Recenze: Knihy pro dospělé

Život běz běhu mnohdy přestává být životem a stává se pouhou existenci

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Kniha Běhání od Aleše Tvrzníka a Libora Soumara vybízí stále více lidí ke zdravému životnímu stylu, tedy k běhání - změní se tak údajně váš dosavadní život. Knihu vydává nakladatelství Grada.

knihaKniha přibližuje čtenáři vše, co potřebuje znát při svém běžeckém tréninku. Řeč je o technice běhu, fyziologických principech, metodice a řízení tréninku, zahrnuje rovněž rady týkající se regenerace, stravování a pitného režimu. Navíc také poradí, jak si udržet motivaci. Publikace obsahuje konkrétní tréninkové plány, strečinkové a kompenzační cvičení včetně nových trendů v těchto oblastech. Autoři radí na základě svých dlouholetých zkušeností a pomohou čtenáře-běžce připravit na účast ve zvoleném závodě, případně i v maratonu.

Aleš Tvrzník (1969) – odborný pracovník Vědeckého a servisního pracoviště tělesné výchovy a sportu CASRI Praha. Věnuje se diagnostice, metodice a evidenci získaných poznatků v oblasti rekreačního sportu. Je autorem řady publikací o běhu (Běhání 2001 a 2004, Jogging 2004, Běhání – Od joggingu po maraton 2006). Je majitelem penzionu Vital v Jizerských horách.

Libor Soumar (1969) – je ředitelem Vědeckého a servisního pracoviště tělesné výchovy a sportu CASRI. Profesně se orientuje na problematiku adaptace organismu na extrémní zatížení při vytrvalostních výkonech a na využití kinematické analýzy pro potřeby rekreačního a vrcholového sportu. Je autorem řady odborných a populárně-naučných publikací (Kondice a zdraví 1998, Běh na lyžích 2001, Jogging 2004, Běhání 2001 a 2004, Běhání – Od joggingu po maraton 2006). Věnuje se rovněž překladům populární literatury v oblasti sportu.

Chcete-li změnit svůj život, začněte běhat

Běh je sport, který vám může opravdu změnit život. Autoři knihy se setkali s mnoha lidmi, kterým běh pomohl v kritických životních okamžicích. Někteří ho dokonce vyměnili za alkohol, nabrali kondici a zhubli. Další si touto cestou našli nové přátele nebo i životního partnera. Běžci jsou lidé, kteří se vyznačují vitálním, zdravým a především optimistickým stylem života. Když se jich zeptáte, co jim běh dal a co vzal, budou převažovat kladné odpovědi nad zápory. Běh se jim stává „zdravou drogou“, bez níž si svůj život nedokážou představit.

Běh zlepšuje fyzické i duševní zdraví člověka

Běh má na člověka velmi pozitivní vliv. Snižuje tepovou frekvenci, zvyšuje pružnost a funkčnost cév, výkonnost srdce, snižuje a stabilizuje krevní tlak, zajišťuje větší výkonnost plic – zvýšení jejich kapacity, lepší přenášení kyslíku a zásobení živinami, zlepšuje se látková výměna a trávení, snižuje se nadváha. Odbourává se také psychické napětí a stres, zlepšuje se vegetativní nervový systém. Běh napomáhá rovněž k celkovému uvolnění organismu.

Běžecká pyramida

Pro úplné začátečníky čeká na prvním stupínku běžecké pyramidy kondiční chůze. Získáte tak základní kondici a zvýšíte si vitalitu. Druhým bodem je severská chůze neboli nordic walking. Upevňuje zdraví a pomáhá získat kondici. Napomáhá rovněž k redukci hmotnosti. Fyzičku si udržíte i joggingem. Pro rozvoj kondice volíme již pokročilejší kondiční běh, u výkonnostního běhu pak počítáme se zvýšením výkonnosti. Poslední fází je závodní běh pro velmi zkušené běžce.

Kniha Běhání je určena všem začátečníkům, kteří chtějí změnit svůj život k lepšímu tím, že se začnou věnovat zdravému životnímu stylu – běhání. Pomocníkem se běh může stát i pokročilejším běžcům, kteří si chtějí udržet kondici. Kniha je plná tipů na běžecké plány, kterými se může řídit nejeden běžec. V publikaci najdete vše, co by měl znát a vědět každý příznivec běhu. Co bych knize vytkla, je její vazba, která se může lehce pokrčit, dalším mínusem jsou pak černobílé obrázky, kvůli kterým kniha působí ponurým dojmem. Ale i přesto přináší to, co by přinášet měla.

Motivační desatero

1.    Stanovte si reálné cíle běhu.
2.    Běhejte ve dvojici nebo ve skupince.
3.    Nezastavujte se – pokud dále nemůžete, pokračujte chůzí.
4.    Vyberte si rovinatý terén.
5.    Běhejte pomalu a stále stejnou rychlostí.
6.    Neběhejte minimálně dvě hodiny po hlavním jídle.
7.    Předem si naplánujte délku tratě.
8.    Naplánujte si další běhání v týdnu – veďte si jednoduchý     tréninkový deníček; případný výpadek se nesnažte dohonit častějším běháním či jeho  vyšší intenzitou.
9.    Naplánujte si účast na veřejném běhu a snažte se na něj připravit.
10.  Snažte se si z běhání udělat zábavu, budete-li se na něj těšit,     máte vyhráno.
(Tvrzník, A., Soumar, L.: Běhání. Grada: Praha, 2012.)

Knihu Běhání vydalo nakladatelství Grada

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení