Recenze: Knihy pro dospělé

Jeden pes má hodnotu deseti vojáků

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
pes

Tak by se ve stručnosti dalo charakterizovat poselství knihy Lisy Rogakové Psi ve válce. Americká novinářka připomíná nepříliš známá fakta ohledně působení psů v boji i konkrétní osudy zvířat a jejich lidských kolegů. Vojenští služební psi mají v armádě Spojených států váženější postavení, než jsme zvyklí. Autorka v knize popisuje význam jejich role v průběhu dějiny a různých válečných konfliktů.


knihaV Americe mají služební psi své hřbitovy, válečným obětem jsou odhalovány památníky a vzpomínkové parky. V rámci armády má navíc pes vždy vyšší hodnost, než jeho psovod. Na těchto základech je postavena celá koncepce knihy. Lisa Rogaková pracuje s výpověďmi vojáků, kteří se psi pracují, trénují je a kterým někteří z nich zachránili život. Psí hrdinové nejsou v armádě žádnou výjimkou. Kniha Psi ve válce je další připomínkou odvahy a schopností nejlepších přátel člověka, které dosud nepředčily ani nejnovější technologie. 

Kniha je strukturována do deseti kapitol, které se postupně věnují historii a roli psů ve válkách v minulých staletích, výběru a výcviku psů, jejich fungování v armádě a jejich roli v nejaktuálnějších konfliktech. Tato fakta jsou proložena krátkými příběhy jednotlivých psích hrdinů, kteří spolu se svým psovodem zachránili celé vojenské jednotky nebo naopak zahynuli ve službě. 

Čtenáři mají jedinečnou šanci zjistit, že výcvik psů a samotné nároky na jejich výběr jsou tak těžké, že dodnes americké armádě chybí tisíce zvířat, která by dokázala využít na svém území i v zahraničí. Psi musí umět cestovat všemi dostupnými prostředky, dokáží vyhledávat výbušniny, skákat s padákem, přizpůsobit se jakémukoli terénu od pouště po nepřehledný prales. Kniha Psi ve válce je plná zajímavých informací a faktů, ke kterým se běžným způsobem nedostanete. 

Nejkrásnější na celé knize je podrobný popis samotného vztahu psa a jeho psovoda. Nestačí, aby člověk měl rád zvířata a pes byl poslušný. Jde o pouto, v řadě případů i silnější, které najdeme spíše mezi dvěma lidmi. Psovod a často i celá jednotka, kterou má chránit, absolutně věří svému psovi. On je v boji tím nejspolehlivějším, kterému by vojáci mohli svěřit své životy. Jde o dojemné popisy konkrétních situací, kdy se vojáci v rámci bezpečnosti postavili proti rozkazu nadřízeného a ve prospěch psí intuice. Patříte-li mezi milovníky zvířat, bude pro vás četba knihy Psi ve válce velice zajímavou zkušeností a citlivým zážitkem.

„Bez psů se prostě jen motáte kolem a čekáte, kdy vyletíte do povětří,“ prohlásil svobodník William Crouse. To však neznamená, že týmy psovodů se psy se nedostávají do nebezpečných situací. Svobodník Crouse byl i se svým psem Canem zabit 21. prosince 2010 nastraženou bombou na aghánské silnici jen šest týdnů poté, co tam nastoupil do služby. Jeho poslední slova zněla: „Dejte Canea do vrtulníku!“
(Rogaková, L. Psi ve válce. Praha: Práh, 2012, str. 23)

Knihu Psi ve válce vydalo nakladatelství Práh

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení