Recenze: Knihy pro dospělé

Emoce na pozadí starověkých událostí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
sloupy

Snad každý zná makedonského panovníka Alexandra Velikého. Není ani divu, když se tak proslavil úspěšnými válečnými výpravami. Ale kdo by si ho spojoval s Aristotelem? Možná hrstka fajnšmekrů, kteří se o něm dočetli v nějaké encyklopedii, nebo Annabel Lyonová, autorka románu Zlatá střední cesta.knihaAristoteles se vrací z cest, odkud si přiváží také mladičkou manželku a množství zvířat ke zkoumání do Pelly. Domů nemůže, jeho rodné město bylo zničeno vojsky stávajícího krále. Přestože si umiňuje, že v Pelle zůstane jenom několik dní, pobyt se trochu protáhne. Aby ne, když se nejdřív ujímá výchovy Alexandrova staršího bratra a následně na přání svého dávného přítele – Alexandrova otce - vychovává také následníka trůnu a další mladíky patřící ke dvoru.

Lyonová dává čtenáři možnost sledovat Alexandrovy úspěchy očima vzdělaného Aristotela. To by byla základní myšlenka románu, ale čas od času nechá autorka svého starověkého hrdinu vzpomínat na dobu dětství a studií, nebo pořádat „divoké“ hostiny tak jako za mladých let. Jindy se pro změnu učenec vydává na trh s otroky, aby své milované opatřil společnici, ze které se nakonec vyklube „čarodějnice“. To už bych však prozradila moc. Vzniká tak zajímavý propletenec sexu, filozofie a dějin.

Celý příběh vypráví Aristoteles, a proto je pochopitelně psán v ich formě. Učenec se vyzná takřka v čemkoli, co se ve starověku považovalo za vzdělání, přestože jeho otec byl lékař. Tahle minulost se s ním táhne vlastně celou knihou a mnohdy mu pomůže dostat se na místa, kam by se čtenář s jiným hrdinou jen těžko podíval. Do Pelly cestuje Aristoteles se svým bratrancem (ve skutečnosti je to poněkud vzdálenější příbuzný, ale pro zjednodušení je lepší označení bratranec), manželkou Pýthias a poměrně početnou družinou. Na dvoře svého přítele, Alexandrova otce a krále Filipa, se má starat o jeho staršího a řekněme mentálně zaostalého syna, jenomže Filip si ho přeje jako učitele pro Alexandra. Aby v románu nebylo málo postav, Lyonová čtenáři předkládá jména otroků nebo lidí, které Aristoteles poznal jako chlapec.

Přestože se příběh odehrává především v Pelle, autorka se velice nenápadně přenese i na další místa Aristotelova života. Ať už do stanu lékařů při válečném tažení, na jeho školu, nebo do rodného města u moře. Někdy je až překvapivé, jak Lyonová dokáže popsat krásy krajiny i jakoukoli operaci, jíž se Aristoteles zúčastnil.

Co se historického hlediska týče, nemá Zlatá střední cesta chybu. A Annabel Lyonová překvapuje i v dalších věcech. Opět jsem se přesvědčila, že nejdrastičtější texty jsou většinou dílem žen a čekala jsem skoro cokoli. Přesto mi sex popisovaný očima chlapa vyrazil dech.

Ukázka z knihy:

„Tak, pomalu.“ Vede Soumraka zpátky k vědru a pomáhá Arrhidiovi slézt. Očekával jsem, že se chlapec bude bránit, ale zdá se, že je příliš ohromený, než aby dělal cokoli jiného, než se mu poručí.
„Chtěl by ses sem vrátit?“ ptám se ho. „Naučit se pořádně jezdit, jako skutečný muž?“ Zatleská. „Kdy budeme nejméně překážet?“ ptám se čeledína.
(Lyonová, A.: Zlatá střední cesta. Praha: Plus 2011, s. 37.)

Knihu Zlatá střední cesta vydalo nakladatelství Plus

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení