Recenze: Knihy pro dospělé

Nebuďte xenofobní!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Nakladatelství XYZ vstoupilo do sezóny dovolených s novým manuálem pro cesty do zahraničí. Čtenáři a turisty oblíbená série Xenofobní průvodce se rozšířila o další charakteristiku velice specifického národa. Martin Solly totiž připravil průvodcovský díl Italové.knihaKoncept těchto publikací je založen na jednoduchém nápadu přiblížit čtenářům mentalitu, tradice, kulturu a předsudky vybraných národů. Už dříve úspěšně vyšly průvodce o Němcích, Američanech, Francouzích, Maďarech, Polácích i Češích. Pro tuto knižní sérii je také typické, že autory konkrétních dílů jsou v první řadě lidé, kteří v dané zemi dlouho žijí a jednotlivé aspekty národního života si dobře uvědomují. V druhé řadě jde o příslušníky vybrané národnosti, kteří například žijí v zahraničí, mají možnost srovnání a na svou vlastní zemi se umějí podívat s nadhledem.

Tak jako všechny průvodce předtím má i tento odpovídající osnovu. Začíná typickým srovnáním toho, jak se Italové vnímají sami a jak přistupují k okolnímu světu. Možná vás tedy překvapí, že se obyvatelé Apeninského poloostrova umí semknout v jeden národ pouze při mezinárodních sportovních utkáních. Jinak je Itálie rozštěpená na několik národů, kterým dominuje sever a jih země. Průvodce se dál věnuje typické italské povaze a přístupu k životu. V tomto místě budou možná čeští čtenáři trochu závidět Italům jejich pověstnou radost ze života, jenž umí brát z té lepší strany. K této radosti přispívá vědomí, že žijí v krásné zemi se spoustou slunečního svitu, který jim ostatní národy závidí.

Pozornosti Xenofobního průvodce neujde ani typická italská vypočítavost a snaha ze všeho něco vytěžit. Martin Solly to uvádí na příkladu dárků, které Italové jakoby rádi rozdávají. Ovšem znalec místní povahy předem odtuší, že podobný prezent se neobejde bez toho, aniž by se nestal něčím dlužníkem. Dobré je také vědět, že Italové se mezi sebou rádi titulují a často ani neřeší, zda oslovení odpovídá skutečnosti. Na ulici se tak potkáte s doktory všeho druhu, mistry, advokáty a profesory. Hlavně když to druhým polichotí. Velice důležitým povahovým rysem Italů je umění se za nic neomlouvat. Tato skutečnost je způsobena pouze dvěma důvody. Temperamentní jižané totiž často ničeho nelitují. Pokud už k nějaké té lítosti dojde, nechají si ji až ke zpovědi. Ve výsledku se tedy stejně žádné omluvy nedočkáte.

V knize Xenofobní průvodce – Italové se dozvíte ještě řadu dalších zajímavostí o všech sférách italského života. Najdete tu popsán jejich vztah k politice, vlastní kultuře, domovu a veřejnému prostoru, k tolik milovanému jídlu či k vlastnímu zdraví. V něčem nám budou Italové připadat malicherní, ale řadu dalších vlastností jim budeme závidět. Obecně se dá o sérii Xenofobních průvodců říci, že čtenářům řadu poznatků a předsudků potvrdí, řadu vyvrátí a o spoustě dalších je teprve zpraví. Vzhledem k tomu, že je to už dvanáctý díl populární série, nezůstane na žádném větším národu nitka suchá. Můžeme jenom doufat, že se počty Xenofobních průvodců ještě rozšíří. Potom už budeme znát světlé i stinné stránky každé národní povahy.

Itálie je zemí vnitřních rozporů. Je to země katolické církve, ale také mafie. Je nejvíce proevpropskou zemí v Evropě, ale zároveň jednou z nejhorších, pokud jde o implementaci direktiv EU. Má jedno z nejvyspělejších strojírenství na světě, ale místy také tu nejzastaralejší kanalizaci. Je to země nesmírně bohatá a zároveň extrémně chudá.


Knihu Xenofobní průvodce – Italové vydalo nakladatelství XYZ

 

Soutěže

Aktuality

 • Pozvánka na KNIHEX 2019

  V neděli 19. 6. se od 10 do 20 hodin bude konat už šestý knižní jarmark Knihex, který představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci pod širým nebem, tentokrát na novém místě, a to na ostrově Štvanice v okolí Vily Štvanice.

  Číst dál...  
 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení