Recenze: Knihy pro dospělé

Beze stopy až do morku kostí

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Když se mi do rukou dostala kniha Beze stopy, románová prvotina britské autorky Jane Caseyové, už obal říkal, že nepůjde jen o obyčejnou detektivku. Obrázek temného lesa na titulu byl skryt za žlutou policejní páskou s nápisem „CRIME SCENE DO NOT CROSS“. Otázkou zůstávalo, zda stejně působivý bude také příběh… …a byl!


knihaNapínavá psychologická detektivka zavádí čtenáře do irského městečka, kde došlo ke zmizení dvanáctileté dívenky Jenny. Když svoji mladou žákyni nalézá mrtvou v lese mladá učitelka Sára Finchová, roztáčí se kolotoč podivných událostí, náhod a ozvěn z minulosti. Sáře se vrací vzpomínky z dětství, kdy zmizel její starší bratr Charlie. Záhy se sama zaplétá do vyšetřování případu, ale nejen to. Brzy si sama uvědomuje, že ji někdo sleduje.

Beze stopy je struhujícím příběhem, který vás nenechá usnout. Caseyová mistrně kombinuje vzpomínky hlavní hrdinky na minulost se současnými událostmi a dějové linie na sebe vhodně navazují. Je až zarážející, s jakou genialitou v závěru autorka rozřeší zápletku. S překvapivým odhalením násilného vraha na závěr by si mohla podat ruce s královnou detektivních příběhů Agathou Christie.

Čtenář prožívá na jedné straně až nervy drásající napětí, kdy doslova hltá řádku po řádce, aby se dozvěděl, jak daná situace dopadne. Na druhé straně prožívá osobní tragédii mladé učitelky, jejíž život a život celé její rodiny ovlivnila hluboká bolest ze ztráty bratra. Přitom je doslova hmatatelná touha vymanit se ze spárů nepřízně osudu a začít znovu. A samozřejmě nechybí ani láska a milostné jiskření.

Autorka knihy Jane Caseyová se narodila v Dublinu v roce 1977 a vyrostla v Castleknocku. Její první knihu, Beze stopy, vydalo nakladatelství Ebury Press v roce 2010. Nyní se dostává také k českým čtenářům, vychází v nakladatelství Argo. Argo dále připravuje také další díla Caseyové, která po úspěšné prvotině následovala, tedy knihy Oheň a Pomsta.

Někdo přinesl hrubou deku a omotal mi ji kolem ramen. Popadla jsem ji za cípy a přitahovala k tělu tak těsně, až mi na rukou zbělely kotníky. Páchla zatuchlinou, ale to nevadilo, hlavně že byla teplá. Sledovala jsem policisty, pohybovali se jako duchové v ostrém šedobílém světle obloukových lamp. Hned po příchodu je nainstalovali kolem celé mýtiny. Připadalo mi divné pozorovat lidi tam dole, všichni očividně znali roli, která jim byla určena, kývali se v rytmu, který jsem já neslyšela. Byla jsem nesmírně unavená a netoužila po ničem jiném než se sebrat a jít domů.
Tu se policistka v civilu oddělila od skupiny stále obklopující místo, kde ležela Jenny. Vyšplhala se nahoru a zamířila rovnou ke mně.
„Detektiv konstábl Valerie Wadeová,“ představila se a podávala mi ruku. „Říkejte mi Valerie.“
„Já jsem Sára,“ Vymotala jsem ruku zpod těžké deky a potřásly jsme si.
Usmála se na mě, modré oči jí zářily ve studeném svitu lamp. Měla světle hnědé vlasy, kulatý obličej a byla trochu při těle. Usoudila jsem, že může být o něco starší než já, ale ne o moc.
„Musí vám to tady připadat jako pěkný zmatek.“
„Všichni vypadají tak zaměstnaně,“ vzdychla jsem.
„Jestli chcete, můžu vám říct, co dělají. Ti v bílých kombinézách, támhle je vidíte, se pohybují přímo na místě činu. Pátrají po stopách, to jistě znáte z televize.“ Mluvila zpěvavě, jako by to vysvětlovala malému dítěti. „A támhle ten, co se krčí blízko…“
(CASEYOVÁ, Jane. Beze stopy. Praha: Argo, 2012, s. 36 - 37.)

Knihu Beze stopy vydalo nakladatelství Argo

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení