Recenze: Knihy pro dospělé

Zlo plodí opět jen zlo a někdy se nazývá láskou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
pomoc

Dnešní svět je krutější, než si kdo z nás myslel. Domníváme se, že pokud budeme vůči ostatním čestní, zachovají se stejně i oni k nám. Jste si ale jistí, že rozhodnutí, které jste bezelstně učinili, nemůže ohrozit váš život?

 

sorryKdyž se v roce 2009 na pultech německých obchodů objevily první výtisky knihy chorvatského spisovatele žijícího v Německu, Zorana Drvenkara, vzbudily nevídaný rozruch. Jak v řadách běžných čtenářů, tak i literárních kritiků. V nedávné době se pak překlad dostal i do tuzemských knihkupectví, a tak má i český našinec možnost vstoupit do temného světa, který vás ani po srdceryvných prosbách nepustí ze svých spárů. Naopak. Ještě zesílí stisk.

Jako každá katastrofa začala i tato poklidně. Byli čtyři. Kamarádi z dětství, kteří se souhrou náhod po letech opět setkali. Všichni jsou shodou okolností bez práce, a tak je začátek společného podnikání nasnadě. I oblast, kde se míní prosadit, působí více než originálně. Časem se však ukáže, že nápad založit agenturu, která se za vás omluví komukoliv za cokoliv, nebyl z nejšťastnějších. Když jednoho dne zazvoní v kanceláři společnosti Sorry telefon, do životů hlavních hrdinů vstoupí chlad a bezmoc. Nikdy předtím si nedokázali – a ostatně ani neměli důvod – představit hrůzy, které obrátí vše během jediného týdne naruby. Na druhé straně sluchátka totiž sedí bestiální vrah se zvráceným smyslem pro etiku a morálku.

V deníku The Times kritik napsal: „Nejtemnější román, jaký jsem za poslední roky četl. Určený těm, kteří mají silný žaludek a bystrý rozum.“ Sorry je doslova časovanou bombou, u které se terorista neobtěžoval připojit budík s odpočítáváním. Zpočátku se zahaluje do depresivního oblaku zmatení, ze kterého se čtenáři zatočí hlava. Cosi se děje, rozumíte každému napsanému slovu, ale nakonec si stejně kladete otázky: Kdo je „muž, který tam nebyl“? Proč udělal zrovna tohle? Kdo jsem já? Vaše psychika bude najednou plně v rukou spisovatele. Bude si hrát a brnkat na jednotlivá nervová vlákna, až si občas pomyslíte, zda máte podobné pocity zapotřebí. Jediné, v čem se bezpečně orientujete, jsou jména přátel. Tamara, Kris, Wolf a Frauke. Pak jste tu ale vy, kapitoly psané v du-formě. Zhruba v polovině se pak děj radikálně láme. Věci dostávají rychlý spád. Osobně jsem se bála dočítat posledních sto stran, protože zlo sálá z každičkého písmenka a s blížícím se finále vytahuje z rukávu své trumfy. Bránila jsem se, ale veškerá snaha marná. Byla jsem pohlcena a jedinou možnou cestu k vysvobození skýtalo vyslechnutí celého příběhu. Pokud už se tedy do Sorry pustíte, připravte se na několik bezesných nocí. Popřípadě pár nočních můr.

Celkový dojem je famózní. Zoran Drvenkar vykolejil zkostnatělé scénáře tohoto žánru a zkonstruoval z písmen úplně novou dimenzi thrillerového čtiva. Knihu bych nedoporučila citlivějším povahám – není míněno s nadsázkou. Vedlejšími účinky tohoto díla jsou tachykardie, husí kůže, plíživý chlad po celém těle a pocit zmaření veškerých nadějí. Dobro je totiž jen vyčkávající zlo a právě Sorry dokazuje, že stačí nepatrný podnět, aby se z anděla stal satan. Zde nehledejte naději, zde jsou role správných a padlých dosti těžce rozeznatelné.

Knihu Sorry vydalo nakladatelství Argo


Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení