Recenze: Knihy pro dospělé

Lovec draků – příběh, který se nedotkne jen skutečně zatvrzelého srdce

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hvezdy

Vzpomínky jsou bezpochyby tou největší inspirací a tím nejnadanějším vypravěčem. A právě ze svých vzpomínek na život v Kábulu čerpal také Khaled Hosseini, muž, který jako chlapec byl přinucen po sovětské invazi emigrovat a odvrátit se od země, která pro něj byla po mnohá léta domovem.


knihaKniha Lovec draků afghánského spisovatele Khaleda Hosseiniho vypráví příběh dvou nerozlučných přátel, nelegitimních bratrů, Amíra a Hasana. Pokojné dětství plné nevinných her a svobody, které prožívali společně v Kábulu, kde se každou zimu nebe zaplnilo papírovými draky a chlapci je společně lovili jako váženou kořist, vystřídá pocit viny ze zrady přítele, jeho zapuzení a odchod z vlasti poté, co ji obsadí Šoraví, sověté. Když se po mnoha letech na Amíra obrátí dávný přítel se zprávou, že Taliban zavraždil Hasana a jeho syn zůstal v Afghanistánu bez pomoci a spřízněné duše, vydává se Amír odčinit své hříchy, ulevit svému svědomí a nalézt malého Sohrába, svého synovce, o němž ani nevěděl, že existuje.

„Je-li Bůh, řekne větrům, aby foukaly, jak potřebuju já, abych touhle šňůrou přeťal svůj žal, svou marnou touhu. Hodně jsem protrpěl, dospěl příliš daleko. A náhle se jako zázrakem má naděje změnila v jistotu. Vyhraju. Jde jen o to kdy.
Ukázalo se, že to nebude dlouho trvat. Závan větru nadzvedl mého draka a já toho využil. Popustil jsem šňůru, přitáhl. Zakormidloval jsem svého draka nad modrého. A tam jsem ho držel. Modrý drak věděl, že je zle. Zoufale se snažil z pasti uniknout, ale já ho nepustil. Zůstal jsem, kde jsem byl. Diváci poznali, že boj co nevidět skončí. Sborové „Sraz ho! Sraz ho!“ sílilo, jako když Římané žádali pro gladiátora smrt.“ (HOSSEINI, Khaled. Lovec draků. V českém jazyce vyd. 2. Překlad Eva Kondrysová. Praha: Rozmluvy, 2009, s. 69.)

Hosseini vypráví ve své knize příběh afghánských nadějí na znovunabytí svobody, ukazuje krutou stránku života v zemi, která byla po léta zmítána vnitřními boji a nepokoji. Příběh bezmezné oddanosti, lásky a nepochopitelné krutosti na druhé straně se málokterého čtenáře nedotkne. Kniha je poutavým vyprávěním života muže, který prožil čistou radost, ale také velkou bolest. Ukazuje život takový, jaký je, zcela bez obalu, bez zbytečných slov. Z řádek čiší těžko pochopitelná krutost, v mnohých pasážích běhá čtenáři až mráz po zádech.

The Times napsal o Hosseinim, že jakožto zázračně nadaný vypravěč hraje na všechny struny srdce, aby je rozezpíval. The Daily Telegraph připojil tvrzení, že příběh jako Lovec draků se rodí jednou za sto let.

Kniha se stala předlohou k natočení stejnojmenného filmu a Khaled Hosseini se se svou prvotinou stal v roce 2008 nejprodávanějším autorem světa. 

Knihu Lovec draků vydalo nakladatelství Rozmluvy

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení