Recenze: Knihy pro dospělé

Cesta do minulosti. Nebo ne?

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
kniha

Když jsem nedávno objevila mezi novinkami nakladatelství Ikar knihu Hany Marie Körnerové, zajásala jsem. Tato autorka je zárukou kvality pěkného čtení. Trošičku mě překvapil námět, protože ji mám spojenou s historickými romány, ale Prosím vás, sestřičko neznělo příliš středověce. Taky to středověké nebylo, ale dávnou minulostí by se doba děje určitě označit dala. Vrací nás totiž o třicet let zpátky, do socialistického zdravotnictví, kde víc než kvalita personálu hrál roli jeho kádrový profil.

kniha
S touto nálepkou se potýká i hlavní hrdinka Sylvie, která opustila velkou krajskou nemocnici, aby nastoupila do okresní nemocnice na chirurgii. Musí si nejen zvykat na odlišný chod oddělení, ale i na drby, které se v tak malém kolektivu neodbytně šíří, obzvlášť když si začne „románek“ s lékařem z oddělení. Lehké okouzlení se však mění v hlubokou lásku, které se do cesty staví nejedna překážka. Tou největší je jeho bývalá žena, jež s ním žije ve společné domácnosti, protože Oldřich nese zodpovědnost za její komplikovaný zdravotní stav. Byť ji v hloubi duše nenávidí, nedokáže jí říct, že se má odstěhovat. Pocit viny a zodpovědnosti je silnější.

Jenže Sylviin celkem snesitelně nalajnovaný život se změní v momentě, kdy její teta, u níž žije, vážně onemocní a nakonec zemře. Neznaly se dlouho, ale pro Sylvii byla jediným blízkým člověkem ve městě. Nejen že je znechucena chováním svých rodičů, když přijedou na tetin pohřeb, ale je nucena hledat si i novou práci a bydlení. Dům, za jehož opravu teta tolikrát marně bojovala s OSP a který byl podle jejich názoru v dezolátním stavu a nestál za opravu, je najednou určen pro ředitele OSP. Zrada někdy přichází z nečekaných míst.

Doktoru Fišerovi chvíli trvalo, než pochopil, co mu vzteklý a nanejvýš rozčilený Honza sděluje. Musel být úplně vyvedený z míry, protože čas od času dokonce koktal. Neustále opakoval: „Ta tvoje jezinka“ a „Okna v tu chvíli plný lidí“ a „Já jí ještě zavařím!“
„Počkej!“ zarazil ho Oldřich. „Ty mi chceš říct, žes jí ten barák prodal nad hlavou?“

Mnohým z nás tato kniha nepřipadne jako historická, pro někoho bude představovat dobu dávno minulou, ale ať ji budeme vnímat jakkoli, měli bychom především ctít její morální hloubku. A v neposlední řadě by si ji měl přečíst každý, kdo vzdychá nad minulostí, kdy člověk nebyl víc než pouhá složka vhodných a nevhodných příbuzných...

Knihu Prosím vás, sestřičko vydalo nakladatelství Ikar

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení