Recenze: Knihy pro dospělé

A je to GÓÓÓL!!!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hokej

Hokejových titulů, které by obsahovaly nejen historii, ale také současnost tohoto sportu, je na českém knižním trhu jako šafránu. Protože se hrdě hlásím k fandům nejrychlejší sportovní hry, přivítala jsem vydání Zlaté knihy ledního hokeje, jejímž autorem je Miloslav Jenšík – uznávaný autor literatury faktu a především v oboru na slovo vzatý odborník. Ještě více ale pětiset šestasedmdesáti stránkovou „bichli“ ocení skuteční fajnšmekři, kteří se zajímají o vše, co s hokejem souvisí, co k němu patří. Pro ně vydalo nakladatelství XYZ pravý poklad.knihaDlouho jsem přemýšlela, jak představení samotného obsahu knihy uchopit. Přišla jsem na to až díky opravdovému nadšenci bruslařského sportu, kterým je můj brácha. Otočil svazek na úplný závěr, kde nalistoval obsah, a ke každé kapitole mi pověděl to důležité, ze kterého jsem se pokusila vytáhnout to nejzajímavější…

Nemusíte se obávat neuspořádaných informací, které se na čtenáře valí jedna přes druhou, až se začne ztrácet. Veškeré údaje mají své místo, jsou přehledně roztříděny do dvanácti kapitol. Už dovětek názvu knihy napovídá, že předmluvy se zhostil Vladimír Růžička, úspěšný exhokejista a trenér pražské Slavie. Popřemýšlel, čím to, že je hokej u nás tak populární, zavzpomínal na své vlastní začátky a také vyjádřil radost z vydávání publikací, jakou je Zlatá kniha.
Po předmluvě se můžete s plnou parádou vrhnout mezi řádky nabitých informacemi. Ze všeho nejdříve se seznámíte s prvopočátky hokeje. Jak vznikl takový puk či hokejka? A známe vůbec první české hokejisty? O vylepšování tolik důležitých pravidel, ale rovněž výzbroje a dresů, pojednává druhá kapitola, v níž by vás nemělo překvapit, že i tuto zimní hru ovlivnila móda. Zřejmě nejčtenější se knížka stane od strany 71, kde se dostanete k mapování vývoje hokeje u nás zhruba od roku 1909. Autor vás provede přes časy války až po současnost, osvětlí čtenáři, co bylo, než přišla liga. Nechybí výsledkové tabulky a dobové ukázky dresů (překvapivě barevně). Myslíte, že docílením současné hokejové scény je téma vyčerpáno? Nenechte se mýlit. Byl by hřích vynechat soutěže světového měřítka, mezi které patří jednotlivá mistrovství a především olympijské hry. Pochopitelně není opomenuta zámořská liga NHL, slavné poháry a turnaje větší, menší i ty zaniklé.
Bohužel ani hokeji se nevyhnulo setkání se smrtí, a proto je na místě vzpomínková kapitola. Jsem si jistá, že máte v paměti leteckou havárii v ruské Jaroslavli. Zlatá kniha s ničím podobným nepočítala (proč taky?), ale před jejím vydáním bylo na její konec přidáno memento věnované třem českým hokejistům, kteří svou zem již nikdy reprezentovat nebudou.

Věřte, že jsem vám poodhalila jen zlomek toho, co na vás ve skutečnosti čeká. Nejde jen o příval potištěných stran. Vše je proloženo obrázky, fotografiemi a malbami, které přinášejí osvěžení a díky nimž text dostane jasnější obrysy. Navíc ve žlutě podbarvených stránkách je k mání další zpestření v podobě zajímavostí.
Že se mi stále nepodařilo vás přesvědčit a pochybovačně pokyvujete hlavou? Co se dá dělat, ale ujišťuji vás, že obrázek na straně 55 za to bezesporu stojí – a nejen ten. Miloslav Jenšík odvedl precizní práci. Jak jinak ohodnotit dílo obsahující i to, co jste ani netušili, že k hokeji patří?

Knihu Zlatá kniha ledního hokeje vydalo nakladatelství XYZ

 

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení