraj, že klouzačka byla teď nebezpečná. Na zemi leželo víc suchého listí a zbytky trávy změnil liják spíš v bahnité jezero. Jinak se nezměnilo nic.
(CASEYOVÁ, Jane. Oheň. 1. vyd. Argo, 2013, s. 237. ISBN 978-80-257-0902-3.)

Knihu Oheň vydalo nakladatelství Argo

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení