Recenze: Knihy pro dospělé

Jak muži přišli ke svému údu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Kniha Jak muži přišli ke svému údu vás zaujme na první pohled. Jednak za to může její výrazná barva, jednak velká roztomilá piča na přebalu, do níž se směle ubírá pop podpírající se berlí. Jejího vyobrazení se ujal dobře známý Jaroslav Róna, sochař, malíř, literát a člen skupiny Tvrdohlaví, který celý titul prodchl svým svébytným a veskrze vtipným ilustračním doprovodem.knihaDalší, co vás na knize zaujme bezprostředně poté, co ji uchopíte do svých rukou, jsou její jakoby povoskované desky, které jsou opravdu velmi příjemné na omak a alespoň za sebe soudím, že v dnešní vesměs paperbackové době se jedná o kuriozitu, která vášnivého čtenáře potěší.

A vězte, že vášeň je pro tuto knihu naprosto zásadní. De facto se jedná o soubor lechtivých legend, pohádek a humorek z Bulharska a Makedonie, který jednak přeložil, poté uspořádal a erudovaným doslovem opatřil Jaroslav Geraskov Otčenášek.

Je nutné si uvědomit, a to ze samotného počátku, že kniha není rozhodně určena pro pokrytce, kteří pijí víno a kážou vodu. Vyvarovat by se jí též měli pseudomorální hnidopichové, kteří se ohánějí verbálně mravností, ale faktickými skutky dennodenně porušují desatero. Přičemž konkrétně ze tří zákonů: nepokradeš, neublížíš bližnímu svému a nezesmilníš, seslaných skrze Mojžíše lidem samotným Bohem, by si měli vzít ponaučení hlavně politici. A nejen to, tyto zásady by měli také převést do praxe a držet se jich.

Sám za sebe jsem přesvědčen, že to by prospělo každému z nás. Neb jak se tvrdí: Zameť napřed před svým vlastním prahem.
Pořekadla, průpovědi, pranostiky a jiné pramení z lidové kultury sahající svou dobou vzniku kamsi do dávnověku, ještě dál, než světlo světa spatřily vůbec první písemné zápisy aplikované klínovým písmem pomocí rypátek do hliněných destiček v oblasti archeology nazývané Sumer.

A nejinak je tomu s lidovou, folklórní tvorbou, dotýkající se toho nejintimnějšího, a sice sexuality. Nejde ani tak o přízemní páření. Ačkoli obcování se leckdy odehraje na podlaze, kuchyňském stole či na mezi. Ale není důvod k hanlivosti a ohrnování nosem nad něčím, co je člověku nejen přirozené, ale především by se ani jinak nerozmnožil. A tak se v této knize plné selského rozumu, neotřelého důvtipného humoru a ponaučení jebe a jebe.
Šukají tu spolu muži s muži, muži se ženami, muži se zvířaty, z čehož naši protagonisté bývají vybaveni údy, s nimiž se stromy kácí, dřevo štípe a lámou skály. Ženy jsou vilné, žádostivé, často ne moc věrné – prostě prostopášné.

Podobně laděnou knihu, a ani z ne moc odlišného prostředí, vydalo v roce 2000 nakladatelství Volvox Globator. Jmenuje se Zakázané pohádky a pochází od jejich sběratele Alexandra N. Afanasjeva, který je v 19. století propašoval na Západ. A v případě výrazu zakázané je to míněno doslova, neboť jenom za pouhé držení těchto ranných pornohistorek hrozily, tak jako u textů obsažených v Jak muži přišli ke svému údu, nepřiměřené a obvykle i kruté tresty.
V běžné povědomí by mělo vejít, že sprostá nejsou slova, ale vždy jen lidé.

Večer šla žena spát a přišel za ní soused. Leželi spolu v posteli, otevřely se dveře a k ženě si přišel zašukat její muž. Byla tma a muž jen hmatal tuhle a hmatal tamhle. Nahmatal chlupatou dírku a vrazil do ní ptáka až po koule. Trefil se ale do zadku souseda. Ten také hned vyletěl, jako když do něj hrom bací.

(Kol. autorů. Jak muži přišli ke svému údu. Přel. J. G. Otčenášek. Dybbuk: Praha, 2011, s. 82.)

Knihu Jak muži přišli ke svému údu vydalo nakladatelství Dybbuk

 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení