Recenze: Knihy pro dospělé

Někdo má rád vdolky, jiný zase holky

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

A v tomhle případě je to navíc holka zlobivá stejně jako titul jednoho z posledních románů peruánského spisovatele Maro Vargase Llosa Zlobivá holka (Garamond, 2007). Společně s hlavním hrdinou čtenář sleduje její stopu v mnoha světových velkoměstech, jako je Paříž, Londýn, Tokyo či Madrid, aby se s ní mohl alespoň setkat a ona jej pak zase bez nějakého vysvětlení nechat.

Jeden z nejznámějších spisovatelů Latinské Ameriky, který byl dokonce i skoro zvolen prezidentem v rodném Peru, Mario Vargas Llosa, je českému čtenáři znám po celou svou tvorbu. Jeho prvotina Město a psi byla u nás vydaná roku 1966 pouhé tři roky po španělském vydání. Po mnoha dalších překladech je přeložen i další jeho román Zlobivá holka, který mi byl doporučen k přečtení, a tak jsem se do něj s vervou pustila.

Příběh tvoří postupná setkání a roky pauz hlavního hrdiny Ricarda a „zlobivé holky“, která nemá ani svoje vlastní jméno, ale bere si vždy jméno svého manžela. Teprve na konci románu se dozvídáme, že jejím jménem není nic víc obyčejného než Otilita. Poprvé se setkávají ještě v jejich rodném Peru v době dospívání a už tehdy se Ricardo do temperamentní, záhadné a chladné dívky beze jména bláznivě zamiluje. Opět se spolu setkávají o několik let později v Paříži, kam Ricardo odjede žít, a postupně se propracuje k tlumočení a překladům. Ricardo je snílek a dobrák, prostě typický „hodný chlapeček“, jehož jediným snem v životě je prožít svůj život v Paříži po boku své ženy. Splní se mu tak alespoň jedna část jeho snu, žít v Paříži. Ale co ta druhá?

Ta je bohužel těžko dostupná. „Zlobivá holka“ totiž nehledá lásku, ale peníze, které by jí zajistily štěstí v životě. Stále tak mění své partnery a žije na hranici zákona. Ricardo žije  láskou k jedné ženě, která jeho lásku neopětuje. Ovšem pokaždé, když se setkají, se z nich stanou – nebo snad by se dalo říci, že snad nikdy ani nepřestanou být – milenci ať už v Paříži, Londýně nebo v jiném městě.

Román tak čtenáři představuje některá velkoměsta a život 20. století v průběhu více než 30 let. Ricardo se dostává do partyzánského hnutí, do prostředí pařížské smetánky, ale také ke skupině hippies či k japonskému podsvětí. Autor letmo čtenáře provází společenskými proudy a změnami 20. století a jeho problémy, jako jsou např. korupce, nový virus HIV, rozličné sexuální praktiky apod. Zároveň se však autor nesnaží o přílišnou dokumentárnost, takže jeho popisy nejsou nijak zdlouhavé či zabíhající, ale jen příznačně doplňují příběh a charakter obou hlavních hrdinů. Oba hlavní hrdinové představují kosmopolitní občany 20. století, protože procestovali a žili na různých místech světa. Ani jeden ale nenašel místo, kde by se cítil doma.

Román Zlobivá holka je v prvním případě románem o lásce, ať už o té tělesné a pudové nebo oné romantické a osudové. Uvědomí si nakonec zlobivá holka, že za peníze si svobodu a opravdové štěstí nekoupí a že daleko větší cenu má Ricardova láska? Končí i tento román happy endem? Nechte se překvapit, milí čtenáři! Já vám tento román můžu pouze doporučit, a to i přesto, že je celý příběh onoho „chlapečka“ tak neuvěřitelně poblázněného po celý svůj život do jedné dívky, která s ním pořád jen zametá, těžko uvěřitelný. Hlavní postavy jsou vykresleny natolik důvěřivě a jednoznačně, že s nimi člověk žije v očekávání dalšího setkáni „hodného chlapečka“ a „zlobivé holky“.

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení