Recenze: Knihy pro dospělé

Teplý Klaus

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Kniha Mráz přichází z Hradu je vůbec první, kterou jsem od Michala Viewegha četl. Tento plodný autor je asi nejprodávanější v této republice. S jeho jménem se díky zfilmovaným podobám jeho próz musel potkat snad každý. Má dar zaujmout širokou čtenářskou obec, byť je kritikou opovrhován a intelektuály není považovaný za spisovatele, ale spíš výrobce spotřebního zboží, potažmo konzumu.

kniha
Ale co v dnešní době konzumem není? Všichni potřebujeme peníze. Bez nich se vede každému zle. Ne bez práce, ale bez peněz nejsou koláče. Zaměstnání být může, ale mzda za ně třeba stačí tak tak na zaplacení nájmu.

Je patrné, že tato kniha vznikla především z intensivního pocitu hnusu. Jeho motiv vězí v aktuálním neradostném stavu české společnosti. Lidé jsou zoufalí a politická elita se jim vysmívá. Vlastně nám všem. Oni zpronevěřují miliardy a vy kvůli pětikoruně přijdete o majetek. Střechu nad hlavou. Skončíte na ulici. Ještě včera jste byli střední třída a dnes jste opovrhovaná šmíra. Premiér této vlády neváhá ani okamžik označit vás za lenocha. Lobbista zfetovaný kokainem jede po chodníku, popíjí šampaňské, vráží svým luxusním vozem za mnoho desítek miliónů do lidí a policie je pokutuje za to, že mu vlezli do cesty. Tak takové je obrazně podhoubí autorovy inspirace.

Mráz přichází z Hradu by se dal považovat do jisté míry i za pamflet. A vlastně ve vztahu k hlavě státu i jím je. Václav Klaus je bytost, jež bezesporu za opovržení stojí. V čem však Viewegh pochybil je, že skloubil grotesku s thrillerem a myslel to vážně. Tím své knize dle mého soudu výraznou měrou uškodil. Kdyby zachoval výhradně satirickou polohu učinil by mnohem lépe.

Jsem si jistý, že Michal Viewegh je skvělý řemeslník. I když mi tak trochu vrtá hlavou, proč je právě on tak úspěšný. Kniha ve vás nezanechá žádný hlubší dojem. Vše je prchavé. Opravdu ji můžete po přečtení vyhodit do odpadkového koše. Nutné je však ocenit autorovu angažovanost a i nepopiratelnou odvahu, což se týká především faktu jmen, která odpovídají reálným postavám.

Michal Viewegh před námi rozkrývá žumpu politické elity řízené organizovaným zločinem. Jsme hlupáci, že se jí nepostavíme. Držíme hubu a krok. Necháváme si poslušně srát na hlavu. Ne nadarmo se říká, že na Češích by se dalo dřevo štípat.

Michal Viewegh ve své zatím poslední knize nemoralizuje. Prostě vypráví příběh, jenž má hned několik rovin se svými ústředními protagonisty, jednotlivé kapitoly jsou krátké a styl psaní upřednostňuje srozumitelnou jednoduchost, což umocňuje snadnou čtivost.

Že se z knihy Mráz přichází z Hradu stane bestseller, o tom nemůže být sebemenších pochyb. Nasvědčuje tomu i fakt, když slyšíte lidi na ulici, jak si mezi sebou povídají, že si tu knihu musí určitě koupit. Čehož jsem byl opravdu svědkem.

Ukázka z knihy:

„Tak takhle na tom je, pochopil Radek John. Ještě nedávno točil o gaunerech investigativní pořady – a dneska se stará o kvalitu jejich stolice.

Vít Bárta mu klidně pošle na ministerstvo svý hovna.“

(Viewegh, M. MRÁZ PŘICHÁZÍ Z HRADU. Druhé město: Brno, 2012, s. 211)

Knihu Mráz přichází z Hradu vydalo nakladatelství Druhé město

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení