Recenze: Knihy pro dospělé

Dívka, která měla všechno

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oko

To je hrdinka knihy Poslouchej!, která vyšla nedávno v CooBoo. Je to asi nejvýstižnější charakteristika dívky, o které příběh je, a já neodolala a vypůjčila jsem si ho. Pozor, dívky, otevírají se před vámi dveře do světa modelingu.poslouchejAnnabel byla ještě loni dívka, která měla všechno. Nebo ji alespoň hrála v reklamě. Teď už to zdaleka není taková pravda. Kdo ji nezná, ještě by z ní takový pocit mohl mít, ale ona sama ví, že její život se od základů změnil: nejlepší kamarádka ji opustila, protože se údajně vyspala s jejím klukem, ve škole ji přehlížejí a s modelingem chce seknout stejně jako její starší sestry, jenomže se bojí, jak by to vzala její mamka, a k tomu všemu má jedna ze sester anorexii.

Jenomže žádný průšvih netrvá věčně a na scéně se objeví Owen, účastník kurzu ovládání vzteku, který Annabel vysvětlí, že ani milosrdné lži nebo zatajování věcí, které by někoho mohly rozčílit, není nejlepší řešení. K problému je potřeba se postavit čelem! Copak však něco takového dokáže holka, která se ještě donedávna nechávala ovlivňovat?

Dvě hlavní postavy už jsem naznačila v předchozích odstavcích. Annabel je americká středoškolačka stejně jako polepšený Owen – přesně ten typ kluka, který ženské přitahuje. Annabel je nejmladší z trojlístku modelek, ale jako jediná z nich u něj prozatím vydržela. Nejstarší Kirsten si oblíbila filmařinu a Whitney zatím bojuje s anorexií, takže na další studium nemá náladu. Paní Greenová (matka modelek) působí dojmem ustrašené a psychicky labilní ženy, ale pak je trochu s podivem, že s ledovým klidem bere na vědomí, že další sekretářka jejího muže je těhotná, a dokonce zvládá vtipkování zbytku rodiny o tom, že jejich kancelář je nejplodnější místo na světě. Nebo tím autorka nenápadně potvrdila Owenova slova, že nic není černé, nebo bílé a nemusí to být ani takové, jak se to jeví navenek?

Nikde není přesně řečeno, kde se příběh odehrává, jen jedno je jasné: v nějakém větším americkém městě. Jednotlivá místa se opakují a skoro se zdá, že další kulisy bude čtenářka schopna odhadnout – Annabel se vyskytuje doma, ve škole, na zkouškách módních přehlídek a na focení. Jenomže pak se objeví občerstvení u dálnice, kam ji Owen bere na snídani, a budova místního rozhlasu, kde Owen pracuje.

Přes to všechno by se mohlo zdát, že Annabel je nafoukaný snob, jakým se mohla jevit na začátku. Postupně ale odkrývá i svoje nejtajnější myšlenky a přijímá spíš roli holky, která nemá nic. Často se ve vzpomínkách vrací do minulosti, obvykle k noci, kdy se se svojí kamarádkou rozhádala. V náznacích je od začátku jasné, co se mezi ní a kamarádčiným klukem stalo (ona se s ním opravdu nevyspala!), jistotu však má člověk až několik stránek před závěrem, kdy se Annabel s problémem rozhodne něco udělat.

Ačkoli by to tak nemuselo vypadat, kniha je plná erotiky, a proto je pro holky od patnácti let. Ale co by člověk mohl čekat od dívčího románku?!

Ukázka z knihy:

Hillary, Marnie i já jsme sledovaly, jak prošla i s maminkou kolem nás. Pokračovaly až k Mcmurtyové, která byla na druhém konci místnosti. „To snad není možný, že se tady ukázala!“ pronesla pak Hillary.
„Proč?“ ptala se Marnie. „Co se stalo?“
(…)
„Začala si včera večer s Willem Cashem,“ prohlásila tichým hlasem s výraznou dikcí, určenou pro složité zprávy. „V jeho autě. A Sophie je přistihla.“
„To není možný,“ vytřeštila Marnie oči. „Fakt nekecáš?“
Dessenová, S.: Poslouchej!. Praha: CooBoo 2012, s. 222.

 

Knihu Poslouchej! vydalo nakladatelství CooBoo

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení