Recenze: Knihy pro dospělé

Opravdu může být jasnovidcem každý?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce

Kniha s tématem tzv. paranormálních dvojčat Terry a Lindy Jamisonových mne zaujala z jednoho prostého důvodu – kvalitních knih na téma paranormálních schopností a duchovní činnosti je jako šafránu, a tak jsem chtěla vědět, jestli tato patří mezi ně. Naneštěstí nepatří. Naneštěstí se na českém trhu objevila jen další z řady knih, která vám vlastně nic moc neřekne, krom toho, že kdesi v Americe žijí údajně velmi slavné jasnovidky vystupující v televizi.


knihaCo musím knize přičíst k dobru, je fakt, že se čte velice rychle a snadno. Umožňuje člověku na nějaký čas naprosto vypnout a moc nepřemýšlet, protože text to zkrátka nevyžaduje. Na zhruba dvou stech stranách knihy se neustále opakují tytéž informace, takže stačí pozorně vnímat prvních několik stránek a pak už jen očima přejíždět řádky. Je to vlastně ideální způsob pro relaxaci. Skvěle se to aplikuje při jízdě metrem.

Ale abych publikaci nekřivdila, úplně irelevantní informace neobsahuje. Těžko říct, jestli autorkami zmíněné návody člověku pomohou získat či posílit paranormální schopnosti, ale k relaxaci a odbourání stresu by mohly člověka navést určitě. A to přeci v dnešní době, kdy se často při odchodu ze zaměstnání hroutíme vyčerpáním a nervozitou, taky není k zahození. Kniha nás nejenže navede k tomu, že je nutné naučit se různé techniky, kterými se uvedeme do psychické pohody, ale také nám nějaké představí. A klobouk dolů, autorky skutečně vybraly ty základní a jednoduché, které zvládne opravdu každý.

Tady ale pozitiva končí. Těchto pár užitečných informací je zabalených do neskutečného množství balastu a sebereklamy. Nenajdeme v knize kapitolu, v níž by se neobjevila věta „To my dvě…“. Díky tomu na mne kniha působila spíše jako náročná forma sebereklamy, vydaná ve velkém nákladu, než jako kniha určená pro poučení a pomoc lidem.

Ale obsah nebyla jediná věc, která mě zklamala. Ani forma z toho všeho nevyšla příliš se ctí. V určitých momentech jsem měla nutkání vzít do ruky červenou tužku a zahrát si na učitelku češtiny. Zpravidla chyby v knihách toleruji, dle pořekadla, v němž se i mistr tesař někdy utkne, ale když jedna chyba střídá druhou, až to bije do očí, už to jen tak přejít skutečně nejde. A koruna všeho byla skutečně královská – překladatel zřejmě nikdy v životě neslyšel o charismatickém herci Morganu Freemanovi, a tak jsem se dozvěděla, že hlavní roli ve filmu Než si pro nás přijde s Jackem Nicholsonem hrála jistá Morgana Freemanová. Ale třeba bylo cílem, aby se čtenář od srdce zasmál. Jestli ano, zafungovalo to skutečně dokonale.

Celkově mám z knihy rozpačitý dojem. Jako člověk, který již četl knihy na téma rozvoje paranormálních schopostí, které minimálně nabídly několik zajímavých podnětů k zamyšlení, bych musela Paranormální inteligenci po faktické stránce naprosto odsoudit. Ale jako publikaci, která má lidi navést v první řadě k psychické relaxaci, bych ji měla vyzvednout už jen proto, že zvolila skvělý reklamní tah – v dnešní době mezi lidmi zažívá téma paranormálních věcí obrovský boom, a tak cokoli, co na sebe nalepí nálepku paranormálna, má prodejnost zaručenou. A ostatně, není přece cílem reklamy, aby produkt dostala do povědomí co největšího počtu lidí?

Knihu Paranormální inteligence vydalo nakladatelství Metafora

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení