Recenze: Knihy pro dospělé

Osudová láska v Anglii 12. století

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Každý ji chce najít. Tu jedinou, osudovou lásku na celý život. Ale rozhodně ji nechce vzápětí ztratit. Už samotný název románu Sedmý hřích se trestá smrtí od Hany Whitton člověka zaujme. Historické krimi? To také nezní špatně. Kniha není žádný tlustopis a přímo láká k oddychu.knihaHned několik prvních stránek však čtenáře zklame. Marně pátrá v paměti, jestli opravdu tahle kniha byla popisována jako historické krimi. Zatím se jeví jako jakýsi milostný románek – mladá šlechtična se na hradě svého otce zamiluje do ženatého krále Henryho II. a hned to musí „vyklopit“ svojí kamarádce. To, že je zasnoubena s jiným, jí vůbec nevadí, aby utekla z domova a žila se svým oblíbencem. A to i přesto, že ji ostatní varují, že až se jí král nabaží, bude po lásce. Ale krásná Rosamunda má vlastní hlavu.

Takovýhle scénář má příběh až skoro do poloviny. Samozřejmě nechybí žárlivá manželka – tu v tomto případě zastupuje královna Eleonor Akvitánská – a nějaké ty intriky sokyň královy milenky. Ať bývalých, nebo budoucích.

Děj dostane spád až v okamžiku, kdy Rosamunda s králem čeká druhé dítě a na scéně se objeví první zavražděná, u které je nalezen lísteček s nápisem, že sedmý hřích se trestá smrtí. Rosamundina kamarádka Grace se takřka náhodou zaplete do pátrání, a dokonce při něm najde i lásku na celý život.

Vraždy však stále pokračují. Nyní si však čtenář říká, že se už autorka nemusí namáhat. Vraha přece každý tuší a nějaké pátrání je jenom zástěrka pro další popis milostného vztahu krále a Rosamundy. Když je ale domnělý vrah zavražděn a opět se u něj najde papírek o sedmém hříchu, jde do tuhého. Teď si nemůže být životem jistý nikdo…

I druhého vraha čtenář prostou logickou úvahou bleskurychle odhalí. Stopy, které Hana Whitton předkládá, jsou zkrátka nepřehlédnutelné. Ale copak lze tak vysoce postavenou osobu obvinit z několikanásobné vraždy, když vyšetřovatelé nemají v ruce jediný důkaz? Příběh zákonitě musí pokračovat!

Ještě před samotným koncem pátrání autorka překvapí. Nejen že vyšetřování vražd dokáže obratně kombinovat s mileneckými scénami, ale navíc v tu nejméně očekávanou chvíli dojde k novému zvratu.

Když si tak čtenář projde vývoj jednotlivých postav, řekne si, že poslední kapitola by se klidně mohla vynechat.  Nebo ne? I tam totiž dojde k nečekaným událostem.

Na závěr ještě autorka připojila historické vysvětlení. Celý děj se odehrává na historicky doložených základech, jenom už nikdo neví, jak to přesně bylo, a osudy jednotlivých postav se přesunuly do vyprávění legend. Ale nakonec proč by to nemohlo být tak, jak Hana Whitton píše? Snad posledním zklamáním je, že Grace ani její snoubenec nejsou historicky doložení…

Ukázka z knihy:

Grace vytrhl z neklidného spánku dlouze doznívající výkřik. Zprudka se posadila na lůžku. Škvírou v závěsech kolem lůžka zahlédla, že obloha na východě zezlátla svítáním.
(…) matně si vzpomínala, že se jí zdál nějaký zlý sen. Co zlý – byl příšerný!
Dokázala si vzpomenout, o čem byl, jen ten bezmezný strach a úděs z něj jí zanechaly na jazyku ošklivou pachuť.
Vedle lůžka prskal v kalužince loje dohořívající plamínek svíčky. Grace od něj zapálila novou svíci a zasunula ji do  stříbrného svícnu.

(Hana Whitton: Sedmý hřích se trestá smrtí. Mladá fronta 2011, s. 159.)

Knihu Sedmý hřích se trestá smrtí vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení