Recenze: Knihy pro dospělé

Osamělý vlk

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kovboj 100x100
Louis L'Amour je americký spisovatel, který napsal desítky románů a který získal jako jediný spisovatel prezidentské vyznamenání Řád svobody a Zlatou medaili Kongresu. Nyní vychází v českém překladu Ondřeje Duhy další z jeho děl, tentokrát s názvem Osamělý vlk. Ten zavede čtenáře na divoký Západ, kde bude muset hlavní hrdina bojovat nejen o svůj ranč, ale i o holý život...
Příběh začíná příjezdem krásné Angeliny a jejích mužů, drsných pistolníků, do nevelkého městečka jménem San Ysidro. Tam přijíždí i Tom Radigan, aby vypátral, kdo za ním poslal neznámého pistolníka, který se jej pokusil zabít. Je na první pohled zřejmé, že za vším má prsty ona pohledná neznámá, která se až příliš spoléhá na svou krásu jako na hlavní ženskou zbraň v mužském světě. Důvodem sporu mezi ní a Radiganem je jeho ranč, na který si Angelina činí nárok. Radigan naopak tvrdí, že ranč i půda, na níž je postaven, jsou jeho majetkem. Žádná ze stran nechce ustoupit, proto se rozpoutá dobytkářská válka, v níž mají hlavní slovo rychlé pistole a silné paže. A aby toho nebylo málo, v této nelehké době přijíždí na ranč svěřenka Radiganova pomocníka, krásná a na první pohled bezbranná Gretchen, která to však s koltem umí stejně dobře jako jakýkoliv jiný muž.

osamely vlk obalkaJak toto dobrodružství na divokém Západě dopadne, vám neprozradím. Můžete si však být jisti, že při čtení budete s napětím sledovat, jak se celý děj vyvíjí. Právě dílčí zápletky, v nichž jsou popisovány četné útěky, bitky a spřádání lstí obou znepřátelených stran, zachraňují jinak příliš předvídatelný děj. Autor se snaží vše vylíčit do nejmenších podrobností: čtenář jako by slyší každé zašustění, které může značit blížícího se nepřítele, a vidí vše, co se odehrává kolem hlavního hrdiny, Toma Radigana. Přestože nám vypravěč umožní nahlédnout téměř všude, nenechává nás vžít se více do pocitů postav, které z toho důvodu zůstávají čtenáři poněkud vzdálené.

Přesto mě právě svět postav zaujal na tomto románu nejvíce. Nejsou rozděleny na černobílé figurky, které vždy zastávají buď dobro, nebo zlo. Naopak: i záporná Angelina v sobě cítí pochybnosti, zda je skutečně nutné Radigana zabít a zda nebylo lepší, kdyby nikdy nezačala tuto válku. I někteří z jejích mužů mají tušení, že zde něco není v pořádku a že možná právo není na jejich straně. A jaký je hlavní hrdina? O něm se již v úvodní kapitole píše toto: „Radigan byl vysoký, tichý muž, který se obvykle usmíval jen očima a raději poslouchal než mluvil. Ve vypjatých okamžicích se vyznačoval upřeným pohledem, který jeho protivníky znervózňoval a vedl k ukvapeným činům.“ Přestože se zde autor uchýlil k přímé charakteristice, dává spíše přednost tomu, aby za jeho hrdiny mluvily vlastní činy. A k tomu dostanou v tomto románu skutečně dostatek příležitostí.

Román můžeme chápat nejen jako pouhou zábavnou literaturu, ale i jako snahu autora znovu čtenáře zavést do dávných časů, kdy byly přestřelky na denním pořádku a kdy hlavní společnost mužů představovala zbraň a rychlý kůň. Osamělý vlk je pak především oslavou hrdinství tehdejších rančerů, kteří dokázali své stádo a půdu chránit i za cenu vlastního života. Pokud máte rádi podobné příběhy, ve kterých neschází ani motiv lásky, pak vás zajisté tento román zaujme stejně jako další díla Luise L'Amoura.

Román Osamělý vlk vydalo nakladatelství Alpress.
/div>

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení