Recenze: Knihy pro dospělé

Sonda do duše ženy

1 1 1 1 1 (7 hlasů)
il

Přestože knihy ze současnosti jsem objevila až v nedávné době, neustále mě něčím překvapují. A protože jsem ráda překvapována, sáhla jsem po knize Tess Stimsonové, Manželka, která utekla. Zaujala mě totiž anotace, kterou nakladatelství zvolilo pro její prezentaci. „Kate Forrestová má pocit, jako by byla neviditelná.“ Ruku na srdce, kdo z nás si tak občas nepřipadá? Ji však tento pocit dožene až k útěku z vlastního života, odejde od manžela, který ji bere jako samozřejmost, od pozornost vyžadující matky i od dospívajících dětí.knihaV náhlém popudu odjede za svou kamarádkou do Říma, každý den si slibuje, že je to jen na chvilku, že zítra se vrátí, pak zítra a zítra. Ze dnů se pomalu stávají dny, ze dnů měsíce. A přestože svého manžela miluje, zamiluje se zde do muže mnohem mladšího, se kterým zažívá pocit znovunalezeného štěstí. Plnohodnotného života, kdy ji konečně někdo zná lépe, než se zná ona sama.

Jen postupně, jak nám autorka dává nahlédnout do jejího života prostřednictvím manžela, dětí i matky, zjišťujeme, že její útěk měl mnohem hlubší důvody, než by se na prvopočátku mohlo zdát a že její duše byla raněna do své nejniternější hloubky.

Z italského ráje ji vytrhává telefon od manžela, že se jim ztratil syn. Kate nezaváhá a vrací se domů. Ale zjišťuje, že už to vlastně není její domov. Že se za dobu odloučení změnila nejen ona, ale i její blízcí. Uvědomí si, že si bude muset vybrat - mezi životem se svou novou láskou, nebo životem se svým mužem, kterého i přesto stále miluje. Sama přiznává, že celý život čekala na důkaz, na gesto z jeho strany, že mu na ní skutečně záleží, že mezi nimi to celé nebyl omyl, ale skutečná hluboká a všeodpouštějící láska.

„A pak mi to dojde. To velkolepé gesto, na které jsem čekala celé manželství; gesto, z něhož bude patrné, že mezi mnou a Nedem kdysi byla vášeň: tohle je ono.“
(Stimson,T.: Manželka, která utekla. Ostrava: Domino, 2012, s. 254.)

Musím přiznat, že na začátku jsem tápala, hlavní hrdinku jsem nechápala, snad i trochu odsuzovala, ale s každou přibývající stránkou jsem ji více a více chápala, ponořovala se do jejího světa, místy jsem až fyzicky cítila její bolest, kterou jí způsobil člověk nejbližší. K tomu čtenáři pomohou místa, která vypráví další postavy, kdy můžeme nahlédnout do jednoho života z více úhlů. Kdyby to bylo možné i v běžném životě, že? Faktem zůstává, že kniha je výtečně napsaná a postavy jsou autorkou dokonale propracovány právě proto, aby se s nimi čtenář mohl ztotožnit.

Tess Stimson se svého pátého románu zhostila bravurně. Děj plyne přirozeně, a to i přes to, že se střídají scény v Londýně a v Římě, že se mění vypravěč. Nikdy tato změna nepůsobí násilně. Celá hloubka příběhu vzniká právě těmito vlastně úplně přirozenými skoky. Knihu nedokážete odložit, protože emoce z ní tryskají, jste pohlceni dějem a prostě musíte vědět, jak příběh skončí. Cesta k sebepoznání Kate i Neda je dlouhá, ale copak by jiná cesta měla smysl?

Knihu Manželka, která utekla vydalo nakladatelství Domino

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení