Recenze: Knihy pro dospělé

A pak že je advent pohoda...

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
kniha

Matylda Pekárková bloudí setmělým sídlištěm, na krku důchod a dva trošku zlobiví psíci. Přiměřeně nerudný manžel Petr a vzácně přátelské vztahy z bývalého pracoviště v knihovně... Takto bych mohla uvést druhou detektivku Ivany Hutařové Vražedný advent: Matylda na stopě 2. Fenku Dorotku čmuchající v lese na dovolené si ještě vybavíte, viďte. Zdatné amatérské vyšetřovatelce k ní přibyla ještě Madeleine. Nová kolegyně? Madeleine, Madla z cihelny podle vzhledu, to je druhý pes, kterého si Matylda dovezla od moře společně s mušlemi. Na stole jí tiká budík a jako čerstvá důchodkyně je celá nesvá. Naštěstí jí bývalá kolegyně Lenka dohazuje jednu pracovní lahůdku (třídění archivu). Nevím, jestli je Matylda tak znuděná nebo tak odvážná. Třídit zaprášený archiv může jen skutečně vytrvalý člověk. Archivní boxy mi při psaní tančí před očima. Co potkává naši Matyldu tentokrát? 

Zdárně budovaná zápletka zahrnuje pubertálního potížistu z prvního dílu a jednu čerstvou mrtvolu. Nemyslete si, že se ve skladu knihovny pohybují samí tiší a zbožní lidé. Je to dramatický příběh mrtvoly v šachtě a krádeží cenných knih. Matyldě jde „kydání archivu profesora Marka“ stejně dobře jako rozplétání příběhu. Nebo se nám zde personifikuje neméně akční a knihy milující autorka? 

Zatímco pejskové „upravují“ Matyldě byt, ona sama je svědkem několika podivných událostí. Nikdy bych nevěřila, že mohou být regály svědky temných činů. Je to tak. Vrahem není zahradník nebo knihovník, ale jakási dobře propracovaná postava takového lehce průměrného českého hajzlíka. Její mlčenlivost je obdivuhodná. Matylda umí čekat na správný okamžik a žádné tajemství nikdy neprozradí celé. Jen po doušcích, každému, co snese. 

Knize nelze nic vytknout. Příběh se pomalinku rozbaluje jako drahé pralinky převázané hedvábnou stuhou, hrdinka i její rodina představují lidi, se kterými se můžeme ztotožnit (i když možná to jde lépe někomu, kdo těch archivů několik přerovnal). Matyldina záliba v posezeníčku v obyčejné restauraci, protivná sousedka Karafiátková a podivný bezdomovec vyvolávají vzpomínky na to, jaké to je DOMA.

Vybavují se mi vůně i zvuky lidí na lince Anděl – Barrandov. Ještě dnes se mohu leknout při vzpomínce na někoho, kdo před jednou ubytovnou flákl skříňkou, „za kterou vydělá sto tisíc“, o zem a pak zařval na kumpána: „Ty vole, brácho, pojď mi pomoct, nebo ti rozbiju kušňu.“ Ale ve srovnání s tím je vlastně Ivanin bezdomovec anděl. Anděl z Anděla už nejspíš zase někde poletuje na svém opileckém oblaku rychlých peněz. Snad i takový člověk si zaslouží teplé jídlo na Vánoce... Matylda by jistě neváhala a donesla v jídlonoši čerstvou večeři. Veselé Vánoce.  

„Chvilku na to otevřel dveře Petr. „Víš, že jsem viděl vycházet z domu toho tvého bezdomovce?“ řekl místo pozdravu.
„Mého“ usmála se Matylda. A usmívala se dál. 
„Copak?“ podivil se její muž. „Máš nějakou dobrou náladu,“ dodal spokojeně, „copak se děje?“
„Nic, všechno je v pořádku vyřešeno,“ pořád se usmívala. „Vánoce můžou konečně vypuknout.“ (str. 174)

Knihu Vražedný advent: Matylda na stopě 2 vydalo nakladatelství JaS

Komentáře   

 
Aschira
0 První Matylda mne zklamalaAschira 2012-12-23 07:24
Doufám, že se paní spisovatelka neurazí, ale první Matylda mne zklamala natolik, že jsem její knihu schválně zasunula do knihovny tak, abych ji ani neviděla...možn á jen nejsem ta správná cílová skupina, pro kterou píše...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hana Moualla
0 Odp.: První Matylda mne zklamalaHana Moualla 2012-12-25 10:30
Recenze nemůže z podstaty fomátu žádnou knihu pohanit, není to kritika. Toto není klasická detektivka, plná strachu, krve a ledového potu. Je to čtení určitou čtenářskou skupinu. V rámci té může být úspěšná... Je to milý příběh očima člověka milujícího knihy. Třeba Vás zaujme Jo Nesbo... Děkujeme za názor a přejeme autorce komentáře i autorce knihy krásný start v roce 2013.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
knihovnice Janina
+1 První Matylda - odpověď pro Aschiruknihovnice Janina 2013-01-05 10:48
Vážená Aschiro,
škoda, že jste si nepřečetla anotaci předem! Nečekala byste klasickou detektivku! Jsme malá knihovna a knihy kupuji po jednom výtisku, proto je u nás "Matylda" na pořadník a čtenáři se na ni těší. Našim čtenářům se líbí oba díly. Pokud je "Matylda" ve Vaší knihovně neoblíbená, věnujte ji do veřejné knihovny nebo do knihotoče a uděláte jiným čtenářům radost.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení