Recenze: Knihy pro dospělé

Akné a partnerská koexistence

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Ponorka, teprve po přečtení knihy jsem usoudil, jak výstižný je to pro ni název. Samozřejmě je míněn v přeneseném slova významu, a to ve vztahu k oné „nemoci“, která propuká u lidí, jež jsou nuceni pobývat společně na velmi vymezeném prostoru, bez možnosti odloučení, ale i to je v tomto případě bráno jako příměr…


knihaJe nám zde předestřen příběh kluka. Jistá souvztažnost je dávána ke známému Tajnému deníku Adriana Molea od Sue Townsendové, k čemuž se autor sám v textu hlásí, ale i přesto, že si hlavní představitel knihy Oliver Tate také vede deníkový záznam, tak je Ponorka strukturována docela jinak. Popisuje nedlouhé období v životě adolescenta. Konkrétně se jedná o přelom jeho 15. a 16. roku.

Je nám představen mírně nadprůměrně inteligentní kluk, jenž však stále vnímá svět a jeho zákonitosti prizmatem dítěte. Ale to nejde o nic jiného, než o nedostatek zkušeností. Důležitou úlohu zde mají mezilidské, především pak partnerské vztahy.

Titul je pojat v duchu pravověrného mainstreamu, což znamená, že mu chybí odvaha a skutečná syrovost, a dá se konstatovat, že v daném případě to je opravdu škoda, neb Joe Dunthorne je proklatě talentovaný autor. Napsal knihu pro nejširší masy, o čemž svědčí už jenom onen fakt, že velice záhy došlo k jejímu zfilmování, avšak současně si podržel vysokou literární úroveň s nebývale vytříbeným humorem, který se nezdráhá být cynický a nesmlouvavě krutý, kdy v případě likvidace psa Oliverovy milované dívky zachází mírně za hranici dobrého vkusu – dalo by se říct – ale díky bohu za to, neb právě u těchto nejvýživnějších pasáží jde vidět potenciál, jak by mohla být celá kniha pojata.

Zpočátku máte též dojem, že čtete veskrze humornou literaturu, ale později se před vámi rozkrývá rodinné drama. Oliver je jediné dítě svých rodičů, jejichž vztah nabývá trhlin, on je vnímá a snaží se tyto jejich problémy – které ho však logicky velice hluboce zasahují – řešit po svém. Z čehož následně vyvstávají mnohdy bizarní situace, z nichž prýští výtečně vykreslená trapnost.

Oliver Tate si ve svých mentálních vývodech neúprosně pohrává s lidskou ubohostí, zlomený pod tíhou prvního rozchodu. Takže není pravda, jak se na záložce můžeme dočíst… Že je tento puberťák posedlý panictvím… Jak by taky mohl, když se náctiletí mezi sebou páří jako králíci. Už od tak útlého věku je pro nás sex důležitý. Ten a poté různé omamné jedy. Někomu se stanou životním stylem, jinému obranou proti skutečnosti a další je využije k vlastní sebedestrukci… Ale o tomhle tato výtečná kniha už není. Za její meritum by se dala považovat deziluze. Vlastně celá jejich řada, jež se před každým z nás rozkrývá. A my si den co den vybíráme los z neznámého, co nám otevře oči a přivede nás v intelektuální zmatek.

Kniha Ponorka vás zcela jistě pobaví, ale chvílemi vám dokáže navodit i mrazení v zádech.

„Vykloním se z otevřeného okénka; sliny mi vytékají z koutků úst jako komety a mizí v temnotě. Můj jazyk je krajíc týden starého celozrnného chleba. Někam mě veze, aby se zbavil mého těla. Chce mě předhodit divokým koním, co žijí na poloostrově Gower, aby mě sežrali. V žaludku mi čvachtá chlast. Neslyším žádnou klouzavou kytaru. Klidně bych se mohl počurat.“
(DUNTHORNE, Joe. Ponorka. Přel. Š. Hnyk. Plus: Praha, 2013. s. 232-233.)

Knihu Ponorka vydalo nakladatelství Plus

K dostání na stránkách Knihkupectví Beletrie.eu

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení