Recenze: Knihy pro dospělé

Co má skupina Monty Python společného s filozofií?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
noha

Jednoduše řečeno ledacos. Přestože členové Monty Python vystudovali práva, fyziku nebo historii, ani jeden v sobě nezapře filozofického ducha. Toto jejich založení se později promítlo i do tvorby celé skupiny. Autoři knihy Monty Python a filozofie si dali za úkol představit veřejnosti právě různé filozofické aspekty a přístupy ve filmech a skečích MP.knihaKniha nese podtitul Filozofie a jiné techtle mechtle, což přesně koresponduje s povahou pythonského humoru i vyznavačů jejich neortodoxní filozofie.

Publikaci vydalo nakladatelství XYZ a pro její účel ji můžeme označit za průvodce světem filozofie, jejíž odraz našli autoři knihy v jednotlivých scénkách. Jednadvacet esejů sestavilo na vybrané téma devatenáct autorů, z nichž ne všichni studovali filozofii. Kritérium výběru přispěvatelů bylo jiné. Důležitá byl znalost díla skupiny Monty Python.

Čtenář si už na první pohled uvědomí, že členění knihy a jednotlivé kapitoly vypadají téměř jako skutečný filozofický traktát. Při bližším zkoumání zjistíte, že názvy esejů vypovídají o povaze knihy Monty Python a filozofie mnohé. Tak například taková kapitola s názvem „Život stojí za hovno“: Hereze, humanismus a heroismus v Monty Pythonově Životě Briana. Přestože jsou tedy úvahy o filozofii a tvorbě MP psány vážně, nechybí jejich autorům smysl pro humor.

V jednotlivých kapitolách se dočteme o největších filozofických otázkách i světonázorech, které hrají v díle skupiny Monty Python výraznou roli. Ve filmu Život Briana se děj točí kolem smyslu života, náboženského dogmatizmu a lidské iracionality. Svatý Grál má nabourat strnulé smýšlení o středověku jako o patriarchální společnosti, kdy má řada dialogů homosexuální podtext. I zde se tvůrci neobešli bez zdůraznění rigidního vnímání víry, vzhledem kterému Artuš hledá na příkaz boha Svatý grál doslova hlava nehlava. V díle MP najdeme narážky na Alberta Camuse, Davida Humea, Friedricha Nietzscheho či Ludwiga Wittgensteina.

Na knize je především sympatické, že, ač se v textu neustále používají termíny typu transcendentální, existencialismus, humanismus, analytická filozofie a další, je stále srozumitelná. Titul Monty Python a filozofie je totiž určen spíše fanouškům britského humoru, než přívržencům různých filozofických směrů. Čtenáři tak nemusejí mít obavy z neporozumění textu.

Podle mého názoru je kniha Monty Python a filozofie opravdu pozoruhodným příkladem seriózní, přesto velmi vtipné analýzy uměleckého fenoménu zvaného Monty Python. Je až s podivem, kolik odborníků se zabývá ideami a poselstvím tvorby této britské skupiny komiků. Závěrem jenom dodám: věděli jste, že David Hume by díky svým názorům mohl být sedmým členem MP?

Ukázka z knihy:

„Artušovské legendy a sadomasochismus? Vezměte si Galahada Cudného, kterého hraje Michael Palin. Na své cestě je světlem ve tvaru grálu vlákán do hradu Antrax, v němž ho začne nepopsatelně terorizovat houf roztoužených nezadaných krásek. Film zde vyjadřuje motiv cesty jedince – podstatu všech příběhů o grálu. Tyto příběhy říkají, že hledání individuality přináší větší odměnu, než když se necháte vést přáními druhých. Představte si tedy, do jak obtížné situace se Galahad Cudný dostal.“ 

Knihu Monty Python a filozofie vydalo nakladatelství XYZ

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení