Recenze: Knihy pro dospělé

Smrtelné nebezpečí podmořských archeologů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Jinak by se snad ani kniha Trojská maska nedala charakterizovat. Jde o další z volných pokračování archeologicko-detektivních pátrání z pera Davida Gibbinse s Jackem Howardem v hlavní roli.

 


knihaJak už dává tušit samotný název knihy, tentokrát Gibbins své čtenáře zavede do Tróje, kde se vydají po Schliemannových stopách. Nebude to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Autor umně přechází z minulosti do přítomnosti a postupně odhaluje tajemství, které od bájné Trojské války vede až k nacistickému Německu. Hra o život právě začíná…

Jack Howard je podmořský archeolog toužící objevit zachovalý vrak z dob Trojské války. To by se snad mohlo podařit nedaleko vykopávek Tróji, na kterých pracují jeho přátelé. Skoro se chce říct: taková archeologická idylka. Mohla by být, kdyby se na scéně neobjevila Jackova dcera Rebeka. Stejně jako její otec obdivuje řeckou kulturu, ale k tomu všemu se zaplete do akce, která už na první pohled vypadá nebezpečně – pomáhá vracet umělecké předměty, za války ukradené nacisty, jejich právoplatným vlastníkům. Musí jednat s nejrůznějšími lidmi a někteří z nich se dají nazvat jen jedním slovem – úchylové. Rebeka je jedinou ženou (nebo spíš dívkou) mezi archeology, a proto si ji všichni hledí. Není to nic platné – netrvá dlouho a je unesena…

Zanedlouho Jack spolu se svým kolegou hledají cosi v zatopených dolech v Polsku. Je to jediný způsob, jak Rebeku zachránit z rukou únosců. Potápí se s cizími potápěči, kteří je mají oddělat hned, jak se vynoří. Do toho se postupně odhaluje Schliemannovo trojské tajemství, jež vypadá nebezpečněji, než by se na první pohled mohlo zdát.

Autor v rychlém sledu střídá Schliemannovy vykopávky Tróji, pracovní tábor ve válečném Německu s tajemným bunkrem a krutý osud mladé dívky s dnešními poznatky, pokusem o záchranu Rebeky a drastickými praktikami skupiny únosců. Nakonec, on se ani Jack Howard nechová o moc lépe než tihle zločinci. Ať to ze začátku vypadá jakkoli složitě, všechny nitky vedou k předmětu, který Schliemann nalezl pod zlatou maskou krále Agamemnona.

Teď už nezbývá než napsat, že ačkoli Trojská maska na první pohled působí skoro idylicky, nemusí to být pravda. Křehká pohoda brzy zmizí a začne příběh plný surového násilí.

Ukázka z knihy:

„Jacku! Nestřílej! Vzdávám se!“ Jack se otočil a zpozoroval podsaditou mávající postavu, která k němu mířila na přední palubu. (…) Sotva přišel blíž, Jack se nestačil divit. Cotas měl totiž na sobě sandály, dále jakési podivné kalhoty od pyžama, havajskou košili, letecké brýle a vskutku netradiční pokrývku hlavy, podivnou vybledlou koženou čapku s klapkami na uši. Jack se musel kousnout do rtu, aby nepropukl v hurónský řehot. Costas se zastavil přímo před ním a Jackův výraz mu samozřejmě neušel. „No co je?“ snažil se zjednat si respekt.
„Nic.“
„To ty kalhoty, že? Ty mi dal Mustafa.“
(Gibbins, D.: Trojská maska. Praha: Metafora 2012, s. 23.)

Knihu Trojská maska vydalo nakladatelství Metafora

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení