Recenze: Knihy pro dospělé

Bakterie, fetiš, odpadkový koš a další teoretické eseje

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vizual

Outsider je na dně svých sil, ale přesto se přemůže a najde v sobě sílu na poslední rozhodující souboj, díky němuž se nakonec stává hrdinou. Přijde Vám to povědomé? Byli byste schopni říci, z jaké knihy nebo filmu tento motiv pochází? Odvažuji se předpokládat, že každý by odpověděl jinak. Děl s tímto námětem existuje možná až zbytečně mnoho. O tom a mnohém dalším pojednává kniha z nové edice Fresh Eye/Jinýma očima nakladatelství Labyrint s názvem Jak rozpoznat odpadkový koš/Eseje o stereotypech ve vizuální kultuře.knihaAutor Václav Hájek se formou krátkých úvah a esejů vyjadřuje k řadě současných fenoménů, postupů populární kultury, uměleckým tendencím a k neustálému používání stejných obrazových a výrazových vzorců. Václav Hájek je kunsthistorik se zaměřením na teorii umění a vizuální kulturu. Útlá kniha Jak rozpoznat odpadkový koš/Eseje o stereotypech ve vizuální kultuře je vtipným, chytrým, všímavým a ironickým exkurzem do světa obrazů pro běžné čtenáře, studenty i odborníky.

Každý den jsme vystavováni reklamám, firemním prezentacím, obrazům, umění, filmům nebo znělkám, které mají upoutat naši pozornost. V záplavě informací, zbytečných sdělení a mediální masáže se pozorovatel velmi lehce ztratí. Přestože z této situace logicky vyplývá, že šanci na úspěch mají jen zcela originálně zpracovaná sdělení, jsme stále svědky toho, že vítězí ryzí stereotyp a donekonečna omílaná klišé.

Hájek se se zápalem sobě vlastním věnuje významu zobrazování jizev, močení, holých chodidel, dvojníků nebo duchů. Zabývá se rovněž otázkami týkajícími se kulturních dějin hlíny, snahy lidstva svlékat se z kůže nebo zvýšeného výskytu pornografických obrazů během vánočních svátků. Čtenář se dočká i eseje o avizovaném odpadkovém koši.

Krátké úvahy na různá témata přináší nový, svěží pohled na příběhy, postavy, situace a věci, se kterými jsme denně v kontaktu a už nejsme sto rozlišit, kdy jde o jedinečnou záležitost nebo naopak o naprostý patos. Někdo bude možná namítat, že texty jsou až příliš krátké. Autor to však lehce vyvážil širokým záběrem motivů a témat, kterým se v rámci vizuální kultury věnuje. Jeho postřehy a náměty jsou hodny širšího zpracování, pro něž bude kniha Jak rozpoznat odpadkový koš/Eseje o stereotypech ve vizuální kultuře skvělým odrazovým můstkem. Autor sám zřejmě ještě některé motivy dále rozpracuje, ale i toto dílo je hodné zájmu a uznání. Václav Hájek totiž dokáže i celkem nezajímavý pojem, jako je teorie vizuální kultury, přiblížit a srozumitelně zprostředkovat širšímu čtenářskému publiku. 

Na obálce knihy je použita fotografie z filmu o Spidermanovi, konkrétně scéna již legendárního polibku hlavou dolů. V jedné anketě byla právě tato scéna vyhodnocena jako nejlepší filmový polibek. Po přečtení knihy Jak rozpoznat odpadkový koš/Eseje o stereotypech ve vizuální kultuře se Vám ale použití tohoto obrázku na přebalu této knihy bude zdát spíše jako poslední pousmání se autora nad vizuálními stereotypy dneška. A nemůžeme se mu divit.

„Možná dospějeme do stavu, kdy se už ani formálně nebudeme snažit předstírat účast na politickém dění (což je v demokracii nejen právo, ale svým způsobem i závazek), a budeme jenom doma leštit záchody. Rituál čištění nás plně zaměstná.“
(Hájek, V. Jak rozpoznat odpadkový koš/Eseje o stereotypech ve vizuální kultuře. Praha: Labyrint, 2012, str. 16)

Knihu Jak rozpoznat odpadkový koš vydalo nakladatelství Labyrint

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení