Recenze: Knihy pro dospělé

Romantika utopená v krvi

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
kniha

Moderně pojatý western, který se však drží klasického rámce plně respektujícího základní pravidla žánru, jenž se zrodil v Americe, ale paradoxně mnohem invenčnější byly snímky (pokud jde o film), jež jsou v běžném povědomí zafixovány jako tak zvané spaghetti-westerny pocházející z Evropské provenience. Za vše můžeme zmínit jméno takového velikána, jakým režisér Sergio Leone bezesporu byl. Ale abychom se vrátili k literatuře, stojí zcela jistě za zmínku z této oblasti vynikající román Muž se srdcem kovboje od Jacka Schaefera mající působivou, mírně melancholicky laděnou atmosféru. Patrick deWitte, mladý kanadský autor napsal knihu, která vás nebude nudit, ale k níž se možná nebudete mít potřebu víc vrátit. A třeba si i povíte, proč jsem ji vlastně četl? Těžko předjímat. Každý přeci jen máme posunutý vkus jinam.


knihaKaždopádně jsou v Bratrech Sesterových nebývale silné pasáže, jež svoji morbiditou dokáží čtenáře vskutku znechutit, až natolik sugestivní to je popis. Škoda, že takto napsaná není celá kniha, které jinak samozřejmě cynická slupka nechybí. Je i plná černého humoru a rozjímání o povaze bytí z pohledu profesionálního, bezskrupulózního, pistolníka.

Dá se bezpochyby konstatovat, že děj je originální, soustředí se především na sourozeneckou dvojici nájemných vrahů, kdy každý z nich je povahově rozdílný, přesto tvoří specifickou sounáležitost. Nitro jednoho je znechuceno páchanými hanebnými skutky, zatímco ten druhý si je užívá. Činí mu neskonalou radost. Je hrubý a neurvalý. Přesto, nebo právě proto, vyhodnocuje krutý a bezcitný svět kolem sebe mnohem realističtěji, než jeho téměř permanentně zasněný bratr, který dokáže být ke svým bližním až netradičně štědrý a soucitný.

Příběh je jednoduchý a v podstatě ani jiný být nemůže, neb základ je tvořen archetypálním rozporem mezi dobrem a zlem. Tato kniha postrádá jakoukoli veskrze kladnou, či zápornou postavu. Charaktery jsou utvářeny okolnostmi a životním stylem, kdy platí právo silnějšího. Musíte zabíjet, nebo budete zabiti vy.

Pro mírumilovnost na drsném západě v období zlaté horečky, kdy se snadno zpřetrhají i ty nejpevnější rodinné vazby, není místo.

Otec ponechá svého syna napospas osudu. Hladového a vlastně bezbranného. Jen by ho zdržoval na cestě za mamonem.

Děj knihy pak vrcholí rozumě vyváženým happy endem, čímž se vyvarovává klišovitosti a dodává celému vyznění velmi lidský rozměr. Vůbec je tento titul zajímavý především svoji psychologií. V podstatě jsme ustavičně konfrontováni s vnitřním monologem toho „hodnějšího“ z bratrů Sesterů, opředených krvežíznivou pověstí neporazitelných střelců. Vyprávění samotné je pak dynamické a velmi čtivé. Dá se konstatovat, že tato próza za přečtení vskutku stojí.

„Prý ji nesmírně mrzí, že mě opustila, ale k smrti se bála mého otce, jenž příliš holdoval alkoholu a ohrožoval ji noži, vidličkami a dalšími věcmi. Jak jsem pochopil, jejich milostný poměr byl do značné míry vynucený či jednostranný. O časech, které spolu trávili, nedokázala mluvit jinak než s odporem. To však byla minulost – oba jsme se teď nadmíru těšili z toho, že jsme se zase shledali. První měsíc ve Worcesteru mě jen držela a plakala. Tak se dá shrnout celý počátek naší společné existence. Říkal jsem si, jestli to vůbec někdy přestane.“
(deWitt, Patrick. Bratři Sesterové. Přel. P. Štádler. Argo: Praha, 2013, s. 219)

Knihu Bratři Sesterové vydalo nakladatelství Argo

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení