Recenze: Knihy pro dospělé

Film v knize

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Kniha, která se během několika dní stala bestsellerem. Kniha, která vzbuzuje očekávání. Odkaz Stonehenge je bezpochyby zástupcem skupiny favorizovaných titulů ovládajících tuzemská knihkupectví a v podvědomí čtenářstva také nepatří právě k šedým myškám. Na síti se roztrhl pytel s recenzemi a diskuzemi na toto téma. Pojďme se na něj tedy podívat podrobněji.

knihaSnad každý, kdo se jen trochu zajímá o dění ve světě literatury, postřehl velkolepé uvedení na trh, které Odkazu Stonehenge věnoval Knižní klub. Detektivní příběh odehrávající se na území Velké Británie s mysteriózní zápletkou, krvavými oběťmi pokládanými na jídelní stůl vesmírných sil vždy v den slunovratu, v hlavní roli záhadné uskupení kamenů Stonehenge.

Na stránkách bux.cz nalezneme vábivou anotaci, graficky dobře zpracovaný booktrailer i elektronickou verzi určenou pro čtečky. Uživatelé se v komentářích ve většině případů rozplývají a hodnotí knihu jako velmi dobrou. Bohužel však musím z větší části souhlasit s postřehy jedné čtenářky, která napsala, cituji:

„Na knize je vidět, že ji psal někdo od filmu. Děj je v krátkých větách, což mu dodává spád a napětí. Ale je to bohužel na úkor postav, které nejsou vykreslené, navíc se jich tam autor pokusil nacpat co nejvíc (aby bylo vidět, že spiknutí zasáhlo všechny vrstvy společnosti), takže jsem se v postavách často ztrácela a kvůli chybějícímu popisu jsem si k nim ani nedovedla přiřadit nějakou podobu.“ Petra Vlčková

Píši bohužel, protože i já očekávala víc a po dočtení jsem cítila mírné zklamání.

Osobně jsem se v postavách až tak neztrácela, ale pravdou je, že charaktery by mohly být daleko propracovanější. Abych se vyjádřila přesněji, chybí mi punc jedinečnosti a osobitosti. Sam Christer ověnčil všechny, kteří se v ději objeví, pouze zevrubnými popisy. Kniha nemusí být nacpaná sáhodlouhými odstavci, v nichž bude popsáno, jakou barvu spodního prádla hrdina nejraději nosí a kolikrát si naklepe polštář, než jde spát, pro lepší vcítění se do jejich smýšlení bych však uvítala buď hlubší sondu do historie v návaznosti na současnost, nebo charakteristické chování jen tak mimochodem vložené do celého příběhu. V této formě totiž lidé nepůsobí jako lidé, nýbrž jako neprostorové objekty, které vyrobila sériová linka v Číně.

Dalším aspektem, který tuto knihu odlišuje od ostatních, je styl, jakým Sam Christer své dílo napsal. Kladení scén, líčení některých momentů i samotný závěr evokují film. Pokud nežijete na stromě a alespoň jednou jste viděli americký akční trhák, neubráníte se zábleskům déjà vu, že něco podobného už jste přeci někdy viděli. Pojetí je vskutku americké. Pokud se Odkazu Stonehenge ujme některé z filmových studií, nepochybuji, že jeho adaptace bude velice úspěšná. Zkoušela jsem si představit, jak by případný snímek mohl vypadat, a dospěla jsem k názoru, že nebude třeba ani větších úprav a škrtání v textu, jelikož je téměř ideální, co se po stránce scenáristické týče. Se správnými záběry kamery do kin přijde napětí, adrenalin a pro potřeby dnešního diváka i celkem dobrá zápletka. Bude-li režisér skrytý sadista a pohraje si s rituálními scénami, v rohu se usadí hvězdička. Pro mě jsou však literatura a stříbrné plátno rozdílné asi jako petržel a turecký med. Co skvěle vypadá na obrazovce, nemusí stejně působit i na stránkách knihy.

Knihu bych doporučila jako oddechové čtení po náročném dni, kdy člověk promine i předvídatelný děj. V opačném případě bych hledala jinde.

Knihu Odkaz Stonehenge vydalo nakladatelství Knižní klub

 

Komentáře   

 
Sabina Huřťáková
+2 RE: Film v knizeSabina Huřťáková 2012-10-07 20:15
Plně souhlasím s autorkou této recenze. Sama jsem se nechala na knihu nalákat velkolepým trailerem a reklamou na stránkách komerčního tisku. A byla jsem zklamaná - děj plynul příliš rychle a k postavám jsem si nestihla vytvořit žádný vztah. Na druhou stranu - knihu jsem odložila až po přečtení, takže se nedá říci, že by nebyla poutavá.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Veronika Háková
+1 RE: Sabina HuřťákováVeronika Háková 2012-10-07 20:51
Se čtivostí to je složitější. První polovina knihy relativně rychle ubíhala, ani jsem nepostřehla, že jsem ji přečetla. Druhá už se vlekla a dočítala jsem hlavně proto, abych věděla, jestli bude závěr opravdu takový, jaký jsem si představovala. Pořád jsem doufala, že se autor vyhne kýči.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení