Recenze: Knihy pro dospělé

Cesta do minulosti. Nebo ne?

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
kniha

Když jsem nedávno objevila mezi novinkami nakladatelství Ikar knihu Hany Marie Körnerové, zajásala jsem. Tato autorka je zárukou kvality pěkného čtení. Trošičku mě překvapil námět, protože ji mám spojenou s historickými romány, ale Prosím vás, sestřičko neznělo příliš středověce. Taky to středověké nebylo, ale dávnou minulostí by se doba děje určitě označit dala. Vrací nás totiž o třicet let zpátky, do socialistického zdravotnictví, kde víc než kvalita personálu hrál roli jeho kádrový profil.

kniha
S touto nálepkou se potýká i hlavní hrdinka Sylvie, která opustila velkou krajskou nemocnici, aby nastoupila do okresní nemocnice na chirurgii. Musí si nejen zvykat na odlišný chod oddělení, ale i na drby, které se v tak malém kolektivu neodbytně šíří, obzvlášť když si začne „románek“ s lékařem z oddělení. Lehké okouzlení se však mění v hlubokou lásku, které se do cesty staví nejedna překážka. Tou největší je jeho bývalá žena, jež s ním žije ve společné domácnosti, protože Oldřich nese zodpovědnost za její komplikovaný zdravotní stav. Byť ji v hloubi duše nenávidí, nedokáže jí říct, že se má odstěhovat. Pocit viny a zodpovědnosti je silnější.

Jenže Sylviin celkem snesitelně nalajnovaný život se změní v momentě, kdy její teta, u níž žije, vážně onemocní a nakonec zemře. Neznaly se dlouho, ale pro Sylvii byla jediným blízkým člověkem ve městě. Nejen že je znechucena chováním svých rodičů, když přijedou na tetin pohřeb, ale je nucena hledat si i novou práci a bydlení. Dům, za jehož opravu teta tolikrát marně bojovala s OSP a který byl podle jejich názoru v dezolátním stavu a nestál za opravu, je najednou určen pro ředitele OSP. Zrada někdy přichází z nečekaných míst.

Doktoru Fišerovi chvíli trvalo, než pochopil, co mu vzteklý a nanejvýš rozčilený Honza sděluje. Musel být úplně vyvedený z míry, protože čas od času dokonce koktal. Neustále opakoval: „Ta tvoje jezinka“ a „Okna v tu chvíli plný lidí“ a „Já jí ještě zavařím!“
„Počkej!“ zarazil ho Oldřich. „Ty mi chceš říct, žes jí ten barák prodal nad hlavou?“

Mnohým z nás tato kniha nepřipadne jako historická, pro někoho bude představovat dobu dávno minulou, ale ať ji budeme vnímat jakkoli, měli bychom především ctít její morální hloubku. A v neposlední řadě by si ji měl přečíst každý, kdo vzdychá nad minulostí, kdy člověk nebyl víc než pouhá složka vhodných a nevhodných příbuzných...

Knihu Prosím vás, sestřičko vydalo nakladatelství Ikar

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení