Recenze: Knihy pro dospělé

Když pes ani dítě neposlouchají

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Pes ve městě vypráví o jednom roce života moderní soběstačné ženy, jejíž věk se blíží padesátce. Pracuje na volné noze jako redaktorka, tedy doma, vychovává prvňáka Diviše a anglického buldočka Fionku. Nutno podotknout, že Diviš s Fionkou výchově dost odolávají a většinou si jdou svou cestou. Manžel Ivan je tak nějak mimo – v glosách se objevuje více jako objekt pro pobavení než jako předobraz životní opory.

 

 

Váňa je můj muž. Vlastně se jmenuje Ivan Váňa, při oslovování si člověk moc nevybere. Jeho kamarádi a já mu říkáme Váňa. Stejně mu říká i jeho syn Diviš. Jeho maminka mu k našemu obveselení občas říká Iváček.

knihaVtipné glosy ještě zalidňují kamarádky, se kterými se hrdinka stýká od mládí. S nimi probírá každodenní realitu, společně propírají vlastní muže, milence i děti. Kamarádky s mateřstvím začaly poněkud dříve, takže ony spíš řeší pubertální starosti svých potomků, jedna je dokonce už babičkou malého vnuka. A nesmíme zapomenout na rodiče hrdinky a rodiče jejího manžela. Okouzlující páry, které překonaly nejednu překážku a život berou s humorem zcela svérázným. Do života skoro padesátnice ještě patří teta Dáša a její boxerka Ruby, kterou tu a tam hlídá.

Drobné nešvary Fiončiny povahy se zatím projevovaly vždy venku. Doma to bylo zlatíčko, bez problémů. Tedy dokud do naší domácnosti nevkročila Ruby. Vzhledem k vřelým vztahům, které chová ke mně a k Divišovi, učí Fionku, že nikdo nesmí beztrestně přejít kolem našeho balkonu, kolem našeho bytu a vlastně ani po našem patře. K nám domů vkročí jen lidé, kteří projdou jejím turniketem. Tedy žádní muži, vlastně ani žádné ženy.

Osou knihy je snaha o výchovu psa, který se rozhodne být nevychovatelným. V podstatě neustále někam utíká a radostně trápí okolí. Krachují odborníci, Fionka vítězí na celé čáře. Vedle veselých, převážně běžeckých a pátracích peripetií spojených s pejskem ve městě, se setkáváme i s naprosto marnou snahou o nápravu některých velmi zajímavých úsudků vlastního syna.

Úsměvné glosy ze života se střídají a mapují jeden rok. Mají však malý nedostatek. Občas zadrhává posloupnost. O některých událostech se dočteme dřív, přestože se dosud neudály. Také mi je trošku smutno z přílišné emancipovanosti všech žen a jejich pohledů na muže. Jsou vykresleni pouze jako ozdoba domovů – spíš jídelen než ložnic. To v lepším případě. V horším jde o násilníky a zlotřilce. Normální vztah najdeme jen u starších párů, kde škorpení a občasné brblání jen dokazuje hluboký cit. Nějak nám v rychlé době uniká, že na dlouhotrvajícím soužití v pohodě se musí dlouhodobě pracovat, že vše se vyvíjí, že všichni se měníme. O mužských prohřešcích se čte dobře, ale nějak mi schází (nejen v této knížce) taková ta pohoda vyplývající z nadhledu a porozumění, která k manželství patří.  Jako bychom chtěly (my ženy) vidět jenom rozdílnosti, na kterých si pěkně zatancujeme kozáčka, dobře se pobavíme a ukážeme, jak jsme proti těm mužským dokonalé.

Pes ve městě je úsměvná knížka – příjemné letní čtení. Občas se zasmějete, občas budete vrtět hlavou, sem tam se vám vybaví některé okamžiky z vlastního života. Autorka píše svěže, rytmicky, dokonale graduje jednotlivé glosy, jež končí zajímavými a někdy i překvapivými pointami. Jen ta chronologie pokulhává.

Veronika Hájková (nar. 1961) vystudovala Fakultu žurnalistiky UK. Řadu let pracovala jako redaktorka Českého rozhlasu, jejím hlavním tématem byla příroda a zvířata. Paralelně úspěšně seznamovala osamělé posluchače v pořadu Šance pro lásku. K odchodu do České televize ji přemluvil cimrmanolog Jiří Šebánek, jenž za sebe hledal náhradu při psaní scénářů pro Martu Kubišovou v pořadu Chcete mě?. V současnosti Veronika Hájková pracuje jako televizní dramaturgyně a scenáristka, v péči má mj. i pořad o zvířatech.

Knihu  Pes ve městě vydalo nakladatelství Knižní klub

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení