Recenze: Knihy pro dospělé

Co má skupina Monty Python společného s filozofií?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
noha

Jednoduše řečeno ledacos. Přestože členové Monty Python vystudovali práva, fyziku nebo historii, ani jeden v sobě nezapře filozofického ducha. Toto jejich založení se později promítlo i do tvorby celé skupiny. Autoři knihy Monty Python a filozofie si dali za úkol představit veřejnosti právě různé filozofické aspekty a přístupy ve filmech a skečích MP.knihaKniha nese podtitul Filozofie a jiné techtle mechtle, což přesně koresponduje s povahou pythonského humoru i vyznavačů jejich neortodoxní filozofie.

Publikaci vydalo nakladatelství XYZ a pro její účel ji můžeme označit za průvodce světem filozofie, jejíž odraz našli autoři knihy v jednotlivých scénkách. Jednadvacet esejů sestavilo na vybrané téma devatenáct autorů, z nichž ne všichni studovali filozofii. Kritérium výběru přispěvatelů bylo jiné. Důležitá byl znalost díla skupiny Monty Python.

Čtenář si už na první pohled uvědomí, že členění knihy a jednotlivé kapitoly vypadají téměř jako skutečný filozofický traktát. Při bližším zkoumání zjistíte, že názvy esejů vypovídají o povaze knihy Monty Python a filozofie mnohé. Tak například taková kapitola s názvem „Život stojí za hovno“: Hereze, humanismus a heroismus v Monty Pythonově Životě Briana. Přestože jsou tedy úvahy o filozofii a tvorbě MP psány vážně, nechybí jejich autorům smysl pro humor.

V jednotlivých kapitolách se dočteme o největších filozofických otázkách i světonázorech, které hrají v díle skupiny Monty Python výraznou roli. Ve filmu Život Briana se děj točí kolem smyslu života, náboženského dogmatizmu a lidské iracionality. Svatý Grál má nabourat strnulé smýšlení o středověku jako o patriarchální společnosti, kdy má řada dialogů homosexuální podtext. I zde se tvůrci neobešli bez zdůraznění rigidního vnímání víry, vzhledem kterému Artuš hledá na příkaz boha Svatý grál doslova hlava nehlava. V díle MP najdeme narážky na Alberta Camuse, Davida Humea, Friedricha Nietzscheho či Ludwiga Wittgensteina.

Na knize je především sympatické, že, ač se v textu neustále používají termíny typu transcendentální, existencialismus, humanismus, analytická filozofie a další, je stále srozumitelná. Titul Monty Python a filozofie je totiž určen spíše fanouškům britského humoru, než přívržencům různých filozofických směrů. Čtenáři tak nemusejí mít obavy z neporozumění textu.

Podle mého názoru je kniha Monty Python a filozofie opravdu pozoruhodným příkladem seriózní, přesto velmi vtipné analýzy uměleckého fenoménu zvaného Monty Python. Je až s podivem, kolik odborníků se zabývá ideami a poselstvím tvorby této britské skupiny komiků. Závěrem jenom dodám: věděli jste, že David Hume by díky svým názorům mohl být sedmým členem MP?

Ukázka z knihy:

„Artušovské legendy a sadomasochismus? Vezměte si Galahada Cudného, kterého hraje Michael Palin. Na své cestě je světlem ve tvaru grálu vlákán do hradu Antrax, v němž ho začne nepopsatelně terorizovat houf roztoužených nezadaných krásek. Film zde vyjadřuje motiv cesty jedince – podstatu všech příběhů o grálu. Tyto příběhy říkají, že hledání individuality přináší větší odměnu, než když se necháte vést přáními druhých. Představte si tedy, do jak obtížné situace se Galahad Cudný dostal.“ 

Knihu Monty Python a filozofie vydalo nakladatelství XYZ

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení